Rehber Çin'de kalan bölge sorununu düzeltme - Miui 12

Emresword

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Emre
Cihazım
Redmi Note10s
Konular
3
Öncelikle bu yöntem eğer bilgisayardan yapılırsa çok basit ve 10-15 saniyelik bir işlemdir. Yapılan işlem sonucunda fastboot rom kurmuş gibi bölge ayarları eski halini alacaktır ve build.prob vs. düzenlemeye gerek yoktur. İşlem bu gün bizzat ben tarafından denenmiştir. Bölge tamiri için paylaşılan önceki zip dosyalarının miui 12 de çalışmadığını farkettim, en azından bende çalışmadı. Bende resmi fastboot rom içerisinden bölge ayarlarını içeren cust bölümünü çıkartıp fastboot üzerinden yükledim ve sorunsuz bir şekilde orijinal haline döndü. Bu yöntemin tüm resmi miui sürümlerinde ve tüm xiaomi/redmi/poco cihazlarında çalışması beklenir, bir hata ile karşılaşmanız durumunda geri dönüş yapabilirsiniz.

Öncelikle hemen alttaki bağlantıdan cust.img dosyanı indirip hazır ediniz. Eğer fastboot&ADB tool aracınız yoksa onuda bir alttaki bağlantıdan indirip hazır edebilirsiniz.

cust bölmü indir:

adb&fastboot aracı indir:

İşlem adımları:
  1. ADB&Fastboot aracının sıkıştırmasını açıyoruz, mümkünse bilgisayarınızın D sürücüsüne, yoksa C sürücüsüne açın.
  2. Ardından indirmiş olduğunuz cust.img dosyasını ADB&Fastboot aracının klasörüne taşıyın.
  3. CMD-HERE yazan dosyayı sağ tık yönetici olarak çalıştırın.
  4. Açılan komut penceresine fastboot flash cust cust.img yazıp ENTER tuşuna basın.
  5. İşlemin bitmesini vekleyin ve işlem bittiğinde cihazınızın bağlantısını kesip yeniden başlatabilirsiniz.
  6. Ayarlar > Ek ayarlar > Bölge kısmından istediğiniz bölgeyi seçiniz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayara ulaşaman arkadaşlar aşağıdaki yöntemi deneyebilirler. (Test edilmedi)
  1. cust.img dosyanı telefonunuza indirin, dosyanın Download klasöründe olduğundan emin olun.
  2. Herhangi bir ROOT yetkilerine sahip terminal programı yada TWRP terminali açın.
  3. Terminal'e flash_image cust /sdcard/Download/cust.img yazıp enter'a basın.
  4. Cihazı yeniden başlatın.
hocam sizin cihazdan kaynaklı sorun olabilir redmi s2 cihazımda bölge tamiri zip i çalıştı miui 12

meseli

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ali
Cihazım
xiaomi 5s
Konular
0
Öncelikle bu yöntem eğer bilgisayardan yapılırsa çok basit ve 10-15 saniyelik bir işlemdir. Yapılan işlem sonucunda fastboot rom kurmuş gibi bölge ayarları eski halini alacaktır ve build.prob vs. düzenlemeye gerek yoktur. İşlem bu gün bizzat ben tarafından denenmiştir. Bölge tamiri için paylaşılan önceki zip dosyalarının miui 12 de çalışmadığını farkettim, en azından bende çalışmadı. Bende resmi fastboot rom içerisinden bölge ayarlarını içeren cust bölümünü çıkartıp fastboot üzerinden yükledim ve sorunsuz bir şekilde orijinal haline döndü. Bu yöntemin tüm resmi miui sürümlerinde ve tüm xiaomi/redmi/poco cihazlarında çalışması beklenir, bir hata ile karşılaşmanız durumunda geri dönüş yapabilirsiniz.

Öncelikle hemen alttaki bağlantıdan cust.img dosyanı indirip hazır ediniz. Eğer fastboot&ADB tool aracınız yoksa onuda bir alttaki bağlantıdan indirip hazır edebilirsiniz.

cust bölmü indir:

adb&fastboot aracı indir:

İşlem adımları:
  1. ADB&Fastboot aracının sıkıştırmasını açıyoruz, mümkünse bilgisayarınızın D sürücüsüne, yoksa C sürücüsüne açın.
  2. Ardından indirmiş olduğunuz cust.img dosyasını ADB&Fastboot aracının klasörüne taşıyın.
  3. CMD-HERE yazan dosyayı sağ tık yönetici olarak çalıştırın.
  4. Açılan komut penceresine fastboot flash cust cust.img yazıp ENTER tuşuna basın.
  5. İşlemin bitmesini vekleyin ve işlem bittiğinde cihazınızın bağlantısını kesip yeniden başlatabilirsiniz.
  6. Ayarlar > Ek ayarlar > Bölge kısmından istediğiniz bölgeyi seçiniz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayara ulaşaman arkadaşlar aşağıdaki yöntemi deneyebilirler. (Test edilmedi)
  1. cust.img dosyanı telefonunuza indirin, dosyanın Download klasöründe olduğundan emin olun.
  2. Herhangi bir ROOT yetkilerine sahip terminal programı yada TWRP terminali açın.
  3. Terminal'e flash_image cust /sdcard/Download/cust.img yazıp enter'a basın.
  4. Cihazı yeniden başlatın.
Hocam twrp den bu imaj dosyasını yükleyerek yapabiliriz değil mi ?

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Hocam twrp den bu imaj dosyasını yükleyerek yapabiliriz değil mi ?

Hocam her twrp sürümünde cust bölümü görünmez. Yani görünmüyorsa doğrudan flash yapamazsınız. Ancak twrp terminalinden (konsol) yapılabilir.

meseli

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ali
Cihazım
xiaomi 5s
Konular
0
Hocam her twrp sürümünde cust bölümü görünmez. Yani görünmüyorsa doğrudan flash yapamazsınız. Ancak twrp terminalinden (konsol) yapılabilir.
imaj dosyasını recovery mi sistem mi nereye yüklemeliyiz şimdiden Eyvallah hocam sağolun.

Son düzenleme:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
imaj dosyasını recovery mi sistem mi nereye yüklemeliyiz şimdiden Eyvallah hocam sağolun.

ilk mesajda detaylı anlatım mevcut, incelemenizi tavsiye ediyorum.

Dosyayı system bölümüne de, recovery bölümüne de yüklemeyeceksiniz. Dosyanın Cust adlı bölüme yüklenmesi gerekiyor.

Fatih Akalan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Fatih
Cihazım
mi 9t
Konular
0
mi 9T cihazda oldu teşekkür ederim

Üst Alt