Sohbet Cep telefonuna ÖTV zammı yolda

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ft81

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Mi5S
Konular
28
Cumhurbaşkanına cep telefonlarının ÖTV’sini yüzde 50’ye kadar artırma yetkisi veriliyor.

Mevcut yasada cumhurbaşkanının cep telefonları ve telsiz telefon cihazlarının ÖTV’sini yüzde 25’e kadar artırma yetkisi bulunuyor.

Meclis’e sunulan yasa tasarısında ise artırma yetkisi 50’ye yükseltiliyor. Cumhurbaşkanına, bu ürünlere ilişkin ÖTV matrahlarının alt ve üst sınırlarını dörtte birine kadar indirme, dört katına kadar artırma yetkisi de verilecek.

Bu arada telefonlar 3 kategoriye ayrılıyor.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu vergi oranları %25 ile %50 arasında ayarlanacak gibi gözükmekte.

Son düzenleme:

hakanozerh

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Mi 9T Pro 6&64
Meslek
Lojistik Uzmanı
Konular
5
şaşırdık mı ? hayır. işin b*ku çıktı mı ? Evet.
Allah sonumuzu hayretsin, evimi geçindiremiyorum.

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Ayrıntılar için :

Okudumve yurdum insanı için anlamı olması açısında

basit olarak arabadaki gibi motora göre vergilendirme gibi olacağı ve kararname ile günlük kararname ile değiştirilebileceği yazmak da ,

taksicilere v.s ötv affı gibi telefon içinde bekleriz artık , = )

Ökkeş Kökleyen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ökkeş
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
0
Yerli telefon modellerine yönlendirmeye teşvik edici bir hamle olarak olumlu görüyorum.
Bu kanun sayesinde yerli telefonlara ötv indirimi de gelecektir ve daha çok insan daha güzel telefon sahibi olacak.
Bu sayede sermaye ülke içinde kalacak ve ülke ekonomimiz giderek güçlenecek İnşallah.

axuaxu54

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yakup
Cihazım
Mi6
Meslek
Tornacı
Konular
51
Birtane fiyatını hakeden yerli telefon olsa açımam kıyarım paraya ama 5 lira verip dandik işlemci ve bileşenli telefon almam yani

nev2000

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Konular
38
Cep telefonlarına yüzde 50 ÖTV yetkisi!

Bu yetkinin yüksek fiyatlı ve ithal edilen cep telefonlarında kullanılması bekleniyor. Bu vergi matrahlarının alt ve üst sınırları dörtte birine kadar indirilebilecek veya dört katına kadar arttırılabilecek.

Hali hazırda yurt dışından Türkiye’ye getirilen cep telefonlarında yüzde 25 ÖTV alınıyordu.
Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen yasa tasarısında cep telefonları üçe ayrıldı.
Birinci grup fiyatı 1200 TL’ye kadar olanlar,
ikinci grup 1200-2400 TL arası fiyatta olanlar ve 2400 TL’den fazla olanlar.

[ ]

Söz konusu fiyat gruplarındaki telefonların ÖTV oranları yasa tasarısında şimdiki gibi yüzde 25olarak bırakıldı fakat hükümete özel tüketim vergisinin yüzde 50’ye kadar çıkarılması için yetki verildi.

Yani devlet fiyatı 2500 TL’den yüksek fiyatlı bir telefonun ÖTV’si yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarılabilecek.

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ft81

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Mi5S
Konular
28
Yerli telefon modellerine yönlendirmeye teşvik edici bir hamle olarak olumlu görüyorum.
Bu kanun sayesinde yerli telefonlara ötv indirimi de gelecektir ve daha çok insan daha güzel telefon sahibi olacak.
Bu sayede sermaye ülke içinde kalacak ve ülke ekonomimiz giderek güçlenecek İnşallah.

Yerli telefonda teşvik olsa bile redmi 7 gibi bir cihazı hangi yerli üretici 150 euro gibi bir fiyattan satışa sunar? Yerli de vergi indirimi olunca firmalar o indirimi fiyatlara yansıtmayacağı için bir değişiklik yok. Vestelin, Casper'ın sorunu vizyonsuzluk. Bence devlet büyüklerimiz Xiaomi'ye gitsin TR de fabrika açtırsın ve gerekli teşvikleri versin. En azından montajı ülkemizde yapılır bizde milli diye kullanırız :D

Mustafakca

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Gm5 plus
Konular
0
GM mi alalım m* haha--
Ben GM kadar dandik bir firma görmedim. Milleti hep kandırıyorlar mesela Aralık ayındaki güncellemeyi Şubat'ta anca veriyorlar, daha yazılımı geliştirip veremiyorlar kronik sorunlara hiç girmeyeyim.
Developer arkadaşlar bile bu firmadan daha stabil rom veriyor. GM 5 + kullanıyorum, Casper kullanmadım bir fikrim yok o cihaz hakkında.
Yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi adam akıllı bir telefon yaptılar da biz mi almadık.smoking~~

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt