• Tapatalk kullanıcılarının sitemize erişiminde sorun yaşaması durumunda sitemize tarayıcı üzerinden girerek gizlilik politikası ve kullanım koşullarını kabul etmesi gerekmektedir.

Rom -Güncel- Mi 5 Global Stabil ve Beta Orijinal Türkçe Romları (Miui 8 Stabil Yayınlandı !)

Orijinal Romların hangisini kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    633

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
601
Ertan
Cihazım
Mi 6
Miui 8 Orijinal, Resmi ve Türkçe destekli romlardır
Miui 8 hem Global Stabil hemde Beta'da çıkmıştır..

Her iki romlarda da root yoktur.

Güncellenme:15.11.2016

MIUI 8 Global Developer (Geliştirici - Beta) ROM
Miui 8 Global Kararlı (Stabil) ROM

İndirme Linkleri:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Fastboot rom indirecek arkadaşlar, kullandığınız tarayıcı üzerinden arama yaparak aşağıdaki satırı arasınlar:

Kod:
Xiaomi Mi 5 Latest Global Developer Version Fastboot File Download
Kod:
Xiaomi Mi 5 Latest Global Stable Version Fastboot File Download

Son düzenleme:

oguzhan5200

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
29
Adım
oguzhan
Cihazım
Mi 5s Plus
Vay arkadaş Mi Note Pro için neden çıkmıyor. Veya çıkma ihtimali var mıdır? Bilgisi olan var mı?
Mi 5 kullanıcılarına hayırlı olsun :)

ccc123

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
27
Adım
Anonim
Cihazım
Anonim
Vay arkadaş Mi Note Pro için neden çıkmıyor. Veya çıkma ihtimali var mıdır? Bilgisi olan var mı?
sırf şu global rom yüzünden mi note pro dan vazgeçip mi note 64 gb siparişi verdim.

Codered

flasholic
Yönetici
Geliştirici Ekibi
MIUI Expert
Forum Uzmanı
VIP Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
36
Adım
Emrah
Cihazım
Redmi Note 4
Global olarak satışa sunulmayan cihazlar için global rom çıkarmıyolar, global forumda bu konu hakkında hiçbir gelişme yok.

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
İçinde türkçe var mı acaba? Almanca yokmuş sanırım almanca koymayan bir romda türkçe olması zor gibi.

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
601
Ertan
Cihazım
Mi 6
İçinde türkçe var mı acaba? Almanca yokmuş sanırım almanca koymayan bir romda türkçe olması zor gibi.
Global bütün romlarda Tr dil desteği var artık ama Mi5'm yok ki kurup bilgi versem:(

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Global bütün romlarda Tr dil desteği var artık ama Mi5'm yok ki kurup bilgi versem:(
Gel hocam uzaktan bağlan kur benim cihaza.
Şuan üstünde global olmayan rom var ingilizce kullanıyorum.
Bootloader kilidi de açık değil başvuru yaptım ama daha cevap gelmedi.
Bu durumda ben bu global romu üzerine update etmeye çalıştım kabul etmedi.
Bu cihazı da ilk defa kullanıyorum.Dilini dinini bilmiyorum.
Eğer yardımcı olursan sevinirim.

daveygrohl

Xiaomi Shop
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Burak
Cihazım
Redmi Note 3
Gel hocam uzaktan bağlan kur benim cihaza.
Şuan üstünde global olmayan rom var ingilizce kullanıyorum.
Bootloader kilidi de açık değil başvuru yaptım ama daha cevap gelmedi.
Bu durumda ben bu global romu üzerine update etmeye çalıştım kabul etmedi.
Bu cihazı da ilk defa kullanıyorum.Dilini dinini bilmiyorum.
Eğer yardımcı olursan sevinirim.
Fastboot'tan kurabilirsin, yukarıdaki linke gir, mi5 için fastboot rom ve miflash uygulamasını kur, telefonu kapatıp ses kısma + açma tuşuna basarak fastboot'ta başlat, usb bağla, miflash uygulamasına fastboot rom klasörünü tanımla, flash de tamamdır :) resimli anlatımlar da mevcut sitede, benim anlatım biraz karışık ve hızlı olmuş olabilir :)

Ekleme:...
Şimdi farkettim, ekleme yapayım, mi fastboot rom kurulum işlemi için de bootloader kilidinin açılması gerektiğini belirtmiş! Bu şimdilik kötü haber yani... Ancak xda'da 2-3 güne EDL mod üzerinden fastboot kurulumunun yolunu bulurlar..

