Çözüldü Emmc ömrü ne kadar kaldı?

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
CherishOS 4.4
Telefon Modeli
Redmi 9
Bootloader Kilidi
Açık
Lancelot(Redmi 9) kullanıyorum. Bu cihazın depolama türü emmc. Bunların belirli ömrü oluyor. Ne kadar ömrü kaldığına nasıl bakabilirim?

Çözüm
eMMC ve UFS sürücüler aynı sınıftadırlar ancak yönetim şekilleri farklı olduğu için UFS sürücüler daha hızlıdır. Fakat beklenen ömürleri aynıdır.

Üreticiler yada uzmanlar genelde, ortalama 10 yıl olduğunu söyler. Bu en iyimser tahmindir. Gerçek kullanım koşullarında 5-6 yıldan sonra güvenmemek gerekir. Kesin bir tahmin mümkün değil bildiğim kadarıyla. Çünkü hesaplamak için sabit bir boyutta ve sürekli aynı dosya yazma/silme işlemleri yapılacak şekilde olması gerekir ancak telefonlarda bu mümkün değildir.

Günümüzde ekonomik bilgisayarlarda da bu sürücüler kullanılıyor ve bu yüzden bu bilgisayarlar için kullan at bilgisayar diye bir tabir var. (tamiri mümkün olsada)

Bu sürücülerin ömrünü, yazma/okuma oranları ve ne kadar dolu...

nazmi28

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
nazmi çınar
Cihazım
mi 9t mavi
Konular
41
Lancelot(Redmi 9) kullanıyorum. Bu cihazın depolama türü emmc. Bunların belirli ömrü oluyor. Ne kadar ömrü kaldığına nasıl bakabilirim?
Öyle bir ölçüm yok.emmc olup uzun süre giden de var..artık o şans işi biraz.kullanılan lehim ayakları bile etken bu işte.kakiteliyse uzun süre gider.

M2007J17C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
eMMC ve UFS sürücüler aynı sınıftadırlar ancak yönetim şekilleri farklı olduğu için UFS sürücüler daha hızlıdır. Fakat beklenen ömürleri aynıdır.

Üreticiler yada uzmanlar genelde, ortalama 10 yıl olduğunu söyler. Bu en iyimser tahmindir. Gerçek kullanım koşullarında 5-6 yıldan sonra güvenmemek gerekir. Kesin bir tahmin mümkün değil bildiğim kadarıyla. Çünkü hesaplamak için sabit bir boyutta ve sürekli aynı dosya yazma/silme işlemleri yapılacak şekilde olması gerekir ancak telefonlarda bu mümkün değildir.

Günümüzde ekonomik bilgisayarlarda da bu sürücüler kullanılıyor ve bu yüzden bu bilgisayarlar için kullan at bilgisayar diye bir tabir var. (tamiri mümkün olsada)

Bu sürücülerin ömrünü, yazma/okuma oranları ve ne kadar dolu kullanıldığı belirliyor.

Öncelikle sürücü ne kadar dolu olarak kullanılırsa ömrü o kadar çabuk azaldığı söylenir. Çünkü bu diskler sağlıklı çalışabilmek için verileri belirli şekillerde bloklar arasında dağıtır, dengeler ve şekillendirir. Ancak boş alan kapasitesi azaldıkça bu dağıtma/dengeleme sistemi daha kısıtlı çalışır ve bu durum da diskin ömrünü etkiler.

Diğer önemli unsur ise kullanım oranı. Telefon çalıştığı her saniye diske birşeyler yazar/okur. Dolayısıyla telefon ne kadar yoğun kullanılırsa ömrüde o kadar çabuk kısalır. İnternet, uygulamalar, bildirimler, önbellekler, rom yükleme işlemleri vs. vs.

Oyla: Çözüm
Üst Alt