Soru Bu makaleye göre rsa koruması atlana bilirm mi?

ahmetuluozz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ahmet
Cihazım
Redmi
Konular
5
Merhaba arkadaşlar vereceğim linkteki sitede rsa korumasını aşmak için github ta python scriptler verilmiş ingilizcem zayıf pek anlamadım birde yabancıyım bu işlere biraz anlayan arkadaşlar inceleye bilirmi?

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu makaleyede bakın ben pek anlamıyorum ama aşılacağına eminim

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
ahmetuluozz, makale 2016 yılında yayınlanmış. 128 ve 256 bit aes şifrelemenin kırılması anlatılıyor ki bu zaten artık yapılabiliyor.
Artık 256 bit şifreleme kullanan kalmadı.
Bu şifreleme yöntemini size becerebildiğimce anlatayım. 256 haneli bir sayı düşünün bu sayıyı elde edebilmek için sayı ve islem sınırı olmaksızın kaç değişik matematiksel işlem ile elde edebiliriz? İşte şifre anahtarı o matematiksel işlem sırası oluyor. Buda nerdeyse sonsuz bir oran çıkarır. Bilgisayarla bile yapılamaz onun için sayının sadece asal çarpanları kullanılır.
512 bit RSA şifrelemesi için 3000 adet bilgisayar ile 3 ay geceli gündüzlü çalışılması gerekiyor.
Rsa da ise 1024 bit şifreleme var. Çözebilme yolu zaten biliniyor. Onbir haneli bir sayıyı asal çarpanlarına ayırıp, kullanılan aritmetik işlemide çözmek gerekiyor. Bunu yapacak süper bilgisayar henüz yok.
Kimsede bununla ilgilenmiyor zaten. Amaç bu şifreyi kırmadan aşabilmek.

ahmetuluozz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ahmet
Cihazım
Redmi
Konular
5
ahmetuluozz, makale 2016 yılında yayınlanmış. 128 ve 256 bit aes şifrelemenin kırılması anlatılıyor ki bu zaten artık yapılabiliyor.
Artık 256 bit şifreleme kullanan kalmadı.
Bu şifreleme yöntemini size becerebildiğimce anlatayım. 256 haneli bir sayı düşünün bu sayıyı elde edebilmek için sayı ve islem sınırı olmaksızın kaç değişik matematiksel işlem ile elde edebiliriz? İşte şifre anahtarı o matematiksel işlem sırası oluyor. Buda nerdeyse sonsuz bir oran çıkarır. Bilgisayarla bile yapılamaz onun için sayının sadece asal çarpanları kullanılır.
512 bit RSA şifrelemesi için 3000 adet bilgisayar ile 3 ay geceli gündüzlü çalışılması gerekiyor.
Rsa da ise 1024 bit şifreleme var. Çözebilme yolu zaten biliniyor. Onbir haneli bir sayıyı asal çarpanlarına ayırıp, kullanılan aritmetik işlemide çözmek gerekiyor. Bunu yapacak süper bilgisayar henüz yok.
Kimsede bununla ilgilenmiyor zaten. Amaç bu şifreyi kırmadan aşabilmek.
Peki bildiğim kadarıyla rsa yazılımsal olarak korunuyor sürüm düşürülerek aşıla biliyor rsa kourmasının bulunduğu partitionu başka cihazın partitionu ile değiştirirsek aşıla bilir mi birde eng yazılımı çıkmış bu yazılım ile rsa aşıla bildi mi veya gelişmeler ne durumda ben daha kendi cihazımda işlemlere başlamadım kayıt gününün bitmesini bekliyorum birde box falan yok o yüzden korkuyorum denemeye

Üst Alt