2. Ekleme:....
Fazla beklemeye gerek kalmadı, sitede küçük bir araştırma yapıp buldum. EDL Moduyla global sürüm yükleme alttaki linkte mevcut. Ancak baştan uyarayım EDL risklidir, forumda telefonu full-brick yapanlar olmuştu. Kilitli bootloader ile de unbrick işlemi sıkıntılı olabilir. Ama ne yaptığını bilen arkadaşlar üstesinden gelecektir.

Son düzenleme:

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
601
Ertan
Cihazım
Mi 6
Vay arkadaş ya şu eziyete bak ! Kendi romu kendi orijinal cihazı kullanıcılara verdiği eziyette bonusu işin...

Son düzenleme:

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Fastboot'tan kurabilirsin, yukarıdaki linke gir, mi5 için fastboot rom ve miflash uygulamasını kur, telefonu kapatıp ses kısma + açma tuşuna basarak fastboot'ta başlat, usb bağla, miflash uygulamasına fastboot rom klasörünü tanımla, flash de tamamdır :) resimli anlatımlar da mevcut sitede, benim anlatım biraz karışık ve hızlı olmuş olabilir :)

Şimdi farkettim, ekleme yapayım, mi fastboot rom kurulum işlemi için de bootloader kilidinin açılması gerektiğini belirtmiş! Bu şimdilik kötü haber yani... Ancak xda'da 2-3 güne EDL mod üzerinden fastboot kurulumunun yolunu bulurlar..

Fazla beklemeye gerek kalmadı, sitede küçük bir araştırma yapıp buldum. EDL Moduyla global sürüm yükleme alttaki linkte mevcut. Ancak baştan uyarayım EDL risklidir, forumda telefonu full-brick yapanlar olmuştu. Kilitli bootloader ile de unbrick işlemi sıkıntılı olabilir. Ama ne yaptığını bilen arkadaşlar üstesinden gelecektir.
Şu bootloader kilidi nereden gelmiş bu cihaza anlamadım ki:)
Bekleyeceğiz o halde başka çaremiz yok. Çok mantıksızca geldi bu olay. Adamların kendi orjinal romunu kullanmak istediğimizde bile bl kilidi engeli oluyor.
Hayır şimdi satılmış mi 5 lerin kaçı bl kilidi açık. Madem global rom koyuyorsun ve buna bl engel oluyorsa o zaman ya global rom çıkarma yada bl kilidi koyma:) Allah akıl fikir versin bunlara. Kendi kendilerine işçilik çıkarıyorlar.

thorbank

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
35
Adım
musa
Cihazım
discovery
bende 7.2.8.0 yazıyor hangi rom acaba

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5

Daha önce bu cihazla haşır neşir olmadığım için bl kilidinin açılması için ilgili mesajı beklemekte fayda var.
Aksi taktirde yanlış bir işlem sıkıntıya sokabilir.
Ayrıca kullandığım pc de windows 10.
Risk almaya gerek yok.

thorbank

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
35
Adım
musa
Cihazım
discovery
üstatlar bendeki 7.2.8 çin romu stable yazıyor bu romda kalsam ilerleyen zamanlarda tr dil desteği gelir mi

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
üstatlar bendeki 7.2.8 çin romu stable yazıyor bu romda kalsam ilerleyen zamanlarda tr dil desteği gelir mi
Gelmez arkadaşım. Önce
bu adresten cihazının bootloader kilidini kaldırılması için talepte bulunmalısın. Bu işlemden sonra sana onay kodu gelecek 10 güne kadar. Sonra global rom yükledikten sonra cihazın tr olacak.

arifakinti

Kıdemli Yarbay
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Arif
Cihazım
RedmiNot3Pro

Fastboot mode kurulum için Bootloader kilidi açık olmasına gerek yok. Yalnız cihazı fastboot moda alıp kurmayın, download moda alıp kurun olacaktır..

hilmi

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
39
Adım
hilmi
Cihazım
Mİ3 WCDMA
bootloder kilidi varken orjinal rom kurmaya izin veriyor diye biliyorum .
yanlışmı biliyorum.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Emre
Cihazım
Mi Note 2
Daha önce bu cihazla haşır neşir olmadığım için bl kilidinin açılması için ilgili mesajı beklemekte fayda var.
Aksi taktirde yanlış bir işlem sıkıntıya sokabilir.
Ayrıca kullandığım pc de windows 10.
Risk almaya gerek yok.
Hocam Mi5 için iki farklı rom yükleme metodu var. Bunlardan birincisi fastboot ile yükleme ki bu yöntem için kilidin açılması gerekli.

