Sohbet Batarya ve Ekran süresini nasıl uzatabilirim?

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Değerli Arkadaşlar, malumunuz olduğu üzere herkes birbirine bu kadar ekran süresi nasıl alıyorsun , benim bataryam niye bu kadar az gidiyor diye sormakta?

Batarya süresi cihazın şarjının ne kadar gittiği, yani ful şarj sonrası ile tekrar şarja takma arasındaki süre. Ekran süresi de bu batarya süresi içerisinde telefonu ne kadar kullandığınız süre, yani ekranın açık kalma süresi demek oluyor,başka bir deyişle kullanım süresi.Telefonunuz masanın üstünde beklerken ekran süresi artmazken bekleme süresi artıyor. Bekleme süresi ise telefonun açık kalma süresi oluyor.

Bir cihazdan aldığınız ekran süresi, birkaç önemli değişkene bağlıdır: donanımınızın özelliği, pilin boyutu (mAh) ve kullanım şekilleriniz.
Spotify'da rutin müzik akışı yapan, fotoğraf çeken ve Instagram'a yükleyen, e-postaları sıkça kontrol eden, çok sayıda YouTube videosunu izleyen, yoğun olarak değişik oyunlar oynayan ve yol tarifleri için Google Haritalar'ı kullanan bir yoğun kullanıcısıysanız, daha az ekran süresi alacaksınız.

30 dakika boyunca Pokémon Go oynamak, WhatsApp'da otuz dakika boyunca sohbet etmekten daha fazla güç tüketir.
Alternatif olarak, 4K çözünürlükte 5 dakikalık bir vlog kaydetme, bir akıllı telefonun bir arkadaşınızla bir düzine veya daha fazla metin mesajını değiştirmek için kullandığından çok daha fazla güç gerektirir.
İkinci örnekte, bu işlevlerin her biri, telefondaki ayrı donanım bileşenlerini ve video kaydı için, bir metin almak için gerekli olandan çok daha fazla bileşene güç sağlamalıdır. Benzer şekilde, bazı uygulamalar diğerlerine göre çok daha yoğun kaynaklıdır, bu yüzden oyun oynamak bir hesap makinesi uygulaması gibi bir şeyden çok daha fazla güce ihtiyaç duyar.

Ne kadar ekran süresi almalıyım?

Şimdi en önemli soruyu ele alıyoruz: Bugün akıllı bir Android telefondan ne kadar ekran süresi beklemeliyiz? Ne yazık ki, cevap karmaşık ve açıklamaya ihtiyaç var.

Bir akıllı telefondan beklemeniz gereken ekran süresi, ne tür bir akıllı telefona sahip olduğunuza bağlıdır. Amiral gemisi telefonlar, tam özellikli, yüksek performanslı cihazlar olacak şekilde tasarlanmıştır; bu nedenle, kaynak yoğun bileşenlere sahip olmalarına rağmen, geniş ekran süresi sunmaları gerekir. Genel olarak, bir cihazdan üç saatten az bir süre beklememekteyiz, ancak dört saat daha saygın bir minimumdur. Bir cihaz, özellikle bir yoğun kullanıcısı için en fazla beş veya daha fazla ekran açma süresi sunabiliyorsa, etkileme eğilimi gösterir. Ancak, tekrar tekrar açılma süresi, herhangi bir cihaz için oldukça değişken olabilir çünkü kullanım ve diğer faktörlere çok bağımlıdır.

Örneğin, bazı insanlar akıllı telefonlarında çok sayıda fotoğraf çekebilirken, diğerleri öncelikle mobil web taraması için akıllı telefonları kullanabilir. Aramızda sürekli olarak tweetleme yapan ve gün boyunca fotoğraf gönderen sosyal medya uzmanları da var. Açıkçası, bu farklı kullanım senaryoları, bir cihazın bataryasına aynı miktarda baskı uygulamamaktadır. Yoğun kullanıcılar, bir cihazın bataryasına çoğu kullanıcıdan daha fazla yük bindirdiğinden, bu yoğun kullanıcılarının, bir cihazın sahip olabileceği minimum ekran süresine yaklaşma olasılığını izler. Bu nedenle, ılımlı kullanıcılar, yoğun kullanıcıları ya da büyük olasılıkla daha da fazla sayıda ekran süresi elde etmeyi bekleyebilirler.

Daha önce söylediğim gibi, ekran açık kalma süresi cihazınızı nasıl kullandığınıza bağlı. Çoğunlukla çağrı yapan, mesaj gönderen ve alan bir kişiyseniz ve ekran kapalıyken (yani, dosyaları göndermek ve almak, müzik / podcast, vb. Dinlemek için) veri kullanıyorsanız, cihazınızdaki ekran süresi düşük olacaktır. Bu durumda, ekran açık kalma süresinin düşük olması, pil ömrünün kötü olduğu anlamına gelmez. Gördüğünüz gibi, ekrana giriş süresi çok değerli bir ölçüm olabilir, ancak bazen yanıltıcı olabilir.

