Rehber Ghost Screen'a (Hayalet Ekran) Karşı Alınabilecek Önlemler

Sizce de Tianma ve Lg paneller daha mı sorunlu?

• Hepsinde aynı sorun olabilir

Oy: 38 64,4%
  • BOE panel kesinlikle daha sorunsuz

Oy: 21 35,6%

• Kullanılan toplam oy
    59

poyrazbal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Poyraz
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
6
Evet arkadaşlar son zamanlarda başlıklarda görünen o ki, Ghost Screen olayı tüm RN7 kullanıcılarının kâbusu oldu. Özellikle Tianma panelle ilgili olumsuz şeyler söyleniyor. Ancak bu %100 teyit edilmiş bir bilgi değil ve her kafadan bir ses çıkıyor bunu da belirtmekte fayda var. Diğer paneller daha iyi veya daha kötü müdür bilinmez.

Şimdi gelelim bu durum olmadan nasıl önüne geçeriz?
Şunu söylemekte fayda var ki, kullanıcının hiçbir hatası olmadığı halde bu sorun başa gelebiliyor. Yani ne yaparsak yapalım olacağı varsa oluyor arkadaşlar. Ama bir nebze olsun bu duruma karşı önlem alabileceğimiz bazı şeyleri sizin için araştırdım yabancı forum ve kaynaklardan.

1. Telefonunuzun ısınmasını önleyin
Bazı farklı marka ve modellerde aynı paneller kullanılırken bu sorun yaşanmıyor. Ancak RN7'de yaşanabiliyor. Bunun nedeni bir yerde, batarya ve işlemcinin konumlandırılması. Ekrana yakın şekilde konumlandırılan ve ısınan bu donanımlar panellere çok hızlı bir şekilde zarar verebiliyor.

Şarjdayken kullanmaktan, aşırı kalın kılıf takmaktan, işlemci yükü fazla olan oyun ve uygulamaları uzun süreler çalıştırmaktan kaçınmalıyız. Oyun oynarken özellikle 30 dakikayı aşan kullanımlarda ara vermeliyiz. Aşırı sıcak havalarda telefonumuza çok işlem yükü bindirmemeliyiz. Son olarak telefonumuz şarjdayken özellikle düşük yüzdelerde fazla ısınıyor. O yüzden şarjımızı hiçbir zaman düşük yüzdelere kadar bitirmeden şarj etmekte fayda var.

2. Ekran parlaklığını sürekli yüksek kullanmayın
Açık ve güneşli alanlarda elbette yüksek parlaklık kullanmamız kaçınılmaz. Ancak kapalı ortamlarda, ortam ışığının az olduğu vakitlerde orta ve altı düzeylerde kullanmak ekran ömrümüzü olumlu etkileyecektir. Bu süreci sürekli takip edemeyecekler için "otomatik ekran parlaklığı"nı aktif etmelerini öneriyorum.

3. Ekran kararma sürenizi kısaltın
Ghost Screen olayına neden olan bir diğer etken de aynı piksel alanlarından uzun süre aynı piksellerin aktarılması. Özellikle akıcı olmayan tek bir ekranda, telefonun uzun süre açık kalması bu soruna yol açabilir. Ancak bunun etkisinin yukarıdaki maddelere göre çok çok düşük düzeyde olduğunu belirtmekte fayda var.

4. Zorda kalmadıkça orijinal şarj aleti ve kablo harici ürünler kullanmayın
Orijinal dışı kullanılan şarj aleti ve kabloların android ve ios sürümlerde ekran ve ekran dokunmatiğinde kararsızlıklar oluşturduğu artık herkes tarafından bilinen ve kanıtlanmış bir durum. Mümkün olduğunca telefonunuzu kendi şarj aletiyle kullanın. Zaruri olmadıkça laptop, otobüs/araba usb çıkışı, dışarıdaki hızlı şarj kutuları vs. kullanmaktan kaçının. Sadece kendi şarj aletiyle ve firma yönergelerinde yer alan şekilde şarj edin.

Sıklıkla powerbank kullanmayın. Eğer kullanıyorsanız da Duracell, Samsung, Xiaomi, Huawei gibi kendini kanıtlamış, güvenilir powerbank markalarından şaşmayın.

Umarım faydalı ve içinizi bir nebze rahatlatacak bir konu olmuştur. Kimsenin böyle bir sorunla karşılaşmaması ve keyiflice kullanması dileğiyle angel~~
(Başlıkta yer alan ankete katılıp paneller konusundaki görüşünüzü bildirebilirsiniz.)

