Yardım Çok az bilgiye sahibim ( Root'lu ) Hangi uygulamaları kaldırabilirim?

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
Kalıp, Dekorasyon
Konular
10
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
MIUI Global 13.0.5.0 ( SJUIDXM )
Telefon Modeli
Xioami Poco X3 Pro
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba,

''Xiaorni ADB/Fastboot'' ile Root'lu cihazda uygulamaları sileceğim.
Hangi uygulamalar tehlike arz ediyor bunları bilmek istiyorum.

Rom olarak ''Odin'' kurduk ve ''Root'' işlemini ''DftPro 3.5.9'' ile bir abimiz yaptı.
Şimdi telefonda çok fazla düzenleme yapmak istiyorum.

Öncelikle yapmak istediklerim şunlardır;

+ Önce Gereksiz sistem uygulamalarını kaldırmak (Aşağıdaki listede bulunan sistem uygulamalarının hangileri ''Brick'e'' sebep olur hangilerini kaldırmakta sıkıntı yoktur )
+ Ana Sayfadaki yani ana ekrandaki ikonlar ve görünümü tamamen kişiselleştirecek şekilde değiştirmek ( Ana ekrandaki uygulama düzeni için minimalist bir düzenleme yapmak)
+ Ana Ekrandaki uygulamaları ''yeniden adlandırmak''
+ Ücretli olmak şartıyla kurulması gereken uygulamaları kurmak ( Fiyatı isterse 10.000 tl olsun ) - İhtiyaca göre değişir biliyorum - Yine de önerilerinizi beklerim
+ Crm Proje Yönetim için özel bir uygulama arıyorum ( RISE CRM PROJECT MANAGER GİBİ ) - ( ÜCRETİ ÖNEMLİ DĞEİL )
+ Bütçe gelir, gider, yönetim uygulaması ( İstatistik sistemi ve extra ücretli kaliteli özellikleri olan )
+ Yapılacaklar listesi tutup istatistik ve çetele tutabileceğimiz uygulama ( Todoist gibi, daha iyisi varsa - ücretli önerinizi beklerim )

Android Accessibility Suite
App Vault
Battery & performance
Calculator
Calendar
CatchLcg
Clock
Compass
Digital Wellbeing
Downloads
FM Radio
Google App
Google Assistant
Google Chrome
Google Drive
Google Dua
Google Lens
Google Maps
Google One
Google Photos
Google Movies
HybridAccessory
Joyose
Market Feedback Agent
Mi Browser
Mi Calendar
Mi Cloud
Mi Credit
Mi Drop
Mi File Manager
Mi Pay
Mi Share
Mi Video
Mi Wallpaper
MiCcnnectService
Enabler
Package name
com.gcıgle.android.marvin.talkback
com.mi.android.globalminusscreen
com.miui.powerkeeçer
com.miui.calculator
com.android.calendar
com.bsp.catchlog
com.android.deskclock
com.mıuı.compass
com.gcıgle.android.apps.wellbeing
com.android.providers.downloads.ui
com.miui.fm
com.facebook.appmanager
com.facebook.services
com.facebook.system
com.miui.bugreport
com.miui.freeform
com.miui.phrase
com.gaogle.android.inputmethod.latin
com.xiaomi.mipicks
com.gaogle.android.gm
com.gaogle.android.googlequicksearchbox
com.gaogle.android.apps.googleassistant
com.android.chrome
com.gaogle.android.apps.docs
com.gaogle.android.apps.tachyon
com.gaogle.ar.lens
com.gaogle.android.apps.maps
com.gaogle.android.appssubscriptions.red
com.gaogle.android.apps.photos
com.gaogle.android.videos
com.miui.hybrid.accessory
com.xıacmı.pyose
com.miui.msa.global
com.google.android.feedback
com.mi.globalbrowser
com.xiacmi.calendar
com.miui.cloudbackup
com.miui.cloudseıvice
com.miui.cloudseıvice.sysbase
com.miui.micloudsync
com.xiacmi.payment
com.xiacmi.midrop
com.mi.android.gIobaIFileexplorer
com.mipay.wallet.id
com.mipay.wallet.in
com.miui.mishare.connectivity
com.miui.videoplayer
com.miui.miwallpaper
com.xiacmi.mi connect service
Mobile Device Information Provider
Music
Notes
POCO Launcher
Package Installer
Power Detector
Quick Apps
Quick Ball
Recorder
Scanner
Screen Recorder
Services & feedback
SoterService
System Apps Updater
UniPIay Service
WMService
Wallpaper Carousel
Weather
Xiaomi SİM Activate Service
Xiaomi Service Framework
Yellow Pages
com.miui.daemon
c@m.amazon.appmanager
com.miui.player
com.miui.notes
com.mi.android.globallauncher
com.miui.global.packageinstaller
com.xiaomi.powerchecker
com.miui.hybrid
com.miui.touchassistant
com.android.soundrecorder
com.xıaomı.scanner
com.miui.screenrecorder
com.mıuı.mıservıce
com.tencent.sotersoterserver
com.xiaomi.discover
com.milink.service
com.mıuı.wmsvc
com.miui.android.fashiongallery
com.miui.weather2
com.xiaomi.simactivate.service
com.xiaomi.xmsf
com.xiaomi.xmsfkeeper
com.miui.yellowpage

