Rehber Batarya Süresini Nasıl Arttırabilirim ?

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Bugünkü konuşacağımız konu popüler ekran süresini ve batarya süresini ne kadar uzatabilirim. Burada bir kaç maddeler halinde batarya süresini nasıl arttırabileceğiniz ile ilgili maddeler sıralayacağım ama sizin de bu süreyi uzatmak için bildiğiniz tüyolar varsa eklemeyi unutmayın.

1- Arkada gereksiz çalışan uygulamaları kapatın:
Bu konu pek ihmal edilmeyen ve basit bir konu ama ihmal etmeyeyim dedim. Arkaplanda uygulama çalışması demek sürenizin azalması demek oluyor.

2- Gps, Wifi veya Mobil veri gibi şeyleri gerekmedikçe açık tutmayın:
Bunlar arkaplanda sadece pil tüketiminizi arttıracak şeyler özellikle gps baya sömürüyor denebilir yani wifi kullanırken de arkada mobil veriyi açık tutmaya gerek yok değil mi ?

3- Uyumadan önce mobil veri veya wifi açıksa kapayın:
Bu ihmal edilmemesi gerek miui telefonlar bunu kendileri otomatik olarak yapıyor ama aosp romlar da kendiniz kapatmanız gerekiyor sonra sabah bir bakmışsınız şarjınızın bir kısmı yok. Bununla birlikte oto senkronizasyonda kapatılabilir bunlar uyurken kullanmayacağınız için tamamiyle gereksiz şeyler.

4- Uygulamaları optimizasyona sokun(miui):
Çok önemli bir uygulama değilse kesinlikle arkaplanda kısıtlı çalışması için optimizasyona sokun. Bunu miui de yapabilirsiniz ya da Greenify indirip onla da halledebilirsiniz. Böylelikle arkaplanda çalışan uygulamalar daha kısıtlı çalışacaktır.

4.5- Google hizmetleri arkaplanda çok batarya kullanıyorsa optimizasyona sokun:
Açıkçası pek çok kişinin bu konu da şikayetçi olduğunu görüyorum aslında bunun çözümü basit magisk den "universal gms doze" modülünü indirip kuruyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için bu konuya bakabilirsiniz. Mod - Universal GMS Doze + Enable Doze For GMS Magisk Modül
5- Otomatik başlatmada olan uygulamaları kapatın(miui):
Otomatik başlatmada olan uygulamalar siz kapatsanız bile arkada otomatik olarak başlatılıp arkaplanda çalıştırılıyor bu konu o uygulamalardan bildirim almanız için önemli oluyor ama yani gereksiz bin bir çeşit uygulama da bu listeye giriyor. Bunların sayısını azaltmak batarya süresini arttıracaktır.

6- Miui optimizasyon açık olsun:
Cihazınızı stock olarak kullanıyorsanız kesinlikle bu ayar açık olmalı. Miui optimizasyon geliştirici seçeneklerinde genelde ellemediyseniz açık olur ama peki ne yapar bu miui optimizasyon ? Miui optimizasyon ram kullanımını arttırır ama bunun yanında sizin batarya sürenizi de arttırır. Bazı uygulamalar desteklemiyor diye kapatanlar oluyor ama bunun batarya süresine etki ettiklerinin pek farkında değiller.

7- Custom Rom yükleyin:
Farklı rom kullanmanın kesinlikle bu süreye bir etkisi var. İlk olarak eu roma geçtiniz diyelim ilk fark ettiğiniz ne olur ? Pek çok miui uygulaması ve google uygulaması yoktur. Global de pek çok uygulama sistem uygulaması olarak yüklü geliyor ve silinemiyor normalde kullanmadığınız bir uygulama arkada açık durursa bu tabi ki batarya sürenizi arttıracaktır. Bunun dışında bazı romların ram yönetimi de iyi oluyor kernelde yaptığı düzenlemeler yüzünden yani kısaca custom rom kullanın. :)

8- Lkt, Nfs, FDE:Aİ benzeri performans modülü kullanın:
Bu tür modüller kernelde düzenleme yaparak veya kullanımınıza göre ram yönetimini sağlayarak performans veya güç tassarufu sağlayabilir. Bu tür modülleri batarya modunda kullanmanız telefonunuzu yavaşlatabilir ama batarya süresi kazandırır.

9- Custom Kernel kullanın:
Genelde pek çok kernel performanstan çok buna önem veriyor denebilir. Cihazınıza uygun bir kernel bulup denemenizde fayda var kesinlikle bir fark görürsünüz ya performansınız artar ya da batarya süreniz. Ben kendi cihazım olan redmi 5 plus için miui kernel olarak spectrum modlu genom kernel'i öneriyorum her açıdan cihaz için miui deki en iyi kernel. Aosp konusu tartışılır ama beğendiklerimi sorulursa söyleyebilirim. Kernel kullanmış olanlar kendi kullanıdıkları kernel ile ilgili görüşlerini paylaşsa güzel olur yani herkes her kerneli denemiyor böylelikle kernel aramaya gelen kişilerinde bir fikri olur hangisini tercih edeceklerine dayalı.