Son düzenleme:

Suleymanbey

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Süleyman
Cihazım
Redmi Note 8Pro
Konular
23
En önemlisi ekran parlaklık ayarının maksimum yerine otomatik parlaklık ayarında kullanmayı tercih edilmeli. Ekranda uzun süreli sabit görüntünün olması parlaklığın maksimum ve tlf ısınması başlı nedenleri arasında yer almakta

poyrazbal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Poyraz
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
6
En önemlisi ekran parlaklık ayarının maksimum yerine otomatik parlaklık ayarında kullanmayı tercih edilmeli. Ekranda uzun süreli sabit görüntünün olması parlaklığın maksimum ve tlf ısınması başlı nedenleri arasında yer almakta

Kesinlikle, özellikle sabit ekranda uzun süre durması sorun açabiliyor.

blackshadow

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
#
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
22
Benim cihaz da Redmi Note 7 128GB Evofone garantili Türkiye cihazı. İki tane aldım, birinde shenchao panel vardı, diğerinde tianma panel.
Tianmayı ben kullanıyorum. Arada bir 30 dk lık oyun da atarım, uzun süre whatsapp messenger vb programlarda da yazışırım. Chrome'da uzun makaleler okurum. 2 haftalık kullanımım sonucu daha herhangi bir sorun yaşamadım. Yukarıdaki maddeler doğrultusunda kullanıyorum cihazı. %5-15 arası şarj ediyorum ve %100 olana dek şarjdan çıkarmıyorum. Zaten dediğiniz gibi bu sıkıntının ana sebebi cihazın işlemcisi / bataryası aşırı ısınması sonucu ekran yapısına zarar vermesi. Daha önce Huawei P9 Lite de kullandım, ekran köşesinde sarılık başlamıştı, yani ghost screen veya sararma problemlerinin kaynağı %95 ısıdır.

Mervan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mervan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
8
Kullanımla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Belli bir süre sonra benim de başıma geldi ghost screen. Başıma gelene kadar telefonumu asla başka şarj aletleriyle şarj etmedim. Parlaklık sürekli yüzde 30'lardaydı. Hatta daha az. Şarjda hiç kullanmadım. Telefonun ısınmasına neden olacak hiçbir oyun oynamadım. Vesaire vesaire...

Sonuç olarak telefonu gelinlik kız gibi de kullansanız (benim gibi), yarış atı gibi de kullansanız başlığı açan arkadaşın dediği gibi bu sorun başınıza gelebilir. Olacağı varsa oluyor. Hiç kasmayın bence.

dorothy

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Swat
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
EGM
Konular
21
Bende redmi note 7 var, telefonu hiç zorlamam oyun oynamam sadece sosyal medya takılırım,ortanın da altında parlaklıkta kullanırım sürekli, geçenlerde farkettim bende de çıkmış lanet ghost, panel tianma,yani kullanımla alakası yok olacağı varsa olacak kaçış yok

Mervan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mervan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
8
Bende redmi note 7 var, telefonu hiç zorlamam oyun oynamam sadece sosyal medya takılırım,ortanın da altında parlaklıkta kullanırım sürekli, geçenlerde farkettim bende de çıkmış lanet ghost, panel tianma,yani kullanımla alakası yok olacağı varsa olacak kaçış yok
Hocam daha önceki paylaşımlarınızı hatırlıyorum. Sizde çıkmamasını ummuştum. Sizde de çıktı demek. Ki kullanımınızı anlattığınız kadarıyla biliyorum. Baya dikkat ediyorsunuz. İşte maalesef çıkacağı varsa çıkıyor. Kafaya takınca sürekli göze çarpıyor. Umursamamaya çalışın bence.

Tianma, renkleri yansıtma konusunda bence başarılı. Ama ghost screen, kötü bir şekilde siciline işlendi artık. Şimdiki bilgilerim olsa paneli Tianma gördüğüm anda telefonu iade ederim.

dorothy

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Swat
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
EGM
Konular
21
Hocam daha önceki paylaşımlarınızı hatırlıyorum. Sizde çıkmamasını ummuştum. Sizde de çıktı demek. Ki kullanımınızı anlattığınız kadarıyla biliyorum. Baya dikkat ediyorsunuz. İşte maalesef çıkacağı varsa çıkıyor. Kafaya takınca sürekli göze çarpıyor. Umursamamaya çalışın bence.

Tianma, renkleri yansıtma konusunda bence başarılı. Ama ghost screen, kötü bir şekilde siciline işlendi artık. Şimdiki bilgilerim olsa paneli Tianma gördüğüm anda telefonu iade ederim.
Kesinlikle hocam sağolun düşünceleriniz için ama işte çıkacağı varsa çıkıyormuş,şu anlık rahatsız etmiyor arada bir çıkıyor ancak ilerde daha da artmasından endişe ediyorum,önceden kullanımla alakalı oldugunu düşünüyordum ancak kullanımla alakası yokmuş onu anladım,tianma görüntü kalitesi olarak gerçekten iyi ancak dediğiniz gibi sorun varsa geriye bi önemi kalmıyor

Mervan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mervan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
8
Kesinlikle hocam sağolun düşünceleriniz için ama işte çıkacağı varsa çıkıyormuş,şu anlık rahatsız etmiyor arada bir çıkıyor ancak ilerde daha da artmasından endişe ediyorum,önceden kullanımla alakalı oldugunu düşünüyordum ancak kullanımla alakası yokmuş onu anladım,tianma görüntü kalitesi olarak gerçekten iyi ancak dediğiniz gibi sorun varsa geriye bi önemi kalmıyor
Size kötü bir haberim var. Endişeniz yersiz değil. Maalesef zamanla artıyor. :) Kontrastı soğuk yapmak tarzı çözümler bir yere kadar işe yarıyor.

Üst Alt