Yardım Direnç değişiminin uzun vadede güvenilirliği hakkında (11T ve 11T Pro)

ajora

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
4
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
XXX
Telefon Modeli
11T Pro
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Arkadaşlar selam,

Benzer birkaç başlık var ancak benim sormak istediğim biraz farklı. Gün içerisinde telefon siparişi vereceğim ve 11T Pro (direnç değişimi gerektiriyor) ve 11T (kayıtlı) arasında kaldım. Diğer başlıklardan da okuduğum kadarıyla direnç değişim işlemi genelde sorunsuzca tamamlanıyor, ama uzun vadede herhangi bir problem yaşatır mı, veya telefonu tamamen kullanılamaz hale getirir mi, bunu merak ediyorum. Telefondan en büyük beklentim sorunsuzca en az 3, 4 sene kadar kullanabilmek ve bu sürede mümkünse güncellemeleri de alabilmek. Telefonu alacağım yer, 11T alırsam her güncelleme sonrası tekrar kayıt atılması gerektiğini söylüyor (bu kaydı kendi başıma kolayca atabiliyor muyum onu da bilmiyorum), direnç değişimli 11T Pro'da ise her güncelleme sorunsuzca alınabiliyormuş anladığım kadarıyla.

Aradaki fiyat farkı çok çok az, o yüzden o farkı vererek teknik anlamda da çok daha iyi olan 11T Pro'yu alıp direnç değişimi sonrası sorunsuzca güncellemeleri alarak kullanmak çok daha makul geliyor. Ama bu direnç değişimi olayını hakim olmadığından emin olamıyorum. Öneriniz ne olur, benim durumumda siz hangisini tercih ederdiniz?

Ek: Bir de önceden Redmi 5 Plus kullanıyordum

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
436
Arkadaşlar selam,

Benzer birkaç başlık var ancak benim sormak istediğim biraz farklı. Gün içerisinde telefon siparişi vereceğim ve 11T Pro (direnç değişimi gerektiriyor) ve 11T (kayıtlı) arasında kaldım. Diğer başlıklardan da okuduğum kadarıyla direnç değişim işlemi genelde sorunsuzca tamamlanıyor, ama uzun vadede herhangi bir problem yaşatır mı, veya telefonu tamamen kullanılamaz hale getirir mi, bunu merak ediyorum. Telefondan en büyük beklentim sorunsuzca en az 3, 4 sene kadar kullanabilmek ve bu sürede mümkünse güncellemeleri de alabilmek. Telefonu alacağım yer, 11T alırsam her güncelleme sonrası tekrar kayıt atılması gerektiğini söylüyor (bu kaydı kendi başıma kolayca atabiliyor muyum onu da bilmiyorum), direnç değişimli 11T Pro'da ise her güncelleme sorunsuzca alınabiliyormuş anladığım kadarıyla.

Aradaki fiyat farkı çok çok az, o yüzden o farkı vererek teknik anlamda da çok daha iyi olan 11T Pro'yu alıp direnç değişimi sonrası sorunsuzca güncellemeleri alarak kullanmak çok daha makul geliyor. Ama bu direnç değişimi olayını hakim olmadığından emin olamıyorum. Öneriniz ne olur, benim durumumda siz hangisini tercih ederdiniz?
Direnç değişimi riskli bir iş, ileride sorun yaşatıp yaşatmayacağı da bir muamma. Şu durum ve şartlarda kayıtlı daha sağlıklı. İlerideki zamanlarda, direnç işleminde, uzun vadede sorun olmadığı kanıtlanır, bu işleme de o zaman güvenilir ancak. Eğer bu işlerinden anlıyorsanız ve gerekli dosyalara da sahipseniz kendiniz de yapabilirsiniz, ama anlamıyorsanız güncelleme yapmadan kullanmanız gerekiyor.

Oyla:

ajora

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Direnç değişimi riskli bir iş, ileride sorun yaşatıp yaşatmayacağı da bir muamma. Şu durum ve şartlarda kayıtlı daha sağlıklı. İlerideki zamanlarda, direnç işleminde, uzun vadede sorun olmadığı kanıtlanır, bu işleme de o zaman güvenilir ancak. Eğer bu işlerinden anlıyorsanız ve gerekli dosyalara da sahipseniz kendiniz de yapabilirsiniz, ama anlamıyorsanız güncelleme yapmadan kullanmanız gerekiyor.
Çok teşekkürler cevabınız için.

"Eğer bu işlerinden anlıyorsanız ve gerekli dosyalara da sahipseniz kendiniz de yapabilirsiniz, ama anlamıyorsanız güncelleme yapmadan kullanmanız gerekiyor."

