Yardım Dosyalarım Kayboldu Bulamadım

• Konbuyu başlatan Un-
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 9
  • Görüntüleme 788

Un-

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Redmi Not 8 Pro
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global 12.0.8
Telefon Modeli
Redmi Note 8 Pro
Bootloader Kilidi
Kapalı
İyi forumlar,
Redmi Note 8 Pro marka M1906G7G model telefonla oynarken galeriyi açmamla içindeki görüntüler seğirmeye (işlem görürkenki titremeye) başladı, bir dakikaya varmadan bütün görüntüler uçmuştu. Dosya yöneticisinden dosyaları kontrol etmeye çalıştığımda da system haricindeki bütün dosyaların yerinde olmadığını farkettim. Yani ben ne olduğunu anlamadan tüm dosyalarım birdenbire kayboldu. Yalnızca rehber, sms, ajanda bilgilerime ve haricen yüklemiş olduğum uygulamalara (oyun, program) bir şey olmamıştı. "İkinci alan" açık değildi bunlar oluyorken. Depolamadan kullanılan boyuta baktığımda 35,5 gb'tı, sanki sıfırlanmış gibi. Telefonun gelişmiş ayarlarları açık ama telefon rootlu değil.
Çeşitli dosya kurtarma programlarını denedim, bulamadılar. Sözkonusu dosyalar haricinde %3'lük dosya bulundu sadece. Bu yüzden dosyaların silinmiş değil de kaybolmuş olduğunu düşünüyorum. En az 30 gblik bir kayıp var. Müşkül durumdayım. Dosyalara ne olduğu ve onların nasıl geri getirilebileceği hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Ek: Ekran görüntüsü galerinin çöp kutusundan. Buradaki medya dosyaları bile işe yaramaz hale gelmişler:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-04-19-15-18-43-597_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2022-04-19-15-18-43-597_com.miui.gallery.jpg
    217,7 KB · Görüntüleme: 19

eminreis80

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 10t Pro
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
hocam muazzam bi kaybolma hikayesi
hiç karşılaşmadım bilmiyorum
ama öğrenmek için ben de buraya mesaj atayım takibe alayım
umarım bi çözüm bulursunuz

• Beğen
Tepkiler: Un-
Oyla:

Un-

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Redmi Not 8 Pro
Konular
1
hocam muazzam bi kaybolma hikayesi
hiç karşılaşmadım bilmiyorum
ama öğrenmek için ben de buraya mesaj atayım takibe alayım
umarım bi çözüm bulursunuz
Sağ olun. Biliyorum olay kurgu gibi geliyordur. Hiç beklemediğim bir şekilde hatta aklımın ucuna bile gelmeyecek bir şey olarak anlık gelişti. Ama düne kadar hiç yaşamadığım pişmanlığı yedeklememe yüzünden yaşadım. İçime sıkıntı düştü. Ben de telefondan bilgisayardan az çok anlıyorum. Ama ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Ben çözemedim. Dört teknik servisçi telefoncuya götürdüm. İkisi telefonu merkeze götüreceklerini söyledi. Biri bu olay hafıza kartında olsaydı, bir çaresi olabilir, muhtemelen telefonun google hesabın hesabın başkası tarafından kullanılıyor (yönetiliyor) dedi. Girişlerden kontrol ettim, bir ize rastlamadım. Kalan son kişi ise, telefonu bırak biraz uğraşırız, 200 lira da mal olur dedi.
Fidye virüsü gibi bir cins virüs bulaşmış olma ihtimali aklıma geliyor arada, ama bunda diretecek bir dayanağım yok. Telefon kendini sıfırladı diyeceğim ama kendim yüklediğim uygulamalar duruyor. Bir türlü anlam veremedim

Oyla:

eminreis80

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 10t Pro
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
google ile alakalı olsaydı adam uzaktan formatlardı hocam bu kadar düşüneceğiniz bir şey olmazdı
dediğiniz gibi yedek çok önemli
millet rom değiştirirken bile yedek almıyor
ben yedek almayı aylık alışkanlık haline getirdim
teknoloji işi sakat iş hocam
umarım bi çözüm bulunur da verilerinize erişirsiniz diyelim hocam

• Beğen
Tepkiler: Un-
Oyla:

Un-

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Redmi Not 8 Pro
Konular
1
200 lira karşılığında ilgilenen kişi de geri getiremedi.
Miui sistemi bana hayal kırıklığından başka bir şey getirmedi
Root yapıp kök dizinde de aramak aklıma geldi. Ancak bootloader (mi) kilidini açmak telefonu sıfırlayacağından buna girişmedim. Root destekli gelebilen yapay ortam (launcher) kurdum, root oradada yapılamadı.

En üst mesajımda ekli görüntüdeki görsel dosyalarım, çöp kutusunda bu şekilde hayalet formundalar. Açılmıyorlar. Geri yükle deyince nereye gittiği belli olmuyor (bulamıyorum), kayboluyor. Çöp kutusunda oldukları için oradaki ömürleri 30 günden geri sayımda. Zaman gittikçe bu dosyalarım da kaybolacak. Ücreti mukabilinde de olsa, bilgili uzman arkadaşlardan yardım istirham ediyorum.

Oyla:

Un-

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Redmi Not 8 Pro
Konular
1
Az önce farkettim. Aynı sorundan muzdarip ses kayıtlarına tıklarken "Mevcut olmadıkları veya hasar görmüş oldukları" uyarısını veriyor:
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Benzer sorunu yaşayan birilerini de buldum ancak son paylaşımını iki yıl önce yapmış:

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-04-22-04-42-15-875_com.android.soundrecorder.jpg
    Screenshot_2022-04-22-04-42-15-875_com.android.soundrecorder.jpg
    166,4 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Oyla:

Un-

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Redmi Not 8 Pro
Konular
1
Burda da aynı sorunla karşılaşmış ve kendince çözüm getirmiş biri var: "Güncellemeleri kaldırıp uygulamaları tekrar güncelleme":

Oyla:

eminreis80

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 10t Pro
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
En az dört gündür sorun devam ediyor. bunu neden çözmüyorlar acaba? Hiçbir yerden bilgi de alamıyoruz. Çok yazık...
hocam isterseniz biraz bekleyin
belki dosyaları kurtaramayiz ama buluttakiler belki...
sorun herkeste varmış

Oyla:

sytfdn07

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
seyit
Cihazım
Mi 11 Lite
Konular
4
hocam isterseniz biraz bekleyin
belki dosyaları kurtaramayiz ama buluttakiler belki...
sorun herkeste varmış
Teşekkür ederim. bekleyeceğiz, bakalım. Aslında çok büyük bir problem ama insanlar pek dile getirmemiş anlaşılan. Kıyametin kopması lazımdı şu ana kadar... Neyse, umarım en kısa sürede hallederler...

Oyla:

'Unnamed

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Unnamed
Cihazım
Note 8 Pro
Meslek
Her bi şey
Konular
3
Bu sorun 2020'den bu yana
- "Dosya mevcut değil veya hasar görmüş durumda"
(File doesn't exist or has been corrupted)
- "Dosya biçimi desteklenmiyor veya dosyalar hasarlı"
(File format isn't supported or files are corrupted)
olarak uyarı iki şekilde genellikle 2020'nin iki hatta üç güncellemesi sonrası yapılan şikayetlerle karşımıza çıkmaktadır. (Xiaomi/Miumi yetkilileri sürüm hatalarının fixlenmesiyle ilgilenmeyip versiyonlara level atlatmaya senelere model yetiştirmeyeduruyor)
Dosyalar silinmemiş, görünmüyor, görünen de okunmuyor. Yukarıda da ifade edildiği üzere fonksiyonlarını kaybetmiş ya da en azından bu görünümleriyle beraber devre dışı kalmıştır. Bundan sebep "trashbin" klasörlerinde daha doğrusu
Android/data/com.miui.gallery/files/
ve
MIUI/Gallery/
yollarında da görünmezler. Yine silinmiş olmamaları nedeniyle veri kurtarma uygulamaları tarafından da tesbit edilememektedir.

Sorunun öne sürülmüş tahmini kaynakları:
- Xiaomi cloudun yedek alma senkronizasyonu
- Uygulamaların medya dosyalarına erişme izni
- Sistem önbelleği
- 2020 ve sonra gelen güncellemeler

Bunlar üzerinden bireysel çabalarla kavuşulan çözümler, önbellek (cache) üzerinde yoğunlaşmış görünüyor. Wipe cache uygulayıp sonuç paylaşan olmadı. Nedense hep yüklü uygulamaların önbellekleri hedef alınmış. Öbür çözümlerin azımsanamacak kısmı da "izinler" ile ilgili: telefondaki uygulamaların dosyalara erişimini reddedip sonradan izin vermek. Maalesef ki bu çözümler de diğerleri gibi aynı soruna genelleştirilebilme vadedemiyor.
Belki nereye bakılacağı biliniyordur ama hep gözden kaçan bir genel alt neden vardır.
Xiaomi Inc tarafından geliştirilen "Media Storage (Medya Deposu)" bileşik uygulaması üzerinde düşündüm. 2020'den bu yana üç güncelleme aldığını ancak ilkinin (2020'ye ait olanının) yüklenebildiğini, son ikisinin ise yükleme esnasında yani paketinin ayrıştırılmasında sorun oluştuğunu farkettim. Acaba dosyaların okunamaması, bu modülün güncellemelerle eş tabanlı olamamasından mı kaynaklanıyor diyecekken bilgisayarın da dosyaları göremediği aklıma geldi.

Ayrıca üzülerek belirtiyorum sorun sahipleri, sorunlarına doğrudan ilgili platformlarda bir elin parmak sayısını geçmeyecek cevaplar bile alamamış.

Dosyalarını yedeklemiş olanların başını pek ağrıtmaz zaten bu tür sorunlar. Xiaomi kullanıcılarının almaları gereken tedbir, her türlü ihtimale karşı, güvendikleri depolama sisteminde (bulut hafıza ve uzun süreli belleklerde) verilerini yedeklemeleri ve aldıkları yedeklerin durumlarını ara ara kontrol etmeleridir.

Oyla:
Üst Alt