Diğer yöntem ise recovery ile yükleme. İlk mesajda bulunan bağlantıdan recovery yazan romu indirip telefona kopyalayın. Güncelleyici uygulamasına girin ve güncelleme paketini seç diyerek bu dosyayı gösterin. Rom yüklenecektir. Kilidin açılmasına gerek bulunmuyor. :)

Her iki yükleme metodunda da rom değiştireceğiniz için telefonda bulunan uygulamaların uyumsuzluk sorunu çıkartması muhtemel. Bu sorunu aşmak için ise es sağlıklı yol recovery üzerinden wipe all yapmak olacaktır. Bu işlem telefonda yer alan tüm bllgileri sileceği için rom yüklemeden önce her şeyin yedeğini almanızı tavsiye ederim.

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Hocam Mi5 için iki farklı rom yükleme metodu var. Bunlardan birincisi fastboot ile yükleme ki bu yöntem için kilidin açılması gerekli.

Diğer yöntem ise recovery ile yükleme. İlk mesajda bulunan bağlantıdan recovery yazan romu indirip telefona kopyalayın. Güncelleyici uygulamasına girin ve güncelleme paketini seç diyerek bu dosyayı gösterin. Rom yüklenecektir. Kilidin açılmasına gerek bulunmuyor. :)

Her iki yükleme metodunda da rom değiştireceğiniz için telefonda bulunan uygulamaların uyumsuzluk sorunu çıkartması muhtemel. Bu sorunu aşmak için ise es sağlıklı yol recovery üzerinden wipe all yapmak olacaktır. Bu işlem telefonda yer alan tüm bllgileri sileceği için rom yüklemeden önce her şeyin yedeğini almanızı tavsiye ederim.
Hocam selam. 2. yolu denemis ve hata almistim. Yukleme yapmiyor yani update diyince. İlk yol ise denemedim bl kilidi acilinca deneyecegim. Ama forumda bir arkadas cihazima uzaktan baglanip yukleyecek insallah.
Bilgi kirliligi cok fazla. Bunun bir rehber gibi hazirlanip koyulmasi gerekiyor.
Mevcut koyulan paylasimlar bir cihaz icin olup digeri icin farkli durumlar olabilir.Ornegin bootloader kilidi bile insanlarda soru isareti bl kilidi varken yazilim yukleniyor mu? kimisi evet diyor kimisi hayir onsuzda su yolla yuklenebiliyor diyor mesala.

bahadir899

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Acemi Üye
29
Adım
bh
Cihazım
redmi3
edl mod ile ben kurdum cihaza 3gb ram /64gb bendeki cihaz canavar gibi türkçe arkadaşlar yaptığınız işi bilerek yapıyorsanız profsanız biraz bu konuda yapın. Aksi halde en ufak hatada cihaz brick olabilir bilginize.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Emre
Cihazım
Mi Note 2
Hocam selam. 2. yolu denemis ve hata almistim. Yukleme yapmiyor yani update diyince. İlk yol ise denemedim bl kilidi acilinca deneyecegim. Ama forumda bir arkadas cihazima uzaktan baglanip yukleyecek insallah.
Bilgi kirliligi cok fazla. Bunun bir rehber gibi hazirlanip koyulmasi gerekiyor.
Mevcut koyulan paylasimlar bir cihaz icin olup digeri icin farkli durumlar olabilir.Ornegin bootloader kilidi bile insanlarda soru isareti bl kilidi varken yazilim yukleniyor mu? kimisi evet diyor kimisi hayir onsuzda su yolla yuklenebiliyor diyor mesala.

Hocam nasıl bir hata almıştınız? Normal şartlarda hatasız bir şekilde yüklenmesi gerekli ancak yüklenmediyse bir diğer seçenek de indirmiş olduğunuz dosyanın adını update.zip olarak değiştirip cihaz hafızasında kök klasöre attıktan sonra recovery modda başlatıp recovery üzerinden bu dosyayı yüklemek.

