Soru Batarya çok isiniyor

Hdhdd

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi note 9s
Konular
4
Redmi note 9s cihazımda Antutuya ne zaman baksam batarya CPU dan her zaman 1.5 2 derce sicak bazen fark artıyor oyun oynarken işlemci 37 yi zar zor geçerken batarya 39.7 felan oluyor bu normalmi bataryanın cpudan daha sıcak olmasi sadece bosdayken batarya cpudan soğuk oluyor Adana'da yasiyorum

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Redmi note 9s cihazımda Antutuya ne zaman baksam batarya CPU dan her zaman 1.5 2 derce sicak bazen fark artıyor oyun oynarken işlemci 37 yi zar zor geçerken batarya 39.7 felan oluyor bu normalmi bataryanın cpudan daha sıcak olmasi sadece bosdayken batarya cpudan soğuk oluyor Adana'da yasiyorum
Telefonun dışından hissettiğiniz sıcaklık fazla değilse sorun olmaz hocam.
Adanada sıcaklıkların çok yüksek olmasıda bunun bir sebebi. Telefonunuzu kapalı sıcak alanlarda tutmayın, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

Oyla:

Hdhdd

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi note 9s
Konular
4
Bataryanın cpudan sıcak olması gayet normal bir durumdur. Telefonunuzdaki pil lityum polimer pil. Lipo piller çalışırken ısınır ve ısı iç direnci artırdığı için daha performanslı çalışır. Lipo piller ion pillere göre daha yeni bir teknoloji olsada daha ucuzdur, ion pillerden ömrü kısadır, raf ömrü vardır kullan kullanma farketmez yavaş yavaş ölür :) Pili tamamen bitirmeden şarj etmek (%20)- %15 civarında), şarj olunca hemen şarjdan çıkarmak (şarja takıp uyumayın), şarj esnasında oyun vb gibi yüksek güç gerektiren şeyler yapmamak gerekir. Çünkü polimer pillerin çalışmaya uyum eğilimleri vardır. Örneğin sürekli %100 şarj edip iki üç saat pubg oynuyorsanız bir süre sonra polimer pil buna uyum sağlar ve siz pubg açmasanız bile pil açıkmış gibi deşarj olmaya başlar. Sürekli birine yakın süreler almanızın sebebi budur. Bu uyum bir yıldan sonra başlayacaktır, kaçınılmazdır. Yani lityum polimer piller ısnır ve ısı iyidir :P
Bunun içindirki o 5-10k paraya satılan telefonlarda lityum ion piller, ucuz tellerde lityum polimer piller kullanılır.
İlginç bilgiler merak edip baktım Huawei ve mi telefinlarda tamammen li po kullanilirken iPhone ve Samsung tamamen li on kullaniyor peki kalibrasyon felan gerekirmi bu piller için

Oyla:

Hdhdd

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi note 9s
Konular
4
Evet maalesef lityum ion piller her ne kadar polimer pillere göre eski bir jenerasyon olsada, kalite olarak çok daha üstündür. Lityum ion pili istediğiniz her zaman şarj edebilirsiniz pilin ömrüne etkisi çok azdır. Uyum yapmaz. Ömrü polimer pillerin kat kat üstündedir.
Gelelim kalibrasyon konusuna bu tamamen bir plasebo etkisidir. Google tarafından bile açıklandığı üzere batarya kullanım istatistiğinin silinmesinin bataryaya hiçbir etkisi yoktur. Ayrıca kalibre işlemi için yok pili sıfıra kadar bitirin, yok şarj edin tekrar 100 yapın vb işlemler polimer bataryaların ömrünü kısaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Ama bunu kimseye anlatamaz ikna edemezsiniz. Öyleki Nikel - Magnezyum piller zamanından kalma tampon şarj olayını bile kimseye anlatamıyoruz. Bu NiM piller kapasiteleri ile doğru orantıda ilk kullanım öncesi uzun bir şarja ihtiyaç duyar. Buna tampon şarj denir ve uzun sürer 16 saat gibi . Günümüzde hiçbir ceptelefonunda bu bataryalar kullanılmaz. Ama cep telefonu alanların %80'i yeni telefon aldıklarında ilk şarjın 10-12 saat sürmesi gerektiğine inanır.
Şöyle bir sorunum var şarj ediyorum 100 olunca çektiğimde 30 saniyede 99 düşüyor yaklaşık 40 dk sosyal medyada dolaşınca 98 oluyor yine bu şekilde biraz daha zaman aralığı düşerek 1.30 saatten fazla 95 e kadar düşüyor ama bundan sonra hızlı düşmeye başlıyor telefon 2 haftalık ve 2 3 şarjdır bu problemi yaşıyorum yani yüzdende bir hata var yardımcı olabilirmisiniz
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Telefonun ayarlarıyla oynarken dpi 900 yapmıştım telefon recovery moda 4 5defa yeniden başlattım fakat açılmamaıştı bende wipe data yapmak zorunda kaldım telefon tekrar açıldığında şarj yüzde 10 düşmüştü toplasan 15 dk kalmıştır r. modda şarj yüzde 20 min altına düştü diye şarja taktım ve şarjda kurulum yaptım bunun bir etkisi varmıdır
Şarjı yüzde yüz şarj ettiğimde çektiğim zaman 30 saniyede 99 düşüyor yaklaşık 40 dk sosyal medyada dolaşınca 98 oluyor yine bu şekilde biraz daha zaman aralığı düşerek 96 ya düşüyor yani 1. 30 Saatte fazla böle gidiyor sonra biraz daha hızlı düşmeye başlıyor tef 2 haftalık önce böle Bi sorun yoktu 2 keredir Böyle oluyor

Şöyle bir sorunum var şarj ediyorum 100 olunca çektiğimde 30 saniyede 99 düşüyor yaklaşık 40 dk sosyal medyada dolaşınca 98 oluyor yine bu şekilde biraz daha zaman aralığı düşerek 1.30 saatten fazla 95 e kadar düşüyor ama bundan sonra hızlı düşmeye başlıyor telefon 2 haftalık ve 2 3 şarjdır bu problemi yaşıyorum yani yüzdende bir hata var yardımcı olabilirmisiniz

Telefonun ayarlarıyla oynarken dpi 900 yapmıştım telefon recovery moda 4 5defa yeniden başlattım fakat açılmamaıştı bende wipe data yapmak zorunda kaldım telefon tekrar açıldığında şarj yüzde 10 düşmüştü toplasan 15 dk kalmıştır r. modda şarj yüzde 20 min altına düştü diye şarja taktım ve şarjda kurulum yaptım bunun bir etkisi varmıdır ve bu şarjda yüzde 80 e kadar şarj etmiştim

Son düzenleme:
Oyla:
Üst Alt