Burada direnç değişiminden değil de imei kaydından bahsediyorsunuz, değil mi? Daha önceden Redmi 5 Plus kullanıyordum ve hatırladığım kadarıyla sık sık ufak tefek güncellemeler geliyordu telefona. Şu an ne sıklıkta güncelleme alıyor Xiaomi telefonlar bilmiyorum ve bu tür her en ufak güncellemede dahi imei kaydı mı yapmak gerekecek, bunu da bilmiyorum. Kendim imei atmayı öğrenirim, o konuda sıkıntı olmaz gibi düşünüyorum ancak sık sık bunu yapmak durumunda kalacaksam can sıkıcı olabilir gibime geliyor. O yüzden o riski alarak 11T Pro alıp direnç değişimiyle güncellemeleri sorunsuz almak (bu noktadan da emin değilim; gerçekten direnç değişiminde güncellemelerde hiçbir sıkıntı olmuyor mu en azından şu an için, bu konuda da aydınlatabilirseniz çok sevinirim) daha makul geliyor.

Oyla:

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
436
Çok teşekkürler cevabınız için.

"Eğer bu işlerinden anlıyorsanız ve gerekli dosyalara da sahipseniz kendiniz de yapabilirsiniz, ama anlamıyorsanız güncelleme yapmadan kullanmanız gerekiyor."

Burada direnç değişiminden değil de imei kaydından bahsediyorsunuz, değil mi? Daha önceden Redmi 5 Plus kullanıyordum ve hatırladığım kadarıyla sık sık ufak tefek güncellemeler geliyordu telefona. Şu an ne sıklıkta güncelleme alıyor Xiaomi telefonlar bilmiyorum ve bu tür her en ufak güncellemede dahi imei kaydı mı yapmak gerekecek, bunu da bilmiyorum. Kendim imei atmayı öğrenirim, o konuda sıkıntı olmaz gibi düşünüyorum ancak sık sık bunu yapmak durumunda kalacaksam can sıkıcı olabilir gibime geliyor. O yüzden o riski alarak 11T Pro alıp direnç değişimiyle güncellemeleri sorunsuz almak (bu noktadan da emin değilim; gerçekten direnç değişiminde güncellemelerde hiçbir sıkıntı olmuyor mu en azından şu an için, bu konuda da aydınlatabilirseniz çok sevinirim) daha makul geliyor.
Eskiden yoktu bu işler, yeni çıkan cihazlarda (bazılarında) güncelleme işlemi sonrası imei siliniyor ve işlemlerin yeniden yapılması gerekiyor, o yüzden güncelleme yapmayın deniyor. Cihazınız yeni bir cihaz ve güncelleme alma sıklığı da fazla olacaktır. Ne sıklıkta güncelleme alır sorusuna da; orası belli olmuyor, xiaomi firmasının sağı solu belli olmuyor maalesef. Bu biraz da kullandığınız rom ile alakalı bir durum. Benim önerim şu yönde, cihaza bir düzgün rom attırın ve güncelleme yapmadan kullanın. Forum içinde biraz araştırma yaparsanız, güncelleme sonrasında kullanıcıların yaşadığı sorunları ve geri dönüş için aradıkları çözüm yollarını görebilirsiniz. Zaten güncelleme dediğiniz şey, bir kaç arayüz eklemesi, güvenlik yaması eklemesi.

Oyla:

ajora

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Rom konusu aklımda yoktu, teşekkür ederim. O zaman bir de şunu sormak isterim son olarak: 11T Pro alırsam, yani direnç değişimi yapacağım bir telefon aldığım durumda, rom atmakta herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım şu an için, bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?

Oyla:

ademacar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Adem
Cihazım
S23 plus
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
biz bugün 12-256 lık aldık. Hocam sıkıntı olmaz x3 pro piyasada hepsi dirençli şekilde için rahat olsun. sorun olsa onlarda olurdu.
direnç değişimi yapacak kişinin işin ehli olması gerekli

Oyla:

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
aynen direnç değişimi yapanın işini titizlikle yapması lazım. çünkü nfc kartı çok ince olduğu için direnç değişimi sonrası, sökülen parçalar yerine takılırken dikkat edilmesi gerek, yoksa nfc kartı bozuluyor.
benim sıfır aldığım 11 Lite 5G NE'ye direnç değişimi yoluyla çift sim repair yaptırmıştım. NFC hiç çalışmadı ve batarya daha hızlı tükenir oldu. ben de sattım telefonu. şu anda kayıtsız 11 Lite 5G kullanıyorum. ekran parlaklığı NE'den bir tık daha iyi.

Oyla:

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
436
Rom konusu aklımda yoktu, teşekkür ederim. O zaman bir de şunu sormak isterim son olarak: 11T Pro alırsam, yani direnç değişimi yapacağım bir telefon aldığım durumda, rom atmakta herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım şu an için, bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?
Üretilmiş custom romlar var mı bakmanız lazım, varsa onların yükleme talimatları farklıdır. Sorun yaşayacağınızı sanmam, ama dediğim gibi çok girmeyin bu rom işlerine memnun kaldığınız bir romda devamlı kalın. Direnç değişimi için de ben pek güvenemiyorum açıkçası.

Oyla:
Üst Alt