Soru Dual Frequency GPS konum hassasiyeti

rizakar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıza
Cihazım
RedMi Note 7
Konular
4
Herkese merhabalar. Bilindiği üzere Mi 10 serisinde GPS özelliği olarak Dual Frequency GPS yani çift frekanslı gps mevcut. Peki hiç deneyen oldu mu acaba gerçekten bu özelliğin getirdiği bir avantaj varmı? Mümkünse deneyebilir misiniz, mesela marketteki GPS Status ya da TKGM Parsel Sorgu mobil uygulamasında, konum hassasiyetini telefonunuzda maç metre olarak gösteriyor? Bende başka bir cihaz var ve hassasiyeti 5 ile 10 m arasında değişiyor. Nasip olursa mi 10 serisine geçmeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-11-07-19-47-48-401_com.eclipsim.gpsstatus2.jpg
    Screenshot_2020-11-07-19-47-48-401_com.eclipsim.gpsstatus2.jpg
    592,5 KB · Görüntüleme: 27

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Herkese merhabalar. Bilindiği üzere Mi 10 serisinde GPS özelliği olarak Dual Frequency GPS yani çift frekanslı gps mevcut. Peki hiç deneyen oldu mu acaba gerçekten bu özelliğin getirdiği bir avantaj varmı? Mümkünse deneyebilir misiniz, mesela marketteki GPS Status ya da TKGM Parsel Sorgu mobil uygulamasında, konum hassasiyetini telefonunuzda maç metre olarak gösteriyor? Bende başka bir cihaz var ve hassasiyeti 5 ile 10 m arasında değişiyor. Nasip olursa mi 10 serisine geçmeyi düşünüyorum.

Hocam uzun zamandır hemen hemen bütün cihazlar çift frekans gps özelliğine sahip. Yani bu özelliğin seçeceğiniz cihaz modeline etki edeceğini sanmıyorum.

Sorunuza gelecek olursak açık alanlarda pek bir fark hissetmesenizde kapalı alanlarda daha iyi hassasiyet gösterebiliyor. Örneğin Mi 9 cihazı evin içindeyken bile 4-5 m hata payıyla baktığınız yönü bile gösterebiliyor.

Oyla:

rizakar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıza
Cihazım
RedMi Note 7
Konular
4
Hocam uzun zamandır hemen hemen bütün cihazlar çift frekans gps özelliğine sahip. Yani bu özelliğin seçeceğiniz cihaz modeline etki edeceğini sanmıyorum.

Sorunuza gelecek olursak açık alanlarda pek bir fark hissetmesenizde kapalı alanlarda daha iyi hassasiyet gösterebiliyor. Örneğin Mi 9 cihazı evin içindeyken bile 4-5 m hata payıyla baktığınız yönü bile gösterebiliyor.

Hocam aslında telefonlar için bu teknoloji ilk olarak duyurulduğunda, yani 2-3 yıl önce, açık alanda sabit bir konumda telefon ile durulduğunda hassasiyetin 1 metrenin altında olacağı vaat ediliyordu. Eğer dediğiniz gibiyse ve bu teknolojinin bu hususta herhangi bir faydası yoksa, bundan sonra telefon alımlarımda arayacağım kriterlerden bu özelliği çıkaracağım. Benim için arazi nokta ölçümlerinde yüksek doğrulukta ölçüm yapması önemliydi. O yüzden şimdilik bu özelliğe benim açımdan gerek kalmadı.

Oyla:
Üst Alt