Soru Flashlamak ile IMEI

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
10.3.4 Stable
Telefon Modeli
Poco F1
Bootloader Kilidi
Kapalı
Eminim bu soru da çok kez sorulmuştur ama bulamadım cevabı net olarak dostlar, eğer ben bir gün miui 10'dan 9'a dönmeye karar verirsem, flashlama işlemi ile kurduktan sonra kayıtlı IMEI silinir mi?
Normalde böyle bir şeyi düşünmüyordum ama xda'da flashladıktan sonra IMEI kayıt ile alakalı bir yazı yazılmış, merak ettim.
Bir de lafı açılmışken, eğer yapmak istersem flashlama işleminde OEM kilidi açmak şart mı ve resmi bir stable sürüme (eski sürüme) dönmek ileride bir sorun yaşatır mı dersiniz?

Erdemp

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
P
Konular
2
  • Legal ROM, legal yazılım v.b ile bu işlemi yaparsanız IMEI'sine zarar germe ihtimali ancak arıza sebepli bir durum olur. Yani normalde bunu yapmanızın IMEI'ye etkisi yok.
  • Telefonun kendi yazılım güncelleyicisi üzerinden, önceki ROM'u seçip yükleyemiyorsanız -ki bunun olmaması gerekir- kilidi açmanız lazım.
  • Bu arada OEM Kilidi başka, Mi kilidi başkadır.
  • Neden ROM konusunda downgrade yapmak istediğinizi bilmiyorum ama gerçekten çok gerekmedikçe sadece en güncel ROM'u -hiç sebebi yoksa güvenlik için- şarttır. Hele ki 10'dan 9'a düşmek sorunlardan şikayet etmek hakkınızı da elinizden alacaktır.

Oyla:

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
  • Legal ROM, legal yazılım v.b ile bu işlemi yaparsanız IMEI'sine zarar germe ihtimali ancak arıza sebepli bir durum olur. Yani normalde bunu yapmanızın IMEI'ye etkisi yok.
  • Telefonun kendi yazılım güncelleyicisi üzerinden, önceki ROM'u seçip yükleyemiyorsanız -ki bunun olmaması gerekir- kilidi açmanız lazım.
  • Bu arada OEM Kilidi başka, Mi kilidi başkadır.
  • Neden ROM konusunda downgrade yapmak istediğinizi bilmiyorum ama gerçekten çok gerekmedikçe sadece en güncel ROM'u -hiç sebebi yoksa güvenlik için- şarttır. Hele ki 10'dan 9'a düşmek sorunlardan şikayet etmek hakkınızı da elinizden alacaktır.

IMEI durumunda düşük de olsa bir risk var diyorsunuz yani, bunu göze almak istemiyorum o yüzden sordum hocam, yedekte tutuyorum 9 ROM'unu ve flash uygulamalarını v.s. şimdi yapmayı düşündüğümden değil de, bilgim olsun. Redmi serisinde yazılım güncelleyicisi üzerinden yapılıyormuş (bazı redmi serileri) onu görünce acaba pocophone'da da mümkün oluyor mu diye düşündüm ama sanırım olmuyor.
Downgrade'i de ilerde yapılacak updatelerde çok sorun çıkartırsa, geri çeviririm bir gün belki diye programları ve romu indiriyorum.
Mi kilidi de olabilir emin değilim, flashlamak için OEM aklımda kalmış, yanlış hatırlıyor olabilirim, 1 kere videodan izlediğim için :D
Bir de 10'dan 9'a çevirdim diyelim atıyorum, o zaman güncelleme yeniden bana gözükmeyecek mi? Yani yeni gelen güncellemeler.

Oyla:

Erdemp

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
P
Konular
2
Düşük risk dediğim tamamen"arıza" durumu, normalde bu işlemlerin IMEI ile alakası yok. Yani tut ki sen yazılım atarken bir kesinti bir sıkıntı oldu belki ondan olur.
Downgrade kişisel olarak tavsiye edeceğim bi'şey değil.
10'dan 9'a düşersen, ve cihazın temiz (locked v.b) ise, sen otomatik güncellemeyi kapatmadığın sürece yeni ROM'lar gelmeye ve ayar durumuna göre yüklenmeye çalışmaya devam edecektir.

Oyla:

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
Düşük risk dediğim tamamen"arıza" durumu, normalde bu işlemlerin IMEI ile alakası yok. Yani tut ki sen yazılım atarken bir kesinti bir sıkıntı oldu belki ondan olur.
Downgrade kişisel olarak tavsiye edeceğim bi'şey değil.
10'dan 9'a düşersen, ve cihazın temiz (locked v.b) ise, sen otomatik güncellemeyi kapatmadığın sürece yeni ROM'lar gelmeye ve ayar durumuna göre yüklenmeye çalışmaya devam edecektir.

Bankacılık uygulamaları ile ilgili sorun yaşayanlar oluyormuş ya, bu downgrade için geçerli bi durum değil sanırım, değil mi?
Siz niye downgrade'e karşısınız, belirli bir nedeni var mı?