Rehberler konusunda haklısınız. Bazı eksiklerimiz var. Elimize cihaz geldikçe rehberleri hazırlıyoruz ancak sizinde belirttiğiniz gibi cihazda cihaza bazı farklılıklar olabiliyor. Dolayısıyla elimizde cihaz olmadan rehber yayınlamak yarardan çok zarar da getirebiliyor. Bu nedenle elimizde olmayan Mi5, Mi4s ve benzeri diğer cihazlar için sizlere biraz iş düşüyor ki forumumuz daha faydalı ve bilgilendirici olabilsin :)

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
edl mod ile ben kurdum cihaza 3gb ram /64gb bendeki cihaz canavar gibi türkçe arkadaşlar yaptığınız işi bilerek yapıyorsanız profsanız biraz bu konuda yapın. Aksi halde en ufak hatada cihaz brick olabilir bilginize.
Merhaba cihazinizda bl kilidi varmiydi?
Sizden rica etsem musaitseniz aksam ustu benim cihaza uzaktan baglanarak yukleyebilir misiniz? Madem hali hazirda yapmissiniz en azindan bilen ve deneyen birisi yapmis olur.

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
MIUI Expert
Forum Uzmanı
Forum Tüccarı
MIUI Sever
SMS Onaylı
269
Hüseyin Kaya
Cihazım
Mi6, Mi5X
Özgür cantara hocam da Ankara da bir gün buluşun hem cihazı tanımış olursun hemde tanışmış olursunuz.. :)

thorbank

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
35
Adım
musa
Cihazım
discovery
Ozgur koroglu kardes ne yaptin romu yukleyebildin mi

okoroglu

Özgür KÖROĞLU
Aktif Üye
MIUI Sever
40
Adım
Ozgur
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Ozgur koroglu kardes ne yaptin romu yukleyebildin mi
Evet şimdi yükledim artık türkçe:)
Şimdi şöyle arkadaşlara kısaca anlatayım. Cihazınız bootloader kilidi olsa bile global romu yükleyebiliyorsunuz.

Yapacağınız işlemler

bu linkte yazılanı uygulamak.

Haydi kolay gelsin:)

Son düzenleme:

arifakinti

Kıdemli Yarbay
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Arif
Cihazım
RedmiNot3Pro

Selamlar hocam, bu soruyu ben biraz daha ayrıntıya açayım, tecrübe sahibi biri olarak. Xiaomi unlock sistemi de değişiyor sürekli güncelleme falan. En son bu rom yükleme kilit falan 2 gün beni uğraştırdı.

Şimdi recovery rom yükleme ile kilit açmadan Miui.en deki romlar yükleniyor normalde ama telefon satıcıları cihaza galiba Spflashtoool yada farklı bir yol ile bir rom kuruyor ve öyle bir rom sürümu hiçbir yerde yok. Ne güncelleme alıyor nede yükleniyor. Üzerinde dubatery cleanmaster tarzı saçma uygulamalar ile geliyor bu bahsettiğim rom. Ve kilit açmadan hiçbir şekil rom yüklenmiyor ama ben biraz da tesadüfi bir yolunu buldum. O yol ise fastboot Mod ile oluyor. Yani recovery ile sittin sene yukleyemezsin, ama fastboot ile de biraz farklı.
Fastboot mod talimatlardaki gibi yaptım yüklemeye çalıştım ama hata mesajı verdi Bootloader kilitli diye. Ama sonrasinda brick olan telefonlarda kullanılan download modu deneyim dedim. Onada ses açma güç tuşları ile giriyoruz ve açılan ekranda download a tıklıyoruz. Ekran kararıyor ve öyle kalıyor sonra aynı işlemi yapın yani fastboot metodunu bu defa yiyecek telefon. Tek fark telefonu fastboot mode yerine download moda aldık. Bu şekilde en son stabil veya geliştirici romu kuruyoruz ve unlock işlemini tekrar deniyoruz. Böylece unlock oluyor cihaz. Ve ardından twrp ardından ver elini Paris :) istediğin romu rahatça yükle. :)

Üst Alt

Sevgili Xiaomi Sever!

Sitemizdeki reklamların görüntülenmesini engellediğinizi tespit ettik.

Lütfen sitemizi istisna listesine ekleyin veya AdBlock'u devre dışı bırakın.

Sitemizde ki tüm kaynaklar ÜCRETSİZ olarak sizlere sunulmaktadır bize destek olmak için engellemeyi kaldırınız

Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz!