Soru Doğru şarj etme

emiramarick

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Poco x3 gt
Konular
31
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Miui 13
Telefon Modeli
Poco X3 gt
Bootloader Kilidi
Kapalı
Arkadaşlar cihazım 67w destekliyor ve çoğu gördüğüm YouTube kanalı %20 ye kadar kullanıp %80 e kadar şarj etmemizi söylüyor hem uzun ömürlü kullanim hemde performansdan ciddi derecede kismadan nasıl şarj etmem gerekir telefonu kullanmaya başlayalı 11 gün oldu genellikle 2 3 saat kullanip saat 14 15 de şarj ediyorum ertesi güne kadar dayanıyor sizce nasıl şarj etmeliyim yorumlarınızı bekliyorum (şuan %17 %18 civarlarına kadar kullanıp %95 %96 da şarjdan çekiyorum)

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Bataryalarin şarj olma periyod ömürleri vardır. Her 0'dan 100'e sarj olduğunda bir periyod kullanılmış olur. Li-ion bataryalar 300-500 şarj periyodunda sağlığının %20'sini kaybediyor ortalama.ve bu durum gittikçe yavasliyor.

Sorunuzu ve önerilen bu yöntemi matematik ile aciklayalim;

Siz %80 de çekiyorsanız ve %20 de takiyorsunuz diyelim; arada sadece %60 şarj oluyor cihaz. Cihazınız 0'dan 100'e şarj olurken bir şarj periyodu harcıyor, siz %60 şarj ettiğiniz için 0.6 şarj periyodu harcıyorsunuz. Bu da neredeyse batarya ömrünü ikiye katlıyor denilebilir çünkü her şarj 1 periyod yerine sadece 0.6 periyod harcıyor. Mantıklı mı? Tabiki de değil. Evet batarya ömrünü ikiye katlayabilir ama siz bu sefer hem bu bataryanın %60'ini kullanmış oluyorsunuz hem de bu kadar az bir kısmını kullandığınız için daha sık şarja takmanız gerekiyor.

Siz 0'dan 100'e günde bir kez şarj ediyorsunuz diyelim. Bu durumda 6 günde 6 şarj periyodu harcamış oluyorsunuz.

Siz %20'de takip %80'de çekiyorsunuz diyelim, cihaz %60 şarj olduğu icin bataryanın 1 periyodunu değilde 0.6'sini kullanıyorsunuz bu durumda.

Şöyle bir durum var, size günde 1 şarj periyodu kullanmak yetiyordu ama 0.6 kullanmak yetmeyecektir. Ve sizin günde bir kereden fazla sarja takmanız gerekecek.

Bu durumda siz 6 günde 10 kez telefonu %20'den %80'e şarj etmeniz gerekecek ki size yetsin. 6 günde 0,6 şarj periyodunu 10 kez şarj ederseniz 6 şarj periyodu kullanmış olursunuz yani sonuç olarak 6 gunde yine 6 şarj periyodu kullanmış oldunuz. 6 günde 6 kez 0'dan 100'e şarj ettiginizde de 6 periyodu harcadınız 6 gunde 20'den 80'e 10 kez şarj ettiginizde de.

20'den 80'e şarj etmenizin size kazandırdığı tek şey fazladan prize bağlı kalmanız oldu çünkü günde 1 kez şarj etmeniz yetiyordu ancak artık yetmiyor günde bir kereden fazla şarj etmeniz gerekecek bu şekilde. Tabi bir de bu bataryada kullanılmayan bölümün tembelleşmesi gibi etkenlerinde göz önünde bulundurursak bu yöntemin AccuBattery gibi uygulamaların uyguladığı satış stratejilerinden başka bir şey olmadigini, Akıllı telefonumuza aptal muamelesi yapmamamız gerektiğini görüyoruz.

Eğer telefonunuzun 1000 şarj periyodu ömrü olsaydi ve bu yöntem ile sadece 0.6 şarj periyodu kullanarak cihazınızı şarj etseydiniz batarya ömrünu, cihazı 1666 kez şarj ettikten sonra bitirmiş oluyorsunuz. Eğer 0'dan 100'e 1 şarj periyodu kullanarak şarj etseydiniz bataryaniz 1000 kez şarj olduktan sonra ömrünü tamamlayacak. Arada 666 kez fazladan sarj etme farkı var evet, ve bu iyi bir şey değil çünkü telefonun şarjinın size 1000 gün yetmesi için 1666 kez şarj olması gerektiğini gösteriyor.

Peki ben 1000 günde 1000 kez şarj ederek kullanmak varken neden 1000 günde 1666 kez şarj ederek kullanmayı seçeyim?

Oyla:

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
emiramarick dostum yok pil sağlığı, yok telefon ömrü diye takıntı yaparak hayatı kendimize zorlaştırıyoruz. keyfince şarj et, kullan, bırak eskirse eskisin. Yeter ki bu yüzden sen strese girme. değiştirirsin pili olur biter, canından kıymetli mi?

Oyla:

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
206
Telefonumda 33watt hızlı şarj olmasına rağmen geceden şarja koymuyorum. Sabah alıyorum. Şu ana kadar bir negatif etkisini görmedim. Pil ölse bile yenisini alıp taktırmak en mantıklı seçenek. Yani çok da kasmayın bence.