10- Bir Kernel Manager ile kernelinizi düzenleyin:
Bu konu başta zor gelebilir ama aslında basit bir olay. Kerneliniz için uyumlu kernel manager kurup işlemci ve ekran kartının hızlarını düşürüyorsunuz bunun dışında batarya sürenizi arttıracak pek çok ayar var ama en basit yolu bu. Ben kernel manager olarak FK kernel manager kullanıyorum playstore da 20 tl gibi uygun bir fiyata bulabiliyorsunuz ve neredeyse her kernel ile uyumlu. Bunun dışında spectrum modlu kernellerde kullanabilirsiniz onların profilleri oluyor değiştiriyorsunuz siz sadece ama kerneller spectrum uyumlu olmaz genelde o yüzden kendiniz düzenleyin. Ben FK kernel manager ile ilgili yapma yolunu göstereyim diğer kernel managerlar ile de benzerdir pek farkı olmaz.

FK kernel manager'ı açtığımızda ilk önce bizde root yetkisi isteyecek veriyoruz ve devam ediyoruz. Sonra ise burada genel değerleri görebileceğiniz ekran açılıyor. Buradan sekmelere girip cpu ve gpu kısmına girelim.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

CPU kısmı önümüze çıkacak burada maximum cpu frequency'i editleyeceğiz. Girdiğimizde önümüze kernel'in bize sağladığı frekansları görebiliriz normalde stock olarak benim 2.0ghz ve şuan da öyle. Kullandığım kernel izin verse bunu 2.2ghz'ye overclocklayabilirdim ama bu kernel öyle bir seçenek sunmuyor. Neyse bu detayları geçelim burada frekansınızı düşürebilirsiniz ne kadar çok frekans düşürürseniz o kadar çok süreniz artar ama gidip de en düşük frekansı vermeyin telefonunuz çok fazla hasar 1.4ghz yeterli olur benim normal kullanım için.

Cpu kısmı bittiğine göre gpu kısmına girelim şurada GPU control den gpu sekmesine girebiliriz.

Gpu kısmında yine benzer bir yer bizi karşılayacak ve yaptığımızı tekrarlayacağız. Cpu sekmesinde dediklerim bunun için de geçerli kernel'iniz destekliyor overclock da edebilirsiniz. Benim stock olarak 650mhz normalde ama bu kernel bana 725mhz gpu frekansı sunuyor bu demek gpu normale göre daha çok ısınıp güç tüketecek. Frekansı düşürürsem de tam tersi daha az ısınıp daha az enerji tüketecek dediğim gibi dibe almayın sonra telefonda kasma problemi çekebilirsiniz 400 mhz yeterli benim normal kullanımıma göre. Bunları yaptıktan sonra istediğiniz gibi tekrar düzenleyebiliyorsunuz yani oyun oynayacaksanız eski ayarlarına alın.

Buraya ekstra bir şey daha ekleyeyim cpu menüsünde cpu control var oraya girerseniz cpu çekirdeklerini tek tek kontrol edebilirsiniz gördüğünüz gibi benim telefonda 8 çekirdek varmış ve hepsi de çalışıyor ben şimdi bunların 4 ünü kapatsam bana iyi bir batarya süresi sağlayacak ama performans kesinlikle etkilenir bu durumdan yani telefonunuzun ağırlaştığını çok rahat hissedersiniz.

Bu konuyu oluştururken aklımdan geçenler bunlardı sizin de eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlara yazın herkes faydalansın.

Son düzenleme:

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
optimizasyon nasıl batarya süresini arttırıyor? bana pek mantıklı gelmedi

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Performanstan kısarak batarya süresini uzatmakta bana mantıklı gelmedi..

mi 9 lite

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9 lite
Konular
28
arka planda çalışan gereksiz uygulamalar nasıl kapatılacak? rootsuz telefonda greenify işe yaramaz.

xm4sk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
19
Elinize saglik hocam benden de bir oneri gelsin o zaman cihaz bosta iken doze mode alarak sarja etki ediyor force doze ayarlarindan hareket algilamayi devre disi birakip root yetkisinide verirsiniz :) apk linki

LmaR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 9
Konular
11
hocam performans'ı kısmak bnce mantıklı değil olduğu gibi kullanın kernel ile uğraşılmaz

bluestorm02

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Redmi 5 plus
Konular
9
Açıkçası o performans oyunlar dışında bir işe yaramıyor. Geri kalan her türlü şey fazla performans olmadan da akıcı çalışabilen şeyler.

Üst Alt