Sohbet Araba fiyatları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Tabi dövize ve alım gücüne de bakabilirsiniz öyleyse...

Alım gücü var ki, maşallah araba satışları tavan yapmış.
Bir açıdan hakkınız var böyle söylemeye.

Hocam ülkedeki ekonomik durum hiç iç açıcı değil, ancak görüntü de hiç öyle göstermiyor. Çünkü bizim insanımız lükse, rahata, gösterişe çok düşkün hale geldiler. Afedersiniz adam kıçında sökük donla geziyor ama krediyle, taksitle cebine 10 bin liralık telefonu sokuyor. Gerekirse evinden, çocuğundan kısıyor ama bir şekilde o telefonu cebine sokuyor. Sokması lazım, yoksa geceleri uyku girmez gözüne.
O kadar çok gördüm ki kendi çevremden bile, adam krediyle araba alıyor, 20 binlik arabaya 25-30 bin ödüyor. Araba yaşlanıyor, km artıyor değeri 4-5 kaybediyor ama kredi halen bitmiyor.

Şuan bizim paramızın değeri 4 kat artsa bile emin ol yinede geçim sıkıntısı çekerler.

Türkiye 20 bin liradan fazla aylık geliri olan ama geçim sıkıntısı çektiği için avrupaya gelenler var , fakat burda da geçim sıkıntısı çekmeye devam ediyorlar. Demek ki bir tek yönetimde değil yönetilende de var biraz sanki sorun.

Burası siyaset/ politika yada ekonomi forumu değil ancak mesajınıza cevap vermeden geçemedim.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Zaten satışların %70'i filo araçları. Günümüzde zengin yine zengin ama orta durumlu fakir durumuna düştü neredeyse. Asgari ücretle 4 kişilik bir aileye bakmak imkansız. Öğrenci adama zaten 1000₺ yetmiyor aileye nasıl asgari ücret yetsin. Çok yanlış bir ekonomik gidişat var önümüzde. Radikal kararlar alınması gerek gidişata dur demek için.
Araç satışlarının filo satışı olması birşey değiştirmez. Sonuçta o araçları insanlar satın alıyor.

Her yıl, her yeni bir aracın trafiğe katılması bakımından, oransal olarak avrupayı, amerikayı dörde katlamış durumdayız. Yani avrupa yollarına, 1 araç katılırken, bizde 4 araç trafiğe çıkmış.

Buradan anlaşılması gereken; bu araçları alım gücü olan insanlar alsa bile, her geçen yıl alım gücümüz artmış olması nedeniyle, trafiğe katılan araç sayısı hızla artmaktadır.

Asgari ücret mevzusu bambaşka bir konudur. Kanuna göre, asgari ücret bir kişinin geçimine göre hesaplanıp ödenen ücrettir. Yani 4 kişilik aile asgari ücretle zaten olmaz. Ya iki kişi çalışacak. Ya da kişi gelirini artırdıktan sonra ailesini kuracak. Ya da klasik Türk usulü, baba evinde palazlanacak.

Gidişat hakkında birşey yazmayayım. Zira benim bu bayramda gördüklerim, asgari ücretli çalışanların bile altında araba vardı. Demek ki, toplumda en alt gelir gurubundaki bireylerin bile, maaş dışında bir akarı var.

Benim yeğenlerim de asgari ücretle çalışıyor. Şimdilik baba evinde yaşıyorlar. Birbirlerine rekabet olup, Iphone 11 pro max almışlar. Parası da epeyce kallavi. Şahsen ben o parayı verip te almam o telefonu... Yeğenlerimden birine sordum. Ne iş yapıyor o telefon ? Çok ilginç bir cevap verdi. Yapmadığı birşey kalmasın diye bu parayı verdim, dedi. Beynim yandı. Para verirken emeğinize acımadınız mı? dedim. Kabala usulü ile çay tarlasını aldık. 16 saat çalıştık. İyi para kaldırdık dedi. Sarfettiği onca emeğin parasını, telefona vermesine, beynim bir daha yandı. Yani demek istediğim, millet yalnızca asgari ücretle kalmıyor. Parayı bir yerlerden buluyor. En iyisinden telefon alıyor. Ayağımı yerden kessin babından araba alıyor.

Hasılı; gidişattan benim gördüklerim bunlar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bir açıdan hakkınız var böyle söylemeye.

Hocam ülkedeki ekonomik durum hiç iç açıcı değil, ancak görüntü de hiç öyle göstermiyor. Çünkü bizim insanımız lükse, rahata, gösterişe çok düşkün hale geldiler. Afedersiniz adam kıçında sökük donla geziyor ama krediyle, taksitle cebine 10 bin liralık telefonu sokuyor. Gerekirse evinden, çocuğundan kısıyor ama bir şekilde o telefonu cebine sokuyor. Sokması lazım, yoksa geceleri uyku girmez gözüne.
O kadar çok gördüm ki kendi çevremden bile, adam krediyle araba alıyor, 20 binlik arabaya 25-30 bin ödüyor. Araba yaşlanıyor, km artıyor değeri 4-5 kaybediyor ama kredi halen bitmiyor.

Şuan bizim paramızın değeri 4 kat artsa bile emin ol yinede geçim sıkıntısı çekerler.

Türkiye 20 bin liradan fazla aylık geliri olan ama geçim sıkıntısı çektiği için avrupaya gelenler var , fakat burda da geçim sıkıntısı çekmeye devam ediyorlar. Demek ki bir tek yönetimde değil yönetilende de var biraz sanki sorun.

Burası siyaset/ politika yada ekonomi forumu değil ancak mesajınıza cevap vermeden geçemedim.
Haklısınız... İnsanlarımız, özellikle de genç yaşta olanlar, para harcamasını bilmiyorlar.

luthien

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Note 8 Pro
Meslek
Bilgisayar Müh.
Konular
4
Bir de Türkiye'de ekonomik kriz var demezler mi ? Hiç inanasım gelmiyor.
Sana çok ağır konuşmak isterim ama değmez. Halkı ucuz kredi ile en az 20 yıl borçlandırdılar. Bizim halkın şuan deli gibi araba almaya çalışmasının nedeni ilerdeki durumun dahada kötü olacak olması. Bide bak bak yeğenleri iphone 11 pro max çekmişmiş. Onların durumlarının iyi olması bu ekonomik krizi yok saymaz. 6-7 asgari ücret değerinde telefonu herkes alabiliyormuş laflara bak. Ki eğer o yeğenlerim dediklerin o telefonları 24 ay taksitle yüzde 15 komisyonla aldıysa zaten asıl bu ekonomik kriz demektir. Ama senin için alması yeterli tabi.
Güncelleme: Ahah bide demişki asgari ücretle durmuyor halk çalışıyor diye. Lan milleti 2. işe mahkum etmiş devlet. Adamın övündüğü şeye bak. Kanada da UPS çalışanı adam altına m3 çeker bizimkinin övündüğü şey asgari ücrete ek çalışıp telefon alabiliyormuş ahahaha.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
serkanguzel

Siyaset yapma hevesinizi anlıyorum fakat burası siyaset yapabileceğiniz bir forum değil. Açılan her konu dışı sohbetin bir şekilde siyasi bir yönünü bularak tartışma çıkartıyorsunuz. Bir aylık uzaklaştırma cezası aldınız. Cezanız bittikten sonra da aynı şekilde devam etmeniz halinde süresiz uzaklaştırma cezası alacaksınız.

Konu oluşan tartışma ortamı nedeni ile yeni cevaplara kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt