Rehber Binary Derleme Kılavuzu

cıyanogen

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
cıyanogen
Cihazım
J1 (2016)
Konular
5
DİPNOT
BU İŞLEMDEN DOĞACAK SORUNLARDAN ŞAHSIM VE FORUM MIUI TÜRKİYE SORUMLU TUTULAMAZ.

AÇIKLAMA
Bu kılavuz ile açık kaynaklı Android sürücülerinizi derleyebilirsiniz.

Ricam eğer bu kılavuzdan en ufak bir yardım aldıysanız sadece konunuzun teşekkürler kısmında benim de ismim geçsin.

Hazırlanmasında ve yapımında en çok emeği olan mbtt hocama teşekkür ederim :)

ANLATIM

Derleme Paketlerinin Hazırlanması
1- Aşağıdaki birinci satır mevcut ubuntu paketlerini günceller.
2- İkincisi Java8 sürümünü indirir ve yükler. Eğer yüklüyse son sürümüne günceller.
3- Bir çok paket içerir. Bu paketler android sürücü-kütüphane-app derlemeleri için kullanılan genel paketlerdir.

Kod:
sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install openjdk-8-jdk

sudo apt-get install git ccache automake lzop bison gperf build-essential zip curl zlib1g-dev zlib1g-dev:i386 g++-multilib python-networkx libxml2-utils bzip2 libbz2-dev libc6:i386 libncurses5:i386 libstdc++6:i386 lib32z1 libbz2-1.0:i386 libbz2-1.0 libghc-bzlib-dev squashfs-tools pngcrush schedtool dpkg-dev liblz4-tool make optipng

Android SDK & NDK Kurulumu
Masaüstünde terminale aşağıdaki komutları verin.
Kod:
mkdir /Android/Sdk
mkdir /Android/Sdk/ndk-bundle

Yukarıdaki 2 komut SDK ve NDK paketleri için klasör oluşturacaktır

Daha sonra aşağıda verilen 2 adresten ilkinden SDK ikincisinden NDK paketini indirip;

SDK paketini Android/Sdk altına
NDK paketini Android/Sdk/ndk-bundle altına zipten çıkararak atın.

Toolchain Hazırlama
Masaüstünde aşağıdaki komutu vererek bir "toolchains" klasörü oluşturun.
Kod:
mkdir toolchains

Daha sonra açtığımız ndk-bundle klasörü altında build/tools dizinine giderek orada bir terminal açın ve aşağıdaki komutu verin.

Kod:
./make_standalone_toolchain.py --arch arm64 --api 23 --stl=libc++ --install-dir /home/kullanıcıadı/toolchains/aarch64-linux-android-4.9

NOT: kullanıcıadı kısmı sizin linux kullanıcı adınıza göre değişecektir.

Örneğin:
Ben mbtt koymuşsam /home/mbtt/toolchains/aarch64-linux-android-4.9 yazacağım

Daha sonra masaüstünde açtığınız terminalde aşağıdaki komutu verin.
Yukarıdaki nota riayet ederek kullanıcıadı kısmına Linux kullanıcı adınızı yazın.

Kod:
export PATH=$PATH:/usr/local/android-studio/bin:/home/kullanıcıadı/Android/Sdk/platform-tools:/home/kullanıcıadı/Android/Sdk/ndk-bundle:/home/kullanıcıadı/Android/Sdk/tools

Bu komut indirdiğimiz SDK ve NDK paketlerini sisteme tanıtır.

Repo Toolu İndirme Ve Kurma
Repo toolu basitçe android git sisteminin çalışmasını sağlayan bir araçtır.

Aşağıdaki 2 satır repo toolunun indirileceği bin klasörünü hazırlar

Kod:
mkdir ~/bin
PATH=~/bin:$PATH

Aşağıdaki ilk satır repo toolunu indirir.
İkincisi ise bu toolu etkinleştirir.

Kod:
curl https://storage.googleapis.com/git-repo-downloads/repo > ~/bin/repo
chmod a+x ~/bin/repo

Versiyon Seçimi
Bu kısımda sürücülerin versiyonunu android sürümüne göre uygun olarak belirleyeceğiz.

Örneğin: nougat sürümlü bir roma derlemekle marshmallow sürümlü bir roma derleme farklı sürümleri seçmeyi gerektirir.

Bunun yolu romunuzun build.prop dosyasından ro.build.id satırının karşısında yazan android sürümünü öğrenmektir.

Daha sonra aşağıdaki linkten bu derleme numarasını uygun android versiyonuyla ve tam revize sürümüyle eşleştirin.

Örneğin: MMB29K sizin derleme numaranız ise linkten kontrol edererek bunun android-6.0.1_r1 adlı versiyon olduğunu görebilirsiniz.

Android Kaynağını İndirme
Masaüstündeki terminale aşağıdaki komutu vererek Ana Android Kaynak Kodu klasörünü oluşturun.

Kod:
mkdir aosp

Daha sonra aşağıdaki komutla terminalin aosp klasörü içerisinde işlem yapmasını sağlayın.

Kod:
cd aosp

İndirmek istediğiniz android sürümünü belirleyin.
Aşağıdaki androidsürümü yukarıda eşleştirdiğimiz android sürümüdür.

Kod:
repo init --depth=1 -u https://android.googlesource.com/platform/manifest -b androidsürümü

Örneğin:

Kod:
repo init --depth=1 -u https://android.googlesource.com/platform/manifest -b android-6.0.1_r1

gibi.

Ardından aşağıdaki komutu vererek kaynağı indirmeye başlayabilirsiniz.

Kod:
repo sync

Kaynak aşağı yukarı 15gb boyutundadır epey uğraştırır.
Bu yüzden local bir bilgisayar ve ağ bağlantısı yerine güçlü bir sunucu kullanımını tavsiye ederim.

Derleme
İndirdiğimiz Android kaynağının olduğu aosp klasörüne giderek bir terminal açın ve;

Kod:
make modules -- list the available modules

Yukarıdaki komutu verin.
Bu komut derlenebilecek sürücülerin listesini karşınıza çıkaracaktır.

Kod:
make sürücüadı

Yukarıdaki komut ise sürücüadı kısmına ismini yazdığınız modülü derlemeye başlar.

Örneğin:

Kod:
make dumpstate

gibi.

İşlem bittiğinde aşağıdaki satır çıkar.

Kod:
Install: /home/kullanıcıadı/aosp/out/target/product/generic/system/bin/dumpstate

Bu satır;
modülünüzün target/product/generic/system/bin/ klasörünün altına çıktığını gösterir.

Daha sonrasında ADB üzerinden ya da yüklenebilir zip olarak bu sürücüyü deneyebilirsiniz.

mbtt

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Lütfi
Cihazım
Le Pro3
Konular
68
Hoşgeldin Tuna. Akıyorsun bakıyorum gelir gelmez. :D

Üst Alt