İpucu Cep Telefonu ile Fotoğraf Çekmek

HiddeNKinG

Admin
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Mi Mix 3
Meslek
Uçak Tek.
Katılım
30 Nisan 2014
#1
Arkadaşlar bugün sizlere elimden geldiğince telefonunuz ile kaliteli/profesyonel bir fotoğrafı nasıl çekebilirsiniz onun hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle size bir kaç madde ile aslında bildiğiniz şeyleri daha sonra ise açıklamalı olarak bilmeniz gereken bazı şeyleri anlatacağım.

Öncelikle bildiğiniz sıkıcı kısım ile başlayalım;
 • Fotoğraf çekimi esnasında telefonunuzu sabit tutmanız çok önemlidir. Ne kadar sabit o kadar kalite anlamına gelir. Eğer telefonunuzda titreşim engelleyici mevcut ise bunu da açmanız size çok yardımcı olacaktır.
 • Telefonunuzda Zoom yani yakınlaştırma özelliğini kullanmamaya özen gösterin. Bu, fotoğrafınızın kalitesini düşürecektir.
 • Çözünürlük değerleri ve Fotoğraf kalitesi ayarları mutlaka en yüksekte olsun. Sonuçta kaliteli çekim istiyoruz :)
 • Tek bir kare çekip geçmeyin seri olarak en az 3 kare çekim yapın. Mutlaka hepsi birbirinden farklı olacaktır ve mutlaka birtanesi en iyi olacaktır.
 • Işık Fotoğrafın en önemli unsurudur o kadar önemlidir ki telefonunuz olmasın ama ışığınız olsun :)
 • Ve tabi ki kalteli bir telefon her zaman bu unsurları en iyi şekilde sağlayacaktır.
Şimdi gelelim belki bir çoğunuzun bildiği yada bilmediği farklı ayarlara;

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
?


Öncelikle ISO değeri ile başlamak istiyorum. Bir çok kullanıcı ISO değerinin ne işe yaradığını bilmez ama ISO değerini her zaman en büyük sayıya ayarlar. Nede olsa Türk mantığı büyük her zaman iyidir :)

ISO ise telefonlarımızda bulunan sensörlerin, ışığa olan duyarlılık derecesi olarak adlandırılır. ISO, International Standards of Organisations (Uluslararası Standartlık Örgütü)’ün kısaltmasıdır. ISO bize yetersiz ışık ortamlarında diyafram ve enstantaneyi destekleyerek fotoğraf çekebilme olanağı sağlar. ISO her ne kadar yetersiz ışık ortamlarında bize fotoğraf çekme olanağı versede ISO değeri yükseldikçe fotoğraflarda noise (gürültü) de artmaktadır. Bu nedenle ISO değerini yeterli ışık ortamlarında en düşük seviyede kullanmalıyız. Mesela gece çekimi yaparken ISO’yu arttırmak flash kullanmaktan daha yararlı olabilir. Yine de ISO değerini çok arttırmak kalite ve renk kaybına yol açacaktır.

Aşağıda ki resimde ISO değerleri ile ilgili olarak farklı değerler ile çekilen bir fotoğraf görebilirsiniz.

ISOcomparison-w628.JPG

Evet ISO değerini tam olarak açıkladığımızı ve anlattığımızı düşünerek bir farklı seçeneğe geçiyoruz.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Artık neredeyse bütün telefonlarda bulunan HDR özelliği mantıklı bir şekilde kullanıldığında çok net ve kaliteli çekimler yapılabilir.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


HDR aslında “ High Dinamic Range ” açılımı ile nitelendirilen, tek bir fotoğraf çekmek yerine en az üç fotoğraf kullanılarak ve aydınlık noktaları yeniden değerlendirebilen bir özelliktir.

HDR ile çektiğimiz fotoğraflar dikkat ettiyseniz biraz yavaş çekilir işte bunun sebebi telefonunuzun çekmiş olduğu 3 farklı fotoğrafı karanlık ve aydınlık noktaları ile renklerin farklılıkları arasında bir düzenleme yaparak size en doğal resmi sunmayı sağlar. Eskiden bunları hep bilgisayarda programlar aracılığı ile yapardık hey gidi günler :)

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Şimdi size 3 durum sayacağım. Siz de bu durumlardan çıkarım yaparak HDR kullanım alanlarını tam olarak anlayabilirsiniz.
 1. Işık bizim için önemli dedik ama şiddetli bir güneş ışığı çokta yararlı olmayabilir. Şiddetli güneş ışığının bulunduğu bir ortamda yakın çekimden bir kişinin yüzünü çekmek isterseniz doğal bir görünüm için 3 farklı resmin birleştirilmesi yani HDR bulunmaz bir nimettir.
 2. Çıktığınız yüksek bir tepeye yada binaya gün ışığı çok güzel manzara çok güzel geniş bir alan da çekim yapıyorsunuz işte tam HDR mekanını buldunuz o zaman hemen yapıştırın bir iki resim HDR ile
 3. Düşük ışık ile arkadan bir aydınlatmanız mevcut ise fotoğrafınızın ön planını aydınlatmak için yine HDR kullanabilirsiniz. Ama ISO değerleri ile de bu açığı kapatmak mümkündür.
HDR Kesinlikle Kullanmamanız Gereken Yerler
 1. Hareketli bir nesneyi yada çektiğiniz karenin içinde eğer hareketli bir nesne varsa HDR kesinlikle kullanılmamalıdır.
 2. Müthiş derecede canlı renklerin bulunduğu bir nesneyi çekim yapıyorsanız yine kullanmayınız buda renk karmaşasına sebep olacaktır.
Evet sanırım mükemmel bir HDR anlatımı yaptım sizler için şimdi devam edelim.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Arkadaşlar belki en uzun konu bu olsa gerek yani ışığı anlat anlat bitmez bu yüzden kısaca bir şeyler söyleyip bırakacağım, daha sonra kendiniz fotoğrafta ışık kullanımı diye google amcadan arayarak bir çok bilgi ve detay bulabilirsiniz.