curtana73

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Aziz
Cihazım
POCOPHONE F1
Meslek
Bilgisayar Uzmanı
Konular
35
Bence ilk yapman gereken iş Recovery (kurtarma: twrp veya OrangeFox v.s.) hangisini kullanıyorsan tam yedek almak olmalı. İkinci iş ise .mi. veya .miui. olan programlar sistem programıdır, kaldırma. Mesela: com.miui.miwallpaper -> duvar kağıtları programı sistemin kullandığı bir program en basitinden softbrick sebebi olabilir. İlle de bu tip programları kaldırmak niyetinde isen yerini tutacak alternatif programları önceden yüklemelisin. Ayrıca kişisel verilerini (resim, telefon rehberi, dosyaların) yedeklemeyi de unutma.

Oyla:

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
Kalıp, Dekorasyon
Konular
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence ilk yapman gereken iş Recovery (kurtarma: twrp veya OrangeFox v.s.) hangisini kullanıyorsan tam yedek almak olmalı. İkinci iş ise .mi. veya .miui. olan programlar sistem programıdır, kaldırma. Mesela: com.miui.miwallpaper -> duvar kağıtları programı sistemin kullandığı bir program en basitinden softbrick sebebi olabilir. İlle de bu tip programları kaldırmak niyetinde isen yerini tutacak alternatif programları önceden yüklemelisin. Ayrıca kişisel verilerini (resim, telefon rehberi, dosyaların) yedeklemeyi de unutma.
O uygulamalara dokunmadım hocam.
Brick olacağını okudum sizin de dediğiniz gibi, yorumları da okudum.
Kişisel veri bırakmıyorum artık telefonda herşeyi bilgisayara yedekliyorum.
Oradan da harddiske yedekliyorum. Bir çok gereksiz sistem uygulamasını kaldırdım.
Kontrol paneli, tema ve launcher aşamasındayım. Tamamen kişiselleştirilmiş bir arayüz oluşturmaya çalışıyorum.
Dün gece en az 100 video izledim bu anlamda ama kafam karman çorman oldu. Hiç bir launcher öyle istediğim gibi birşeyler yapamıyor. Sürekli ek uygulama gerekiyor, bunlarda ram, işlemci hafıza falan tüketiyor. Kontrol paneli olarak ve anasayfa, klasörleme, yeniden adlandırma, temayı, ikonları ve emojileri değiştirme konusunda önerin varsa onları da alırım, tabi ki dilersen...