Oyla:

iŁКΞЯ

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
119
Olduğu gibi kullan bir zaman sonra yaptıklarının bir işlemi olmuyor, güncelleme ile zaten bozuyorlar kendini kasma kullanmana bak ;)

Oyla:

emiramarick

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emir
Cihazım
Poco x3 gt
Konular
31
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bataryalarin şarj olma periyod ömürleri vardır. Her 0'dan 100'e sarj olduğunda bir periyod kullanılmış olur. Li-ion bataryalar 300-500 şarj periyodunda sağlığının %20'sini kaybediyor ortalama.ve bu durum gittikçe yavasliyor.

Siz %80 de çekiyorsanız ve %20 de takiyorsunuz diyelim; arada sadece %60 şarj oluyor cihaz. Cihazınız 0'dan 100'e şarj olurken bir şarj periyodu harcıyor, siz %60 şarj ettiğiniz için 0.6 şarj periyodu harcıyorsunuz. Bu da neredeyse batarya ömrünü ikiye katlıyor denilebilir çünkü her şarj 1 periyod yerine sadece 0.6 periyod harcıyor. Mantıklı mı? Tabiki de değil. Evet batarya ömrünü ikiye katlayabilir ama siz bu sefer hem bu bataryanın %60'ini kullanmış oluyorsunuz hem de bu kadar az bir kısmını kullandığınız için daha sık şarja takmanız gerekiyor.

Siz 0'dan 100'e günde bir kez şarj ediyorsunuz diyelim. Bu durumda 6 günde 6 şarj periyodu harcamış oluyorsunuz.

Siz %20'de takip %80'de çekiyorsunuz diyelim, cihaz %60 şarj olduğu icin bataryanın 1 periyodunu değilde 0.6'sini kullanıyorsunuz bu durumda.

Şöyle bir durum var, size günde 1 şarj periyodu kullanmak yetiyordu ama 0.6 kullanmak yetmeyecektir. Ve sizin günde bir kereden fazla sarja takmanız gerekecek.

Bu durumda siz 6 günde 10 kez telefonu %20'den %80'e şarj etmeniz gerekecek ki size yetsin. 6 günde 0,6 şarj periyodunu 10 kez şarj ederseniz 6 şarj periyodu kullanmış olursunuz yani sonuç olarak 6 gunde yine 6 şarj periyodu kullanmış oldunuz. 6 günde 6 kez 0'dan 100'e şarj ettiginizde de 6 periyodu harcadınız 6 gunde 20'den 80'e 10 kez şarj ettiginizde de.

20'den 80'e şarj etmenizin size kazandırdığı tek şey fazladan prize bağlı kalmanız oldu çünkü günde 1 kez şarj etmeniz yetiyordu ancak artık yetmiyor günde bir kereden fazla şarj etmeniz gerekecek bu şekilde. Tabi bir de bu bataryada kullanılmayan bölümün tembelleşmesi gibi etkenlerinde göz önünde bulundurursak bu yöntemin AccuBattery gibi uygulamaların uyguladığı satış stratejilerinden başka bir şey olmadigini, Akıllı telefonumuza aptal muamelesi yapmamamız gerektiğini görüyoruz.

Eğer telefonunuzun 1000 şarj periyodu ömrü olsaydi ve bu yöntem ile sadece 0.6 şarj periyodu kullanarak cihazınızı şarj etseydiniz batarya ömrünu, cihazı 1666 kez şarj ettikten sonra bitirmiş oluyorsunuz. Eğer 0'dan 100'e 1 şarj periyodu kullanarak şarj etseydiniz bataryaniz 1000 kez şarj olduktan sonra ömrünü tamamlayacak. Arada 666 kez fazladan sarj etme farkı var evet, ve bu iyi bir şey değil çünkü telefonun şarjinın size 1000 gün yetmesi için 1666 kez şarj olması gerektiğini gösteriyor.

Peki ben 1000 günde 1000 kez şarj ederek kullanmak varken neden 1000 günde 1666 kez şarj ederek kullanmayı seçeyim?
Döktürmüşsünüz hocam çok sağolun çok teşekkür ederim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Döktürmüşsünüz hocam çok sağolun çok teşekkür ederim

Oyla:

emRu11aH

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrullah
Cihazım
Mi 12t pro
Meslek
Üretim,Alım,Satım
Konular
19
Li-po ile li-ium arasındaki fark nedir? Mesela Samsung cihazlarda pili koru seçeneği var ve şarjda iken 85 olunca kapanıyor şarj olması, sabitleniyor 85'te, ve sanırım bu li-ium pil, bende mi10t pro var pil li-po ve bende böyle birşey yok pili koru diye bir seçenek, sabaha kadar şarj da kalsa bile sorun olmaz diye biliyorum, hatta ertesi gün daha fazla gidiyor, li-ium da istediğin zaman şarja tak çek daha rahatsın diyorlar,sadece yüzde yüzde şarjda bırakma ,işte hatta pili koru seçeneği ile 85'e sabitleme, şarj bitmeye yakın telin kapanmamasına dikkat et bunlar li-ium, li-po da neden böyle şeyler yok meselahi~~ değil mi ama?

Oyla:
Üst Alt