Haber Artık cihazınızda ghost screen olmayacak (Kanıtlandı)

Writhquars

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Redmi Note 8Pro
Meslek
Finans
Konular
39
3 gündür bunun üzerine çalışıyorum.

Öncelikle 1. Gün cihazımın renk ayarını ekran>renk şeması>otomatik olarak kullaniyordum günde ortalama 10 saat telefon kullanan birisiyim. Bir baktım ghost screen oldu cihazda (garip anlatımım için kusura bakmayınız) 1.5 aydır olmuyorsa nasıl şimdi oluyor diye kafa yormaya başladım ve cihazima ondan önceki gün miui romu atmıştım yeni ve eskisinde ekran ayarları renk şeması > soğuk olarak kullaniyordum. Hemen renk ayarını soğuk yaptım ve 2.gun cihazı aşırı isindirip hunharca kullandım ve ghost screen olmadığını gördüm. 3. Gün tekrar ekran süresi min 8 saat olmak şartıyla çok sert kullandım ve yine ghost screen olmadı. Benim düşüncem cihaz ekran ayarlarından otomatik seçtiğimizde sarı renk tonunu bol kullandığı için sarı renkte pixel zorlandığını düşündüğüm için ghost screen olduğunu düşündüm. Fakat renk ayarıni soğuk yapınca sorunun düzeldigini ve ghost screen olmadığını fark ettim. (ayrıca soğukta renkleri daha net veriyor)

Sizinde cihazınızda hayalet ekran sorunu varsa bu yöntemi deneyip yorum yapar mısınız. Bende çözüldüğü için konu açtım. ((telefondan yazdığım için ayrıntılı ve düzgün cümle kurmak yerine hızlıca noktalama kurallarına uymadan yazdım.)

Ek 1 (ayar böyle olacak)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-12-14-19-20-40-463_com.android.settings.jpg
    Screenshot_2019-12-14-19-20-40-463_com.android.settings.jpg
    267 KB · Görüntüleme: 257

Mervan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mervan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
8
Hocam paylaşım için teşekkürler. Ama ghost screen başlıklarına göz atarsanız genelde bu yöntemin önerildiğini göreceksiniz. Hatta ghost screen problemini düzelttiğini iddia eden uygulamaların çalışma mantığı da hemen hemen budur.

Velhasıl bu yaptığımız geçici bir çözüm. Ara sıra gene çıkıyor. Biz sadece tozları halı altına süpürüyoruz. Maalesef tek geçerli çözüm ekran değişimi.

tapatalk3410

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ibrahim
Cihazım
xiaomi mi 5s
Konular
13
paylaşım için teşekkürler

Karadelikten ses dalgaları kullanılarak gönderildi.

Furkan uzun

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Furkan
Cihazım
Xiomi note 8
Konular
0
3 gündür bunun üzerine çalışıyorum.

Öncelikle 1. Gün cihazımın renk ayarını ekran>renk şeması>otomatik olarak kullaniyordum günde ortalama 10 saat telefon kullanan birisiyim. Bir baktım ghost screen oldu cihazda (garip anlatımım için kusura bakmayınız) 1.5 aydır olmuyorsa nasıl şimdi oluyor diye kafa yormaya başladım ve cihazima ondan önceki gün miui romu atmıştım yeni ve eskisinde ekran ayarları renk şeması > soğuk olarak kullaniyordum. Hemen renk ayarını soğuk yaptım ve 2.gun cihazı aşırı isindirip hunharca kullandım ve ghost screen olmadığını gördüm. 3. Gün tekrar ekran süresi min 8 saat olmak şartıyla çok sert kullandım ve yine ghost screen olmadı. Benim düşüncem cihaz ekran ayarlarından otomatik seçtiğimizde sarı renk tonunu bol kullandığı için sarı renkte pixel zorlandığını düşündüğüm için ghost screen olduğunu düşündüm. Fakat renk ayarıni soğuk yapınca sorunun düzeldigini ve ghost screen olmadığını fark ettim. (ayrıca soğukta renkleri daha net veriyor)

Sizinde cihazınızda hayalet ekran sorunu varsa bu yöntemi deneyip yorum yapar mısınız. Bende çözüldüğü için konu açtım. ((telefondan yazdığım için ayrıntılı ve düzgün cümle kurmak yerine hızlıca noktalama kurallarına uymadan yazdım.)

Ek 1 (ayar böyle olacak)

Telefonu dinlendirdikten sonra dediğiniz gibi yaptım ve sonuç başarılı emeğinize sağlık

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Renk şeması olarak, bir kaç saat oldu olmadı otomatik - sıcak kullanıyorum.. Az önce fark ettim mavi ışığı daha az veriyor yada bana öyle geldi ama gözler için daha iyi sanki.. Bilemiyorum.. Hayalet ekran konusunda okuma modu önerilmiş ancak hayalet ekran sorunu çıkmadan önce yapılması gerekiyormuş.. Yani cihazı sürekli okuma modunda kullanmaktan bahsediyorlar.. Bence bi yerde şans işi..
Sonuçta donanımsal bir sorun maalesef..

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Bunu hep öneriyorlar hocam. Benim tavsiyem de daha sıcak tonlarda kullanılması. Hatta mavi ışık filtresini (okuma modu) açmayı tavsiye ediyorum, gözler için de daha sağlıklı ve hayalet ekranı engelliyor büyük oranda.

Ancak hepsi geçici çözüm. Isınma sonrasında yeniden hayalet ekran görünür olabiliyor. Ki zamanla bu ayarlar da kurtarmıyor. Daha kesin sonuçlar için RGB ayarlarını düşürmek gerekiyor. Yeni MIUI sürümlerinde renklerin oranını düşürme seçenekleri mevcut ancak eski sürümlerde yok, root ile yapılabilir (Color Changer Pro mesela).

En kesin sonuç ekran değişimi ama ekran değişiminin de tam çözüm olacağı bilinmez.:)

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Bunu hep öneriyorlar hocam. Benim tavsiyem de daha sıcak tonlarda kullanılması. Hatta mavi ışık filtresini (okuma modu) açmayı tavsiye ediyorum, gözler için de daha sağlıklı ve hayalet ekranı engelliyor büyük oranda.

Ancak hepsi geçici çözüm. Isınma sonrasında yeniden hayalet ekran görünür olabiliyor. Ki zamanla bu ayarlar da kurtarmıyor. Daha kesin sonuçlar için RGB ayarlarını düşürmek gerekiyor. Yeni MIUI sürümlerinde renklerin oranını düşürme seçenekleri mevcut ancak eski sürümlerde yok, root ile yapılabilir (Color Changer Pro mesela).

En kesin sonuç ekran değişimi ama ekran değişiminin de tam çözüm olacağı bilinmez.:)
Hocam ekran ayarlarından renk uyumunu otomatik - sıcak seçmek ve okuma modunu açmak ile arasında fark var mı? Yani okuma modu sadece daha sıcak bi hale mi getiriyor ekranı renk olarak.. Yoksa başka bi işlevi var mı?

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Hocam ekran ayarlarından renk uyumunu otomatik - sıcak seçmek ve okuma modunu açmak ile arasında fark var mı? Yani okuma modu sadece daha sıcak bi hale mi getiriyor ekranı renk olarak.. Yoksa başka bi işlevi var mı?
Aynı şey hocam ama okuma modunu açmak ve kapatmak daha kolay. :) Tabi renk şeması kısmından ayarlama yaparken okuma modundan daha az değerlerde oynama yapabilirsiniz.

Üst Alt