Rehber Görme Engelliler İçin MiFlash İle Fastboot Rom Yükleme Kılavuzu

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
MiFlash Uygulaması İle Fastboot Rom Yükleme

Bu anlatımımda sizlere; Xiaomi cihazlarınıza fastboot üzerinden MiFlash uygulaması ile erişilebilir biçimde nasıl rom yükleyebileceğinizi anlatacağım.
Anlatımda kullanılan işletim Sistemi: Windows 10.1903 X64
Anlatımda kullanılan Ekran Okuyucu: Windows İçin JAWS 2019.1906.10
Anlatımda Kullanılan Xiaomi Cihaz: Mi 9 Cepheus Miui V10

İlk öncelikle

bağlantısından MiFlash uygulamasını bilgisayarımıza indiriyoruz.
Telefonumuza rom yüklemeye başlamadan önce, fasboot moduna almak için telefonumuzu kapatıp, ses kısma+güç tuşlarına basarak telefonumuzu açıyoruz.
Bir titreşim hissedince elimizi güç tuşundan çekiyoruz ancak ses kısmaya 3 veya 5 saniye daha basılı tutuyoruz. Bu şekilde cihazımızı fastmoda almış oluyoruz ve rom yükleme işlemlerine devam edebiliriz.
İndirdiğimiz MiFlash Sıkıştırılmış arşiv dosyasını klasöre çıkardıktan sonra
MiFlash2018-5-28-0
klasöründeki
XiaoMiFlash.exe
dosyasını çalıştırıyoruz.
Uygulama açıldıktan sonra Tab tuşu ile "Select" düğmesine gelip enter'a basıyoruz.
Klasöre gözat ekranında, daha önceden indirip arşivden çıkardığımız Miui fastboot rom image klasörünü bulup sağ okla genişlettikten sonra Enter'a basıyoruz.
MiFlash ile rom yüklerken, üç farklı yükleme yöntemi seçebiliyoruz. Bu seçenekler arasında ekran okuyucular ile doğrudan etkileşime geçmek malesef mümkün değil. Ancak, Jaws uygulamasında Dokunmatik İmleci etkinleştirerek bu seçimleri yapabiliyoruz. Şöyle ki, masaüstü kullanıyorsanız Shift+Numpat Artı, Laptop kullanıyorsanız Shift+Büyük Harf Kilidi+Ş tuşlarına basarak dokunmatik imleci etkinleştirebilirsiniz. Dokunmatik imlece geçtikten sonra sağ ve sol yön tuşları ile dolaşabilir, enter veya aralık tuşu ile seçili öğeyi etkinleştirebilirsiniz. Sağ yön tuşu ile ilerleyerek clean all radyo düğmesi, save user data radyo düğmesi ve clean all and lock radyo düğmesi seçeneklerini bulunuz.
clean all seçeneğini seçmeniz durumunda kullanıcı verilerinizin tamamı silinir.
save user data seçeneğini seçmeniz durumunda kullanıcı verileriniz silinmez. Genellikle güncelleştirmeler için bunu kullanabilirsiniz.
clean all and lock seçeneğini seçmeniz durumunda tüm verileriniz silinir ve cihazınızın ön yükleme "Bootloader" kilidi de kapanmış olur.
Yüklemek istediğiniz seçeneklerden size uygun olanın üzerinde Enter tuşuna bastıktan sonra, yine sağ/sol yön tuşları ile Flash düğmesini bulup Enter tuşuna basıyoruz. Bu şekilde flash işlemini başlatmış oldunuz. Tekrar varsayılan PC imlecini etkinleştirmek için masaüstü kullanıyorsanız Numpat Artı tuşuna, laptop kullanıyorsanız Büyük Harf Kilidi+Ş tuşuna ard arda ikikez hızlıca basınız.
Flash işlemi sürerken, tab tuşu ile uygulama penceresinde dolaşarak Flash düğmesinden hemen sonra gelen liste kutusuna odaklanınız. Bu liste kutusunda belli saniye aralıkları ile mevcut ilerleme Jaws tarafından size okunur. İşlem devam ettiği sürece bu alanda jaws sürekli ilerleme durumunu otomatik olarak okumaya devam eder. İşlem tamamlandığında jaws artık liste kutusu üzerinde ilerlemeyi seslendirmez. İşlemin başarılı olup olmadığını teyit etmek için, Jaws imlecine geçtikten sonra, CTRL+End tuşlarına basıp, CTRL+Sol yön tuşları ile ilerleyerek sonucun durum mesajını okuyabilirsiniz. İşlem başarıyla gerçekleşmesi halinde genellikle telefonunuz otomatik olarak yeniden başlar. Başlamazsa bile siz güç tuşuna bir titreşim hissedene kadar uzun basarak telefonunuzu başlatabilirsiniz.
save user data seçeneğini kullanarak flash işlemi yaptıysanız ve öncesinde cihazınızda bir ekran okuyucu aktifse, telefon açıldığında doğrudan konuşmaya başlar. Ancak verileri silerek flash işlemi yaptıysanız, telefon açıldığında Miui kurulum ekranı gelir ve ekran okuyucu devreye girmez. Bu durumda, Ses açma ve kapama tuşlarına aynı anda bir ses duyuncaya kadar basılı tutarak ekran okuyucuyu açabilirsiniz. İlk bastığınızda ekran okuyucu açılmazsa, tekrar aynı şekilde tuşlara basmayı deneyiniz. Ekran okuyucuyu açmanın bir diğer yöntemide, ekranın herhangi bir yerine, iki parmağınızla talkback açılana kadar uzun basılı tutmaktır. İki parmağınızla ekrana basılı tutarken ilk önce ingilizce olarak, erişilebilirlik hizmetlerinin etkinleştirileceği anonsunu duyarsınız. Bu anonsu duyduğunuzda, talkback açılana kadar parmaklarınızı ekranda tutmaya devam etmeniz gerekir.
Bu şekilde ekran okuyucuyu kullanarak Miui kurulumunu tamamlayabilirsiniz.
Not: Ekran okuyucu tarafından kullanılan metin okuma ses motoru varsayılanda Google TTS olarak gelmektedir. Google TTS içerisinde de Türkçe ses varsayılanda yüklü gelmeyeceğinden, telefon dili Türkçe olduğunda ekran okuyucunun sesi kapanabilir. Ancak Google TTS, çevrimiçi seslendirme özelliğine sahip olduğundan, telefonunuza internet bağlantısını kullanabileceğiniz bir sim kart takarsanız, kurulum ekranında Türkçe TTS ile kurulum yapabilirsiniz. Aksi halde kurulum ekranında Talkback açık olmasına rağmen konuşmayacaktır ve gören birisinden destek almanız gerekecektir. Aslında bu durumu Xiaomi'ye geribildirim olarak vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Forumumuzdaki arkadaşlarımızda bu konuda destek olabilirlerse çok seviniriz.

Son düzenleme:

Sekko

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sercan
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
129
Elinize kolunuza yüreğinize sağlık hocam , bu kadar bilgiyi edinmek bir yana paylaşımını yapmak bir yana , tek kelime ile muazzam . Sizi kutluyorum ve birilerine faydasının olacağını umuyor ve temenni ediyorum . TEŞEKKÜRLER

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Poco F3 8/256
Meslek
Mod
Konular
315
Hocam yüreğinize sağlık. Yazınızda çok değerli bilgiler var. Bunu okumak benim için zevkti. clap~~

Üst Alt