Yardım Eski tarihli Deji sıfır batarya

alikaraaslan19

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 5
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI 10.2.2.0 kararlı
Telefon Modeli
Xiaomi mi 5 prime
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Xiaomi mi 5 prime için Deji batarya sipariş ettim . Ürün geldi tarihi 2018 8.aya ait . Yani 1 yıl 3 ay geçmiş üzerinden . Eski üretim tarihine sahip bataryalar sıfır dahi olsalar ömürlerinin bir kısmını kaybetmiş olur gibi bir bilgi kalmış aklımda, doğru mudur? 2019 tarihli batarya ile değiştirmeli miyim ?

RezzNar

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
-
Konular
8
Xiaomi mi 5 prime için Deji batarya sipariş ettim . Ürün geldi tarihi 2018 8.aya ait . Yani 1 yıl 3 ay geçmiş üzerinden . Eski üretim tarihine sahip bataryalar sıfır dahi olsalar ömürlerinin bir kısmını kaybetmiş olur gibi bir bilgi kalmış aklımda, doğru mudur? 2019 tarihli batarya ile değiştirmeli miyim ?

Tap dan edindiğim bir alıntıya göre şöyle ifade ediliyor bu durum;

Piller kullanıldıkça iç dirençleri yükselmeye başlar ve genellikle iç direnç başlangıca nazaran 1,3 – 2,0 misli arttığında pilin ömrü tamamlanmıştır. Ancak iç direnç ölçümü zor olduğundan, ömür tespitinde çevrim sayısının esas tutulması genellikle kabul edilmektedir.
Belirtilmesi gereken diğer bir husus, yukarıda tanımlanan çevrim sayısı kavramında pillerin tam şarjlı durumdan tamamen deşarj edilmiş duruma geçmeleri esas tutulmuştur. Eğer deşarj işlemleri sürekli olarak tam yapılmayıp kısmi olarak gerçekleştirilirse çevrim ömrü çok daha uzun olacaktır.

Yani aslında pilin yapısına göre ki Li-io piller genellikle kullanıldıkça ve şarj, deşarj edildikçe verimlilikleri artıyor diye bilirim bende dolayısıyla bu yapıdaki Li-io pillerin tamamiyle deşarj olmaması gerekiyor burada pilin 2018 üretim olmasının pek soruna yol açacağını sanmıyorum, açacağını da düşünmüyorum. Şuanda piyasadaki akülerin dahi çoğu 2019 üretim değil ama satışa devam ediyor önemli olan pillerin gerekli bakımlarının yapılması diye düşünüyorum içiniz rahat değilse değişim yapın zaten 14 gün içinde iade veya değişim hakkınız var.

Genede en doğru bilgiyi bu işlerle ilgilenen birisi verir.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Piller hiç kullanılmasa dahi zamanla ömürleri eksilir. Sizin pil aşırı eski değil, normal sayılır zaten piyasada yeni üretilmiş bir pil bulman çok çok zor.

Oyla:

alikaraaslan19

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 5
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yardımlarınız için sağolun . Yeni tarihli ile değişim istemeyi düşünüyorum . Bu şekilde kullanmış olup sıkıntı yaşayan oldu mu acaba onu merak ediyorum

Oyla:

RezzNar

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
-
Konular
8
Yardımlarınız için sağolun . Yeni tarihli ile değişim istemeyi düşünüyorum . Bu şekilde kullanmış olup sıkıntı yaşayan oldu mu acaba onu merak ediyorum

İçinizi rahatlatmak açısından şunu söyleyeyim, 2018 üretim Deji batarya kullanıyor babam S4 Mini cihazında ve bi sorunla karşılaşmadı veya benimde gözle görülür bi performans kaybı dikkatimi çekmedi öyle ki 1 günü rahatlıkla çıkartıyor ki zaten S4 mini için konuşursak süre gayet iyi normalde diğer bataryalarda gün içinde birkaç kez şarj etmek gerekiyordu bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum hocam ama içim rahat olsun derseniz dediğim gibi değişim isteyin.

Oyla:
Üst Alt