Yardım Dokunmatik ekran ve tuş takımı donması sorunu

darkange7

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Merhaba;
Mi5s / 4gb modeli telefonumu Delta garantili olarak bir alışveriş sitesinden almıştım. Ortalama 1 buçuk yıl geçti. Cihaz son bir kaç gündür dokunmatik ekranda ve hemen altındaki 3'lü tuş takımında donma yapıyor. Sağdaki açma kapatma ve ses tuşları aktif durumda. Donma durumundan telefonun power tuşuna uzun basarak restart şeklinde kurtuluyorum. Bir süre çalışıyor sonra tekrar donuyor. Bu arada donma esnasında cpu/ram vb sistem donanımlarında sorun olduğunu sanmıyorum çünkü arka planda bluetoth kulaklık ile kulaklık tuşlarını kullanarak müzik değiştirebiliyorum.

Donma sorunu yazılımsal olabilir diye format attım, ancak daha kurulum esnasında bile hiç bir uygulama yüklü değilken dondu.

Bu arada telefonum Android 7.0 NRD90M MIUI Global 9.6.1.0 / Kararlı sürümde bu hataları vermekteydi. Tamda bugün MIUI 10 Beta sürümüne mi geçsem diye düşünürken OTA güncellemesi ile Android 7.0 üzerine MIUI 10.1.1.0 Kararlı sürüm geldi. Hemen kurdum ancak sorunum düzelmedi halen donma yaşıyorum.

Açıp kapatınca çalışması, kullanırken durup dururken kendi kendine donması sizce ne olabilir? Garantiye göndermeye korkuyorum.

darkange7

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Ortadaki parmak izi okuyucuya parmak izi tanımlıysa, kilitli olduğu sırada ışıklar sönerse telefon uyanabiliyor. Ama eğer parmak izi tanımlı değilse o tuş da işlevsiz kalıyor. Donanımsal bir sorun olsa dokunmatik ve alt takımdaki tuşlar komple işlevsiz kalmaz mı? Nasıl bir problem bu mantığım almıyor yardım edebilirseniz çok sevinirim. Donduğu esnada gelen aramalara bile cevap veremiyorum telefon öylece çalıyor.

Oyla:

darkange7

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Forumda okuduğum bir tavsiye ile Ayarlar Geliştirici Seçenekleri menüsünden Etkinlikleri Saklama menüsünü aktif ettim. Umarım sorunum çözülür. Garantiye göndermeye çekiniyorum hiç iyi şeyler okumadım Delta hakkında.

Oyla:

darkange7

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi5s
Konular
2
Kimse yardımcı olmuyor ama kendi denemelerimi yazarak benzeri sorun yaşayan kişiler için en azından fayda sağlama istiyorum. Etkinlikleri Saklama fonksiyonunu aktif etmiştim hiç bir işe yaramadı. Donmalar devam ediyor ve telefonu kapatıp açmadan düzelmiyordu. Yanlışlıkla telefonun arka tarafına baskı uyguladığımda veya telefonu hafif bükmeye çalıştığımda dokunmatiğin düzeldiğini farkettim. Bu tecrübem 1 gün kadar sürdü. Her donmasında telefonu hafif bükerek kendine getirdim.
Derken geçen akşam telefon kendi kendine kapandı ve tekrar açılıp ekranda Mİ yazısı göründü. Andorid devreye girmeden defalarca kapandı açıldı ve Mİ yazısını gördüm. Sonra kapandı ve bir daha açılmadı.... Hazin sona ulaşmış oldum.

Oyla:

serkan_esk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Sagit
Konular
9
Milletin yardım edememesinin sebebi donanımsal olduğu içinmiş. Eğer servise gönderirseniz ekpertizde yamukluk çıkarsa veya cebinize koyma sebepli çıkarsa garanti dışı işlem görebilir telefon.

Oyla:

cotw

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Seckin
Cihazım
xiaomi 4c
Konular
0
darkange7

Aynı sorun bende de var. Evo garantili cihaz. Daha önce evo ya götürdük ama yazılım atıp geri verdiler.
Sorun aynen devam ediyor kafasına göre donuyor. Dokunmatik sorunu mu hafıza vs sorunumu bilemiyorum.
Sen delta ile çözüme ulaştırabildin mi ?

Oyla:

darkange7

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Mi5s
Konular
2
darkange7

Aynı sorun bende de var. Evo garantili cihaz. Daha önce evo ya götürdük ama yazılım atıp geri verdiler.
Sorun aynen devam ediyor kafasına göre donuyor. Dokunmatik sorunu mu hafıza vs sorunumu bilemiyorum.
Sen delta ile çözüme ulaştırabildin mi ?

Merhaba anakart arızalı dedi delta. Garanti kapsamı dışında kaldı çünkü metal olan arka kapak 6-7 ay önce masaya çarptığım için yamulmuştu. Yamuk kısım cihaza etki etmemişti aylarca kullandım sonradan dokunmatik problemi ortaya çıktı. Delta 1050 lira masrafı var dedi bende yaptırmaktan vazgeçtim mi8 aldım. Mi5s i çok severdim rahmetli oldu:)

Oyla:

cotw

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Seckin
Cihazım
xiaomi 4c
Konular
0
Hocam ben biryere çarpmadım cihaz sıfır gibi duruyor sorun yok. Hepsiburada alırken yazmıyor garantisinin kim olduğunu şansıma evo çıktı ve ayvayı yemiş durumdayım.
Kanunen 3 kere aynı sorundan servise giderse para iade hakkı diye birşey var diye hatırlıyorum.
Yalnız bu arızayı kafasına göre yapıyor işte. Kapatıp açmayınca düzelmiyor. Servis biz baktık birşey yoktu diyebilir. Yada kullanıcı hatası diyebilirler.
Kısacası başa bela aldık. 1300 liraya almıştım o parayı iade alsam ne olur yeni cihaz alsam minimum 2500 lira verecem.
Teşekkürler cevap için.

Oyla:

son1nefes

FUAT
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
FUAT
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Meslek
Elektronik Teknikeri
Konular
4
Benimde ekranın orta kısmındaki alanda dokunmatik sorunu oluştu bir anda. Bu sorunu yaşayan var mı? Kapadım açtım düzelmedi.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2018-12-19-20-58-29-463_com.miui.cit.png
    Screenshot_2018-12-19-20-58-29-463_com.miui.cit.png
    30,8 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_2018-12-19-20-57-19-379_com.miui.cit.png
    Screenshot_2018-12-19-20-57-19-379_com.miui.cit.png
    72,6 KB · Görüntüleme: 9
  • Screenshot_2018-12-19-20-57-53-655_com.miui.cit.png
    Screenshot_2018-12-19-20-57-53-655_com.miui.cit.png
    51,6 KB · Görüntüleme: 7
Oyla:

serkan_esk