Ağağıda , incelemeniz için,bazı cihazlara ait Pil kullanım ve ekran sürelerine ait SS ler yer almaktadır (Bilehare eklenecektir)

Mi 5 Prime, 2 adet farklı Redmi Note 4 X,Redmi 5 Plus, Mi Max 2 ve Asus Zenfone
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Bu konu ile ilgili daha yazacak o kadar şey var ama ben burada kesip,konuyu siz değerli forum üyelerimize bırakmak istiyorum…
Kısacası Cihazınızın bataryası, kullanmış olduğunuz romun, ekran parlaklığın ve kullanım alışkanlığınızın hem batarya ya, hemde ekran sürelerine muhtelif katkıları var (olumlu/olumsuz)

Evet bu konu ile ilgili, bilgili ve uzman kişilerin görüşlerini almak istiyorum…buyurun tartışmamız/Bilgi alış verişimiz başlasın…

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

Son düzenleme:

seyamkk

Andromeda
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
RN 12 PRO 5G
Meslek
Elektrik teknisyen
Konular
22
Hocam ellerinize sağlık çok güzel bir konu olmuş

mi5sumut55

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
umut
Cihazım
xiaomi mi5s
Konular
12
Çok güzel bir bilgi olmuş hocam. Bende bu konu hakkında arkadaşlardan bilgi almak istiyorum aslında. Mi5s var telefonumu çok seviyorum ama gelgelelim ki ekran süresi 2 saati zor alıyorum. 9.6.1.0 karalı kullanıyorum. MIUI 9 a geçtikten sonra ekran süresi çok düştü. İnşallah bu paylaşımınızın sonucunda bizi daha çok bilgilendirecek ve yönlendirecek arkadaşlar olacaktır umarım. Size tekrar bu konuyu açtığınız için teşekkür ediyorum hocam.

TheByALeX

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Redmi Not 4X
Meslek
PLC Mekanik Bakım
Konular
25
Ekran süresini uzatmanın başlıca yolları...

Ekran parlaklığını otomatik değilde manüel olarak ayarlamak.

GPRS"i kapatmak.

Arka planda çalışan uygulamaları kısıtlamak.

Facebook uygulamasını kesinlikle kullanmamak. ( Tam bir batarya düşmanı.)

Şarjı %20"nin altına düşürmemek. Bu bataryanın sağlığı için çok önemli.

Bu saydığım Maddeler uyguladığı takdirde, ekran süresinde gözle görülür bir artış gözlenir.

Miuipro,Eu,Epic,Globe,AM, romları kıyasladığımızda aralarında Gözle görülür derecede aman aman bir fark olmadığına kesinlikle emin olun. Tecrübeyle sabittir

Kendi kullandığım cihazdan örnek vermek gerekirse MİDO cihazlarda alınacak en iyi ekran süresi 10 veya 11 saattir.

Birde 4000 veya 4100 bataryaya sahip olan arkadaşlar, Aralarında Ekran süresini daha çok uzatmak isteyenler olursa Telefona akü taksınlar.

Kendi cihazımdan örnekler.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Son düzenleme:

Iggy Azalea

.
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
RedmiNote 9 PRO
Konular
28
Detaylı ve bilgilendirici bir konu olmuş hocam. Elinize sağlık.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Harika bir paylaşım...
Hocam ellerinize sağlık çok güzel bir konu olmuş
Çok güzel bir bilgi olmuş hocam. Bende bu konu hakkında arkadaşlardan bilgi almak istiyorum aslında. Mi5s var telefonumu çok seviyorum ama gelgelelim ki ekran süresi 2 saati zor alıyorum. 9.6.1.0 karalı kullanıyorum. MIUI 9 a geçtikten sonra ekran süresi çok düştü. İnşallah bu paylaşımınızın sonucunda bizi daha çok bilgilendirecek ve yönlendirecek arkadaşlar olacaktır umarım. Size tekrar bu konuyu açtığınız için teşekkür ediyorum hocam.
Çok yararlı ve yerinde bir konu olmuş hocam elinize sağlık. Benim içinde önemli olan çok yoğun kullanımda bile, akşama kadar şarj günü kurtarıyorsa bana yeter :)8=)
Detaylı ve bilgilendirici bir konu olmuş hocam. Elinize sağlık.
Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim...umarım fanatik ekran süresi meraklıları için yararlı bir paylaşım olmuştur...

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

Kokoro

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Kokoro
Cihazım
Redmi
Konular
0
Artık telefonu şarja takalım. Redmi Note 4x Mido

m35

Sony Fans
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mix 2
Meslek
Kimya Mühendisi
Konular
29
butuj herseyi kapatip 12 saat ekran suresi aldim diye dolasanlara ornek olur ama genede anlatamazsin:)

Üst Alt