Uygulama GBoard Türkçe Sesli Dikte Güncellendi

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Herkese merhaba,
Miui'in Global sürümlerinde de varsayılan klavye olarak gelen Google Klavye (GBoard)'ın son sürümüyle birlikte, belki de çok az kullanılan özelliklerinden biri olan konuşarak metin yazdırma (Voice Input) özelliği Türkçe tarafında önemli bir güncelleme aldı.
Daha önceleri Türkçe sözcükleri tanımlama anlamında biraz kötü olan Google Voice Input, bu güncelleme ile birlikte daha net dikte yapabiliyor ve sesli konuşarak daha az hatasız metinler yazabilmenizi sağlıyor. Güncelleme ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biride, Türkçe metin yazdırırken artık noktalama işaretlerinide koydurabiliyorsunuz. Örneğin daha önceden
"Merhaba virgül nasılsınız soru işareti"
sözcüklerini söylediğinizde, virgül ve soru işareti sözcüklerini olduğu gibi metin olarak yazarken, "merhaba virgül nasılsın soru işareti)
yeni güncellemeden sonra
"Merhaba, nasılsın?"
biçiminde noktalama işaretlerini sözcüklerin sonuna ekleyebiliyor.
Türkçe sesli dikte işlemini şimdiye kadar en kaliteli yaptıran motor Nuance firması tarafından geliştirilmiş Dragon uygulamasıydı. Apple'da iOS cihazlarında sesli metin girişlerini Nuance'nin alt yapısını kullanarak yaptırıyordu. Ancak Google'nin yaptığı bu son güncelleme ile birlikte, Android tarafında da Nuance'nin geliştirdiği sistem kadar kaliteli bir Türkçe ses dikte özelliğine kavuşmuş olduk.
Uygulamayı indirmek için:

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Şu an için Google klavyenin Türkçe dikte özelliğinin tek eksiği, çevrimdışı çalış mamasıdır. Ancak diğer dillerde çevrimdışı ses tanıma özelliği vardır. Umarım pek yakında Türkçe dili içinde çevrimdışı ses tanıma özelliği gelir.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Şu an için Google klavyenin Türkçe dikte özelliğinin tek eksiği, çevrimdışı çalış mamasıdır. Ancak diğer dillerde çevrimdışı ses tanıma özelliği vardır. Umarım pek yakında Türkçe dili içinde çevrimdışı ses tanıma özelliği gelir.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hiç çevrim dışı kalmadığım için, yada çevrim dışı iken klavyeye ihtiyaç duymadığım için farketmemişim. Bilgi için teşekkürler.

Dobroutro

Premium Üye
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Dobroutro
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Akademisyen
Konular
27
Herkese merhaba,
Miui'in Global sürümlerinde de varsayılan klavye olarak gelen Google Klavye (GBoard)'ın son sürümüyle birlikte, belki de çok az kullanılan özelliklerinden biri olan konuşarak metin yazdırma (Voice Input) özelliği Türkçe tarafında önemli bir güncelleme aldı.
Daha önceleri Türkçe sözcükleri tanımlama anlamında biraz kötü olan Google Voice Input, bu güncelleme ile birlikte daha net dikte yapabiliyor ve sesli konuşarak daha az hatasız metinler yazabilmenizi sağlıyor. Güncelleme ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biride, Türkçe metin yazdırırken artık noktalama işaretlerinide koydurabiliyorsunuz. Örneğin daha önceden
"Merhaba virgül nasılsınız soru işareti"
sözcüklerini söylediğinizde, virgül ve soru işareti sözcüklerini olduğu gibi metin olarak yazarken, "merhaba virgül nasılsın soru işareti)
yeni güncellemeden sonra
"Merhaba, nasılsın?"
biçiminde noktalama işaretlerini sözcüklerin sonuna ekleyebiliyor.
Türkçe sesli dikte işlemini şimdiye kadar en kaliteli yaptıran motor Nuance firması tarafından geliştirilmiş Dragon uygulamasıydı. Apple'da iOS cihazlarında sesli metin girişlerini Nuance'nin alt yapısını kullanarak yaptırıyordu. Ancak Google'nin yaptığı bu son güncelleme ile birlikte, Android tarafında da Nuance'nin geliştirdiği sistem kadar kaliteli bir Türkçe ses dikte özelliğine kavuşmuş olduk.
Uygulamayı indirmek için:
Elinize emeğinize sağlık teşekkürler

sefas

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Sezer
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
7
sesle dikte türkçe desteği noktalama işaretleri gelmesi güzel

aaydinalp

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Anıl Aydinal
Cihazım
Samsung S10e
Konular
0
deneyimlerinden çıkardım kadarıyla, internetsiz sesli yazma özelliği olan programlarda Türkçe İngilizce güzel yazmadı ortaya çıktı. internet üzerinden sesli yazanlar genelde bütün ses kayıtlarını ulaşabildiği için daha az hatalı yazabildiği ortaya çıktı.internet üzerinden yazabilme özelliği sadece metrolarda düzgün çalışmadığı çünkü metroda İnternet çekmediği için iyi bir şey olmadığı biliniyor zaten metroda sesli yazma özelliği kullanmak saçmalık sesli yazma özelliğin en büyük özelliği dil bilgisine uygun bir şekilde kelimeyi yazdığı odaya çıkmıştır, Yani yazım hatasını da minimum hataya düşüyor. Cümleye göre kelimeyi de düzgün seçiyor ve yazıyor bunu fark ettim. bir cümlede en fazla 1 kelime ya da iki kelime hata yazdığı ortaya çıktı yani hatalı yazdığı zaman bir kelime ya da iki kelime yazıyor. bu demek değildir ki her zaman hatalı cümle yazacak diye bir şey yok. piyasada en iyi sesli yazma özelliği olan tek bir şirket var bu da Google

Üst Alt