Çözüldü BL kapatılıp tekrar açılmak istenirse...

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Miui 12.0.5
Telefon Modeli
Mi9
Bootloader Kilidi
Açık
Daha önce hiç tecrübe etmedim bu durumu, BL kilitlense ve bir kaç gün sonra tekrar açılmak istese tekrar 1-2 hafta beklemek gerekiyor mu?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Bir süre cevap gelmeyince gözü karartıp kilitledim cihazı ve 15dk sonra geri açtım. Yani beklemek gerekmiyormuş.

Persist nedeniyle kaybolan L1 sertifikasının geri geleceğini düşünen fikirlerin doğruluğunu görmek için yaptım. Sertifika geri gelmiyor tahmin ettiğim gibi.

Oyla: Çözüm

Farox

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Farox
Cihazım
Ka-Fa 1500
Konular
4
Bir defa açılınca daha beklemek olmaz, bilmeyen kişilere selam olsun

selametle

Oyla:

canakay

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Astsubay
Konular
14
Daha önce hiç tecrübe etmedim bu durumu, BL kilitlense ve bir kaç gün sonra tekrar açılmak istese tekrar 1-2 hafta beklemek gerekiyor mu?
Hayır gerekmiyor bir kerelik bir işlemdi o. Cihazın sisteme kaydoldu artık ve garanti dışı kaldı o izni aldıktan sonra.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Hayır gerekmiyor bir kerelik bir işlemdi o. Cihazın sisteme kaydoldu artık ve garanti dışı kaldı o izni aldıktan sonra.

Garanti olayı Xiaomi ile ilgili değil, ülkelerde Xiaomi markasının teknik servis işini üstlenen firmalarla ilgili bir şey. Yani Garanti dışı kalması tamamen ülkedeki
servis firmasına göre değişiyor. Resmi olarak BL açılması Xiaomi tarafından garantiyi geçersiz kılmıyor.

Oyla:

canakay

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Astsubay
Konular
14
Garanti olayı Xiaomi ile ilgili değil, ülkelerde Xiaomi markasının teknik servis işini üstlenen firmalarla ilgili bir şey. Yani Garanti dışı kalması tamamen ülkedeki
servis firmasına göre değişiyor. Resmi olarak BL açılması Xiaomi tarafından garantiyi geçersiz kılmıyor.
Teknisyen yetkili hesap ile kontrol ederse daha önce açıldığını bulabilir. Ama teknisyenin bakacağını sanmıyorum /// Uzman görüş cevabı miui teknik servisinde çalışmış bir arkadaşımızın. Niye izin alma isteği gönderiyorsun sanıyorsun? BL açtığının kaydı geçiliyor oraya 1 hafta boş yere beklemiyorsun artık 5 sene önceki gibi BL aç garantiye verirken orijinal rom yükle BL kapat oldu her yetkili serviste olur diyordu.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Teknisyen yetkili hesap ile kontrol ederse daha önce açıldığını bulabilir. Ama teknisyenin bakacağını sanmıyorum /// Uzman görüş cevabı miui teknik servisinde çalışmış bir arkadaşımızın. Niye izin alma isteği gönderiyorsun sanıyorsun? BL açtığının kaydı geçiliyor oraya 1 hafta boş yere beklemiyorsun artık 5 sene önceki gibi BL aç garantiye verirken orijinal rom yükle BL kapat oldu her yetkili serviste olur diyordu.

BL kilidi garanti kaydı tutmak için değil, sistem ve veri küvenliği için. Kayıt illaki tutuluyor sonuçta kilit açmak için xiaomi sunucularına bağlanıp izin alıyor ve kilidi açıyor.

Garanti konusunda ise önceki mesajımda dediğim gibi BL kilidini açmak garantiyi Xiaomi için bozmaz. Bir çok ülkede belirttiğiniz gibi BL kilidini açıp cihazı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, donanımsal bir sorun yaşadığınızda ise cihaza resmi miui rom yükleyip garantiye gönderebilirsiniz. Yani bu gizli yada yasak bir şey değil.

Türkiyede ki servisler yasağı kendileri koyuyorlar. Ancak çoğunlukla resmi rom yükleyip tekrar kilitleyerek servise göndermek işe yarayacaktır. Daha önceleri forumda bir kaç defa tecrübe edildi.

Oyla:

Farox

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Farox
Cihazım
Ka-Fa 1500
Konular
4
Her seferinde BL kapatıp veriyorum ve garanti dışı kalmıyor, kaldı ki yazılım ile alakalı bir durum bu yasal olarak garanti dışı uygulaması yaparlarsa mahkeme açabilirsiniz. Servisin öyle kafasına göre ben yaparım, ederim demesi saçma. Bu arada teknisyenlerin ben kontrol ettiklerini ne gördüm ne de işittim, yine de karar sizin.

Selametle.

Oyla:
Üst Alt