Oyla:

Erdemp

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
P
Konular
2
Bankacılık uygulamaları ROOT'lu cihazlara karşı çıkabiliyor. Haklı olarak Root'lu cihazlarda çalışmayı güvenlik sebebiyle reddeden bankacılık uygulamaları var.
Tavsiye etmesem de Root'lu cihazlarda "güvenli" işareti veren Magisk var.
Bunların dışında çok çok eski bir Android sürümü kullanmıyorsanız, zaten bankacılık uygulaması engeleni takılmazsınız.
Downgrade'e karşıyım, çünkü güvenlik ve hata giderilmesi konusunda güncel yazılımlar çok önemli. Siz de bilirsiniz ki bu ya da başka forumlar ROM'ların hatalarından bahsedip duranlarla dolu, her şey bir yana bu hatalarla bir cihaz kullanmak makul gelmiyor bana. Ayrıca iyileştirmeler, batarya kullanımı, önceden olmayan özelliklerin gelmesi v.b önemli. Pek çok kişi alamadığı güncellemeyi almak için çabalarken -gerçekenten- eski denebilecek bir sürüme dönmek bana hiç mantıklı gelmiyor.

Oyla:

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Foco f1 de arb olmadığı için istediğimiz sürümden istediğimiz sürüme kolay bi şekilde geçebiliriz.ha olur da alt sürüme geçerken problem yaşarsak format data gerekebilir ve herşey silinebilir.imeilere hiçbir şekilde hiçbir şey olmaz poco da.oem kilidi bootloader kilidi açarken gerekli olan birşey.benim bootloader kilidim açık ve custom rom kullanıyorum gayet memnunum.bazen oreo nun son romuna dönmek istiyorum ve 4 wipe yapıp sorunsuz bir şekilde dönüyorum. Eğer yüklü olan romdan memnunsak ve yazılım işlerinde çok tecrübemiz yoksa cihazı fazla kurcalamayı tavsiye etmem :)

Oyla:

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
Foco f1 de arb olmadığı için istediğimiz sürümden istediğimiz sürüme kolay bi şekilde geçebiliriz.ha olur da alt sürüme geçerken problem yaşarsak format data gerekebilir ve herşey silinebilir.imeilere hiçbir şekilde hiçbir şey olmaz poco da.oem kilidi bootloader kilidi açarken gerekli olan birşey.benim bootloader kilidim açık ve custom rom kullanıyorum gayet memnunum.bazen oreo nun son romuna dönmek istiyorum ve 4 wipe yapıp sorunsuz bir şekilde dönüyorum. Eğer yüklü olan romdan memnunsak ve yazılım işlerinde çok tecrübemiz yoksa cihazı fazla kurcalamayı tavsiye etmem :)

Zaten Android sürümünü değiştirmem de, o kadar uçmuyorum :D
Sadece downgrade'i merak ettim, bu işlem bankacılık uygumalarına takılır mı diye ama mantıken niye takılsın, zaten legal rom diye düşünüyorum ama sormakta fayda var.
Ha bide flashlar iken, clear all demek sizce gerekli mi?

Bankacılık uygulamaları ROOT'lu cihazlara karşı çıkabiliyor. Haklı olarak Root'lu cihazlarda çalışmayı güvenlik sebebiyle reddeden bankacılık uygulamaları var.
Tavsiye etmesem de Root'lu cihazlarda "güvenli" işareti veren Magisk var.
Bunların dışında çok çok eski bir Android sürümü kullanmıyorsanız, zaten bankacılık uygulaması engeleni takılmazsınız.
Downgrade'e karşıyım, çünkü güvenlik ve hata giderilmesi konusunda güncel yazılımlar çok önemli. Siz de bilirsiniz ki bu ya da başka forumlar ROM'ların hatalarından bahsedip duranlarla dolu, her şey bir yana bu hatalarla bir cihaz kullanmak makul gelmiyor bana. Ayrıca iyileştirmeler, batarya kullanımı, önceden olmayan özelliklerin gelmesi v.b önemli. Pek çok kişi alamadığı güncellemeyi almak için çabalarken -gerçekenten- eski denebilecek bir sürüme dönmek bana hiç mantıklı gelmiyor.

Çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için, şarj ile alakalı bir geri dönüş yapabilirim belki ileride diye düşündüğüm için indirdim hepsini zaten, tabi bir de animasyonlar var, daha fazla animasyon akıcılığı azaltıyor.

Oyla:

BK KingX

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yokki
Cihazım
Yok
Konular
21
Bende mi 9 se var. Eu rom yüklü imei malum yol ile kayıtlı global stabili (xiaominin orjinal romunu) yüklemek istiyorum imei gider mi deneyen var mı

Oyla:

romeos58

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hkn
Cihazım
mi note 3
Konular
1
Bende mi 9 se var. Eu rom yüklü imei malum yol ile kayıtlı global stabili (xiaominin orjinal romunu) yüklemek istiyorum imei gider mi deneyen var mı
Gitmez

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:
Üst Alt