Soru Global Rom ve Global Versiyon Aynı Şeyler mi?

oaydin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Özgür
Cihazım
Mi 8
Konular
7
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle yanlış bir şekilde konu açtıysam adminlerden özür dilerim daha yeniyim mazur görün lütfen.

Ben Apple'dan bunalıp Xiaomi Mi 8'e geçmek istiyorum fakat bir süredir takip ettiğim kadarıyla ortalık biraz karışık galiba. Çin romu, global rom, Rus rom falan derken işin içinden çıkamadım ve sizlere danışmak istedim. Sorularıma cevap verip bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

1) Global versiyon ve Global rom aynı şeyler mi?

2) Eğer bu ikisi farklı şeyler ise global versiyon değil de global rom alsam ne gibi sorunlar yaşarım?

3) Almadan önce telefonun global versiyon olduğunu nasıl anlayabilirim?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
1.Aynı şey değiller birisi direk cihaz (Versiyon) diğeri ise yazılım (Rom) çok bir farkları yok.

2.Global romlu cihaz alırsanız pek bir sorun yaşamazsınız, güncellemeler gelmeye devam eder.

3.Kutunun yan tarafında "Global" yazar ve kutu "İngilizce" olur, içinden çıkan şarj adaptörü direk tak kullan şeklinde olur.

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Hatta bana kalırsa Global romlu bootloader kilidi açık bir cihaz almak daha mantıklı çünkü Mİ 8'de tüm versiyonlar Band 20 destekli. Bu şekilde hemen cihazla oynamaya başlayabilirsiniz devil~~devil~~

Oyla:

oaydin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Özgür
Cihazım
Mi 8
Konular
7
Hatta bana kalırsa Global romlu bootloader kilidi açık bir cihaz almak daha mantıklı çünkü Mİ 8'de tüm versiyonlar Band 20 destekli. Bu şekilde hemen cihazla oynamaya başlayabilirsiniz devil~~devil~~
cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım 1 ay önce Xiaomi'nin, Çin üretimi için olan telefonlara bildirim gönderdiğini okumuştum. Bunu bazı arkadaşlar Çin telefonlarına bir daha global rom gelmeyecek diye yorumlamışlardı o nedenle biraz çekiniyorum.

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım 1 ay önce Xiaomi'nin, Çin üretimi için olan telefonlara bildirim gönderdiğini okumuştum. Bunu bazı arkadaşlar Çin telefonlarına bir daha global rom gelmeyecek diye yorumlamışlardı o nedenle biraz çekiniyorum.
Fiyat farkı uçuksa Global almaya gerek yok hocam, gelen güncellemeleri bir şekilde kurabilirsiniz ekstra yollarla kaldı ki;

Edit; korkulacak bir durum yok china cihazlar botloader açıkken global kurulduğunda sadece bildirim düşüyor daha iyi bir tecrübe için global cihaz alın diye fakat kim ne derse desin bu son olaylardan sonra (mi 8 brick gibi) ben ister istemez soğudum honor, meizu gibi cihazlara yöneleceğim kimse yadırgamasın kimse fanboyculuk yapmasın ben özgür hissettiğim için mi kullanıyordum ama bu son olaylarda insanları iyice kısıtlamaya yöneldiler.

Diye bir kullanıcı yorumu da yapılmış. Yine tekrarlıyorum fiyat farkı çoksa Global almaya değmez en kötü ihtimalle (ki bence en iyi şey :) ) TWRP üzerinden custom romlarla yola devam edersiniz ve daha mutlu olursunuz.

Oyla:

oaydin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Özgür
Cihazım
Mi 8
Konular
7
Fiyat farkı uçuksa Global almaya gerek yok hocam, gelen güncellemeleri bir şekilde kurabilirsiniz ekstra yollarla kaldı ki;

Diye bir kullanıcı yorumu da yapılmış. Yine tekrarlıyorum fiyat farkı çoksa Global almaya değmez en kötü ihtimalle (ki bence en iyi şey :) ) TWRP üzerinden custom romlarla yola devam edersiniz ve daha mutlu olursunuz.

Arada çok bir fiyat farkı yok bir de istiyorum ki güncelleme direk gelsin bir daha bir daha bilgisayardan vs uğraşmayayım. Cevapların için çok teşekkürler artık ufak ufak öğreneceğiz :)

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Arada çok bir fiyat farkı yok bir de istiyorum ki güncelleme direk gelsin bir daha bir daha bilgisayardan vs uğraşmayayım. Cevapların için çok teşekkürler artık ufak ufak öğreneceğiz :)
O halde Global alın hocam, kafanız daha rahat olur ve uğraşmanıza gerek kalmaz.

Oyla:
Üst Alt