Oyla:

burhan0660

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
27
O uygulamalara dokunmadım hocam.
Brick olacağını okudum sizin de dediğiniz gibi, yorumları da okudum.
Kişisel veri bırakmıyorum artık telefonda herşeyi bilgisayara yedekliyorum.
Oradan da harddiske yedekliyorum. Bir çok gereksiz sistem uygulamasını kaldırdım.
Kontrol paneli, tema ve launcher aşamasındayım. Tamamen kişiselleştirilmiş bir arayüz oluşturmaya çalışıyorum.
Dün gece en az 100 video izledim bu anlamda ama kafam karman çorman oldu. Hiç bir launcher öyle istediğim gibi birşeyler yapamıyor. Sürekli ek uygulama gerekiyor, bunlarda ram, işlemci hafıza falan tüketiyor. Kontrol paneli olarak ve anasayfa, klasörleme, yeniden adlandırma, temayı, ikonları ve emojileri değiştirme konusunda önerin varsa onları da alırım, tabi ki dilersen...
hem görsel olsun hem ram yemesin işlemci tüketmesin vs bunlar büyük istekler cihazda rom kurulu odin diye bir rom hiç duymadım neyse size tavsiye olarak " " burayı önerebilirim twrp veya herhangi bir kurtarma ekranı varsa oradan efs yedegi alın güzel bir yerde yedekleyin gerisi kolay halledilir efs önemlidir şimdi geriye kalandan bahsedeyim hocam android yapısı geregi ram kullanan bir işletim sistemi cihazda ne kadar ram varsa gerektiği kadarını kullanır yani sizdeki cihaz poco x3 pro 8 gb ramli cihaz diyelim ki bendede aynı cihazın 4gb olanı mevcut misal olarak diyorum sizde işletim sistemi boştayken 4.5 gb ram kullanır bendeki 1.3 gb kullanabilir bu bir sorun teşkil etmez görsellik ne kadar azsa animasyon uygulama vs tabiki işlemci daha az yorulur daha az kaynak kullanır oyunlarda veya diğer işlemlerde daha iyi çalışacaktır önemli olan cihazda bug olan app ler olmaması stabilite önemlidir android de 1-2mb olan sorunlu bir uygulama bile işletim sistemini aşırı sorunlu hale getirir benim tavsiyem " " android in saf arayüzü ve işlevsellik var görsellikte düşük olduğu için telefon hem işlevsel hemde stabil oluyor beğenirsin begenmezsin ilk verdigim linkteki tüm romları yükleyip deneyebilirsiniz hangisi işinize yarar bilemem ama yukarıda okudugum şeyler aklıma geldi rootu bir arkadaşınız atmış vs bu işlerden anlamıyorsanız ya bilen birine birebir adım adım ögrenmeye çalışın veya boza yapa ilerleyeceksiniz

Oyla:

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
Kalıp, Dekorasyon
Konular
10
hem görsel olsun hem ram yemesin işlemci tüketmesin vs bunlar büyük istekler cihazda rom kurulu odin diye bir rom hiç duymadım neyse size tavsiye olarak " " burayı önerebilirim twrp veya herhangi bir kurtarma ekranı varsa oradan efs yedegi alın güzel bir yerde yedekleyin gerisi kolay halledilir efs önemlidir şimdi geriye kalandan bahsedeyim hocam android yapısı geregi ram kullanan bir işletim sistemi cihazda ne kadar ram varsa gerektiği kadarını kullanır yani sizdeki cihaz poco x3 pro 8 gb ramli cihaz diyelim ki bendede aynı cihazın 4gb olanı mevcut misal olarak diyorum sizde işletim sistemi boştayken 4.5 gb ram kullanır bendeki 1.3 gb kullanabilir bu bir sorun teşkil etmez görsellik ne kadar azsa animasyon uygulama vs tabiki işlemci daha az yorulur daha az kaynak kullanır oyunlarda veya diğer işlemlerde daha iyi çalışacaktır önemli olan cihazda bug olan app ler olmaması stabilite önemlidir android de 1-2mb olan sorunlu bir uygulama bile işletim sistemini aşırı sorunlu hale getirir benim tavsiyem " " android in saf arayüzü ve işlevsellik var görsellikte düşük olduğu için telefon hem işlevsel hemde stabil oluyor beğenirsin begenmezsin ilk verdigim linkteki tüm romları yükleyip deneyebilirsiniz hangisi işinize yarar bilemem ama yukarıda okudugum şeyler aklıma geldi rootu bir arkadaşınız atmış vs bu işlerden anlamıyorsanız ya bilen birine birebir adım adım ögrenmeye çalışın veya boza yapa ilerleyeceksiniz
Boza boza ilerlemek eyvallah benim de işime gelir de elimde yedek telefon olsa acımam zaten :)