Öncelikle artık elimizde ki cihazlarda şu özellikler bulunmakta, Gün ışığı, Floresan, Manzara vb. bu ayalar ile zaten cihazımız kendisi ışığı ortama göre ayarlayabiliyor. Ama bunun yanında bir çok ışık yöntemi ile fotoğraf çekmek önemlidir.

Eğer sıradan bir fotoğraf çekimi yapıyorsanız ışığı arkanıza alın ve çekin sizin için basiti olacaktır. :)

Işık ile ilgili bulduğum güzel bir açıklamalı resmi hemen şuraya ekliyorum.

yon_ışık_be93.jpg

Evet buradan ışığın nerden geldiğinde nasıl bir çekim yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Ve bunu da ek olarak ekliyorum benim en sevdiğim ışık yöntemidir. Ters Işıkta Çekim, özellikle sade bir manzara varsa karşınızda müthiş şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

ters_ısık_be47.jpg 216257_10150160602551188_259458786187_68-1.jpg 3-aa_mg_23542.jpg

Sizce de harika değil mi?


Arkadaşlar bu yazı uzadıkça uzamadan ben ne olur ne olmaz diye bilmeniz gereken bir kaç şeyi kısaca açıklama ile ekleyip konuyu buradan sonlandıracağım

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Örtücü, diyaframdan geçerek film düzlemine düşen ışığın, filmi ne kadar süreyle etkileyeceğini belirleyen, zamanlayıcı bir parçadır. Örtünün açılıp kapanan hızlarına (birimlerine) “enstantane” denir.


Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Sorusuna verilebilecek en kolay yanıt şudur: “Objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen sisteme denir. Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelirken İngilizce “açıklık” anlamına gelir.

Diyafram, ışığın yoğunluğunu ve net alan derinliğini kontrol eder ve iki temel fonksiyonu vardır. Değer ise F ile gösterilir. Çeşitli açıklık durumlarını simgeleyen sayılar. f / değeriyle gösterilip, 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32, 64… şeklinde derecelendirilir, F sayısı büyüdükçe diyafram kısılır ve merceğe düşen ışık miktarı azalır.Bu yazı tarafımca derlenmiş olup Teknik terim açıklamaları wikipedia vb kaynaklardan alınmıştır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

mavi06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
143
Beğeniler
25
Puanları
Adım
Mükremin
Cihazım
Mi Note 3
Yaş
33
Katılım
6 Eylül 2015
#9
Teşekkürler hocam çok güzel bir anlatım olmuş

MI NOTE Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

HiddeNKinG

Admin
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Mi Mix 3
Meslek
Uçak Tek.
Katılım
30 Nisan 2014
#12

fanatik

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Mesajlar
81
Beğeniler
32
Puanları
Adım
Furkan
Cihazım
OPO
Yaş
33
Katılım
24 Ağustos 2015
#23
biri iki ekleme de ben yapayım kitapta okumustum,

çiçek fotografları cekerken, üstten cekmemeye dikkat edin.(genelde herkes üstten ceker ve farkındalık yaratmaz).. Dizlerimizi kirletip olabildiginde yandan yere yakın olarak çekmek gerekiyormuş.Hatta çiçeği focuslayıp arkadaki fonu bulanık hale getirmek iyi bir sonuc veriyor.

orman içi fotoğraf cekimleride ise, genelde herkes yeri de kadraja alır ki buda resimde karmaşıklıga sebep oluyor. Bu yüzden orman ici cekimlerde yeri kadraja almamak gerekiyormus.Direk agac bitki gövdelerinden gökyüzüne dogru cekim yapılmalıymıs.

Manraza resimlerinde ise, vurgulamak istedigimiz gökyüzü veya yer ise buna baglı olarak ufuk cizgisini kadrajın 3te1 yukarsına veya asagısına ayarlamak gerkeiyormus.( genelde insanlar tam ortadan bolerlermıs ufuk cizgisini buda sıkıcı herkesın cektigi farkındalık olmadıgı bir resim haline getiriyormus)

Grup portre cekimlerinde ise her zaman ön sıradaki insanlara odaklamak gerekirmiş.

Actiginiz konu icin ayrıca tesekkur ederim :D
 

Taurus

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
57
Beğeniler
15
Puanları
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Katılım
17 Ocak 2015
#24
Çok faydalı bir başlık. Elinize sağlık.
Xiaomi gibi kamera canavarı cihazlarda iyi fotoğraf çekememekle cihazımıza haksızlık yapıyoruz. İpuçlarını iyi değerlendirin arkadaşlar.
 

korkmazay

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Mesajlar
35
Beğeniler
20
Puanları
Adım
Ayhan
Cihazım
mi5
Yaş
49
Katılım
26 Mayıs 2016
#25
Anlatım için teşekkürler gayet sade ve öz bir anlatım olmuş
Öğrenip öğrenmediğimizi anlamak için Mİ5 ile çektiğimiz fotoğrafları forumda koyabileceğimiz bölüm var mı?
 
Üst Alt