Uygulama Görme Engelliler İçin Jieshuo Ekran Okuyucusu

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Herkese Selam,
Android işletim sisteminde varsayılan olarak Google tarafından geliştirilen TalkBack ekran okuma uygulaması bir çok cihazda yüklü olarak gelen tek ekran okuyucu uygulamasıdır. Ancak android sürümlerine bağlı olarak gelişmekte olan yeni arayüz nesneleri ve daha dinamik uygulama arayüzleri ile birlikte, Talkback uygulaması malesef beklenen ölçüde yeterli ekran okuma performansını sağlayamaz duruma geldi. Google'ın bu konuda işi ağırdan almasıda, Görme Engelli Android kullanıcılarını ister istemez farklı mobil işletim sistemlerine yönelter oldu.
Ancak Çinli bir firma tarafından geliştirilen ve adını yeni yeni duyurmaya başlayan jieshuo ekran okuyucu uygulaması, ekran okuma yeteneklerinin yanı sıra barındırdığı diğer ek işlevleri ile de mobil işletim sistemlerinde şimdiye kadar görülmemiş özellikleri kullanıcılarına sunmaya başladı.
Ekran okuyuculardan tüm platformlarda beklenen en önemli özellikler başta pratik ve hızlı sistem gezintisinin yanı sıra, görsel nesneler ile etkileşim kurabilmek olmuştur. Etiketlenmemiş ve yanlızca icon içeren bir button, etiketi bir jpeg dosyasıyla hazırlanmış bir nesne, OCR teknolojisi ile etiketlendirilebiliyor ve kullanıcıların ilgili denetim nesnesiyle etkileşim kurabilmesi jieshuo ile sağlanabiliyor.
Bir web sitesinde uzun bir form doldururken, Formu göndermeye sıra geldiğinde, sesli çözüm sunulmamış bir güvenlik koduna takıldığınız elbette çok olmuştur. İşte jieshuo'nun bir diğer özelliğide web sitelerindeki bu güvenlik kodlarını çözümleme özelliğine sahip olmasıdır.
Bu örnekleri jieshuo ekran okuyucusunun ekran okumanın yanı sıra, Talkback ve diğerlerine göre ne gibi ek işlevlere sahip olduğunun anlaşılması için veriyorum.
Bu konu altında, jieshuo ekran okuyucusunun güncelleştirmelerini, yeni özelliklerini ve sizlerden gelen sorulara verilecek cevapları bulabilirsiniz.

Jieshuo Ekran Okuyucusu Ve Xiaomi Cihazlar:
Xiaomi'nin Miui arayüzü ile çok stabil çalışan jieshuo ekran okuyucusu, Miui için şu ek özelliklere sahiptir:
Sol/Sağ gezinme etkin durumdayken yukarı/aşağı tek parmak ile ana ekranlar arasında geçiş yapma. Not: Miui sistem arayüzü, ana ekranlar arasında geçiş yapıldığında, geçerli ekran sıra numarasını ve ekranda bulunan toplam öğe miktarınıda bildirir.
Çağrı geldiğinde yukarı/aşağı tek parmak hareketi ile çağrıyı yanıtlama/reddetme. Yukarı parmak hareketi çağrıyı reddederken, aşağı parmak hareketi çağrıyı yanıtlayacaktır. Not: Miui sistemlerde son güncellemeler ile birlikte, sistemde ekran okuyucu etkin ise, telefonu kulağınızdan çektiğinizde otomatik olarak hoparlöre geçilme özelliği gelmiştir. Telefonu tekrar kulağınıza götürdüğünüzde yakınlık sensörü ile saptanır ve tekrar ses ahizeye geçer. Bu ayarı ayarlar>Ek ayarlar>Erişilebilirlik>Deneysel başlığı altında bulunan aramalarda hoparlöre geç onay kutusu işaretini kaldırarak kapatabilirsiniz.
Jieshuo ekran okuyucusu, Miui sistemli ve ekrandan parmak izi okuyan modellerle, parmak izi sensörü alanıyla tam uyumludur. Parmağınızı parmakizi sensörü alanına götürdüğünüzde alan sınırlarını size duyurur ve parmak okunma durumunu size seslendirir. Ayrıca arkada parmak izi sensörü bulunan modellerde, parmak izine çeşitli kısayollar atama imkanıda verir.
Jieshuo ekran okuyucusu Miui cihazlarda gelen çağrıda kimin aradığını seslendirebilir. Kişi rehberinizde kayıtlı ise önce ismini, sonrasında numarasını seslendirir. Bunu çağrıyı açana kadarda belirli aralıklarla tekrarlar.
Jieshuo ekran okuyucusu ayarlarında "Erişilebilirlik Sesini Kullan" seçeneği etkinleştirilirse, ekrana tek parmakla dokunulduğunda ses açma/kapa sesleri ile yanlızca jieshuo'nun sesini ayarlayabilir, ekrana dokunmadan ses açma/kapa tuşlarına bastığınızda ise media sesi doğrudan ayarlanabilir. Aynı zamanda Miui sistemlerde ses çubuğu paneli de gizlenebilir.
Jieshuo ekran okuyucusu ile Android cihazlarda doğrudan Braille girişi mümkün hale gelmiştir. Ancak Miui cihazlarda Braille yazmadan önce, Ayarlar>Ek ayarlar>Tuşlar veya Hareketler içerisinde, Ekran görüntüsü alma kısayolu 3 parmakla varsayılanı değiştirilmelidir. Ayrıca hiçbir işlev için 3 parmakla kaydırma kısayolu kullanılmamalıdır.
Bir sonraki yazılarımda jieshuo ekran okuyucusu için genel ayarlamalar ve kullanım ipuçlarını paylaşıyor olacağım. İlgili uygulama PlayStore'de bulunmamaktadır ve tüm yeni sürümler yayınlandıkça buradan sizlerle paylaşımları yapılacaktır.
En son paylaşılan versionu aşağıdan indirebilirsiniz:
Jieshuo 2021.02.07 Premium modlu apk indirmek için:
NOT:
Android gibi dokunmatik ekranlı cihazlarda kullanılan ekran okuyucu uygulamalar, "Dokunarak Keşfet" diye dilimize çevirdiğimiz bir sistem kullanırlar. Bu özellik sayesinde, ekrana dokunulduğunda birincil işlem gerçekleştirilmez. Bu durumda ekranda bir öğeyi etkinleştirmek için ilk öncelikle o öğeye dokunmak, ardından çift dokunmak gerekir. Bu özellik görme engellilerin ekrandaki öğeleri parmakları ile keşfetmeleri ve diğer parmak hareketlerini kullanabilmeleri için gereklidir.
Bu sebeple, eğer ki görme sorununuz yoksa ve bir ekran okuyucu kullanmayacaksanız, bu uygulamaları telefonlarınızda etkinleştirmeyiniz. Etkinleştirmeniz halinde liste ve sayfa kaydırmaları için iki parmağınızla yukarı/aşağı, sağ/sol sürükleme kullanınız. Öğeleri etkinleştirmek için önce ilgili nesneye dokununuz ve ardından çift dokununuz.

Son düzenleme:

delidolu64

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
yakup
Cihazım
mi box 3s
Konular
0
Elinize sağlık ben bir görme engelliyim TalkBack kullanıyorum özellikle mi box 3 de sıkıntılı çalışıyor hemen deneyeceğim teşekkürler hocam

delidolu64

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
yakup
Cihazım
mi box 3s
Konular
0
Merhaba ben bu yazılımı android tv box da kullanıyorum google talkback uygulaması özellikle youtube uygulamasında düzgün okumuyor jeshuo uygulamasını kurdum ancak yapılandırmada ayar çok fazla olduğu için yardımınıza ihtiyacım var bir de premium üyelik istiyor bunu nasıl yaparız İyi Çalışmalar.

Üst Alt