Bak bunu kurdum ben ''vayu_id_global_images_V13.0.5.0.SJUIDXM_20230129.0000.00_12.0_global_8539d7eff5''
Aslında ben biraz bilgisizce cevap verdim. Hani dediğiniz çok doğru ram yemesin işlemci tüketmesin derken çok fazla parça parça uygulama kurmadığımız sürece çok bir sorun olmaz eminim. O anlamda dedim. Hani tek bir ücretli yazılımla ya da en fazla 2 yazılımla çözelim olayı diye, o mantıkla.

O yedek olayını bir araştırayım ben.

Oyla:

Egoege

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mi-yu-ay
Cihazım
Rn9Pro/Joyeuse
Meslek
Eu rom düşmanlığı
Konular
48
Mi cloud'ı silersem cihaza bir şey olur mu? Miui 13 Endonezya kurulu ve bulut yedekleme kapalı.

Oyla:

burhan0660

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
27
Mi cloud'ı silersem cihaza bir şey olur mu? Miui 13 Endonezya kurulu ve bulut yedekleme kapalı.
sorun olabilir bir ara bende kaldırayım dedim sistem hatası oldu telefon bootloop olmuştu

Oyla:

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
Kalıp, Dekorasyon
Konular
10
sorun olabilir bir ara bende kaldırayım dedim sistem hatası oldu telefon bootloop olmuştu
Ben kaldırdım mi cloud'u valla ..
Tek sıkıntı şu ''telefon görüşmesi'' yaparken sesi kesiliyor karşı tarafın ve benim,
inşallah yazılımla ya da kurduğum rom ile alakalı değildir.
Gidip bir daha yenisini kurmak falan ölüm zaten. ÖLüm değil de bir sürü işçilik deneme yanılmayla çok zaman alıyor.

Gidip ücretli destek alacağım galiba.
Araya kırmızılık banknot sıkışmış belli yani :D
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

''Bootloader'' açık ya bende, hani yedek olmazsa yeniden dftpro gibi ''emin olmamakla'' berbaer ya da başka yazılımla yeniden düzeltilebiliyormuş bu konuda bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Oyla:

burhan0660

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
27
Ben kaldırdım mi cloud'u valla ..
Tek sıkıntı şu ''telefon görüşmesi'' yaparken sesi kesiliyor karşı tarafın ve benim,
inşallah yazılımla ya da kurduğum rom ile alakalı değildir.
Gidip bir daha yenisini kurmak falan ölüm zaten. ÖLüm değil de bir sürü işçilik deneme yanılmayla çok zaman alıyor.

Gidip ücretli destek alacağım galiba.

Araya kırmızılık banknot sıkışmış belli yani :D
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

''Bootloader'' açık ya bende, hani yedek olmazsa yeniden dftpro gibi ''emin olmamakla'' berbaer ya da başka yazılımla yeniden düzeltilebiliyormuş bu konuda bilginiz var mı?
cihaz yurt dışıysa düzeltilebilir evet ama yurt içi bir cihazsa biraz başına bela olacaktır hem efs yedegi almanın kötü bir yanı yoktur imei silinirse efs geri yükleyip düzeltebilirsiniz çok cok basit bir yöntemdir

Oyla:

CagenMagen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Attila
Cihazım
Poco x3 Pro
Meslek
Kalıp, Dekorasyon
Konular
10
cihaz yurt dışıysa düzeltilebilir evet ama yurt içi bir cihazsa biraz başına bela olacaktır hem efs yedegi almanın kötü bir yanı yoktur imei silinirse efs geri yükleyip düzeltebilirsiniz çok cok basit bir yöntemdir
O kısımlar çok basit lordum.
Ben diğer konuları da çözmekten vazgeçtim bu arada.
Bazen çok mükemmelliyetçi düşünüyorum :)
Bir tedavi görsem iyi olacak :)
Teşekkürler.

Oyla:
Üst Alt