Araçlar APatch - Kernel tabanlı ROOT ve modül yönetim sistemi

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Magiskteki gibi sanırım modüllere güncelleme gelince apatch üzerinden görüntüleyemiyoruz ?
Mrepo kurup şu adresi ekliyorum. Güncelleme gelince mrepo üzerinden yapabiliyorum. Bu listede symbuzzer'ın apatch uyumlu host modülü de var.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
131
Mrepo kurup şu adresi ekliyorum. Güncelleme gelince mrepo üzerinden yapabiliyorum. Bu listede symbuzzer'ın apatch uyumlu host modülü de var.

Hocam apach üzerinden görebiliyormuşuz zaten (öyle dediler)

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
30
Hala olmadı mı? Sorun ne tan olarak?

Asinam_45

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Onur
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
1
Magisk kurmayı biliyorsanız aynısı. Romda kullandığınız kernelin .img dosyasını telefona atıp buradan yamalayıp telefona flaşlıyorsunuz. Flaşlama işlemine doğrudan TWRP üzerinden yapabileceğiniz gibi bilgisayardan fastboot ile de yapabilirsiniz. daha detaya inmem mümkün değil. bu dediklerimi anlamakta güçlük çekiyorsanız kendi başınıza kurmayın. Telefonunuzu bozma ihtimaliniz yüksek.

Merhaba arkadaşlar, bu konuda size APatch ve KernelSU kurmanın yollarını anlatacağım.

APatch kurmanın iki yolu var:

Fastboot yöntemi - Custom Recovery(TWRP, OrangeFox vs.) olmayanlar için:

1.
Önce github'ta kısmından en son apatch apk'sını indirip telefona yükleyiniz.
2. Ardından telefonunuzun güncel firmware'ine ait stok boot.img dosyasını bulup telefona atınız.
3. Apatch uygulamasının ana sayfasından Yamala tuşuna tıklayınız.
4. Süper Anahtar adı altında bir root şifresi belirleyiniz.
5. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiniz.
6. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi APatch ile başlıyor).
6-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
6-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
7. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatınız.
8. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz.
9. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız. Ardından istediğiniz mödülleri yükleyiniz ve modülleri aktifleştirmek için yeniden başlatınız.

Custom recovery yöntemi:

1.
Önce github'ta kısmından en son apatch apk'sını indirip telefona yükleyiniz.
2. Ardından uygulamayı indirip telefona atınız.

3. Telefonunuzun ana klasöründe(Internal Storage) bir superkey-here.txt dosyası oluşturup, içine root şifresini yazınız.
4. İkinci adımda indirdiğiniz uygulamayı custom recovery ile flashlayınız.
5. APatch uygulamasına girip Süper Anahtar tuşuna tıklayıp daha önce belirlediğiniz root şifresini giriniz. (Eğer superkey.txt dosyasını oluşturmadıysanız ya da yanlış yerde oluşturduysanız, root şifresi telefonun seri numarası olarak belirleniyor, ayarlarda telefon bilgilerinden bulabilirsiniz.
6. Modül desteği için uygulamanın ana sayfasında AndroidPatch kısmındaki yükle tuşuna tıklayınız. Ardından istediğiniz mödülleri yükleyiniz ve modülleri aktifleştirmek için yeniden başlatınız.

Güncelleme rehberi:

Fastboot yöntemi gibidir, sadece artık Magisk gibi doğrudan yamalayarak güncelleyebilirsiniz. APatch uygulamasını güncelledikten sonra AndroidPatch kısmında çıkan Güncelle tuşuna tıklayıp, ardından KernelPatch'ta Güncelle tuşuna tıklayın. Ardından 5. adımdaki gibi boot.img seçmek yerine Doğrudan Kur'u (Direct Install) seçip yamaladıktan sonra telefonu yeniden başlatınca güncelleme tamamlanmış olacaktır.

KernelSU Kurulumu:

Destekleme kontrolü:

Öncelikle KernelSU'nun telefonunuza yüklenebilip yüklenemediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bu konuda KernelSU iki farklı şekilde desteklenebilmektedir. Birincisi, GKI 2.0 türündeki kernellere sahip cihazlar resmi olarak KernelSU geliştiricileri tarafından desteklenmektedir. İkincisi de, resmi olarak desteklenmeyen cihazlar için başka geliştiricilerin (genellikle KernelSU'nun sitesindeki rehberle) hazırladığı KernelSU destekli custom kernellerdir. Diğer cihazlar maalesef desteklenmiyordur ve bunlara custom kernel'i kendiniz üretmediğiniz sürece KernelSU yükleyemezsiniz. Cihazınızın KernelSU tarafından resmi olarak desteklenip desteklenmediğini aşağıda belirttiğim yollarla tespit edebilirsiniz.

1. Yol: GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets"e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kurunuz.
Uygulamayı açtıktan sonra en yukarıda "Desteklenmiyor" yazıyorsa resmi olarak desteklenmiyordur, "Yüklü değil" yazıyorsa destekleniyordur.
2. Yol: Yükleme kısmında anlattığım gibi GitHub'tan uyan kernel dosyasını arayabilirsiniz, bulursanız destekleniyor, bulamazsanız desteklenmiyordur.

KernelSU yükleme (Resmi olarak destekleniyorsa):

Boot flashlama yöntemi:

1.
Ayarlardan Telefon bilgilerine girip (Ya da daha önce yüklediğiniz KernelSU uygulamasından da görebilirsiniz) oradaki kernel versiyonunu not ediniz. ( x.y.z-androidV-"burası önemli değil" şeklinde bir formatı olacak. burada x,y,z ve V birer sayı.)
2. KernelSU'nun github'ında kısmında son versiyon içinde bu versiyonla uyan dosyaları arayınız: Bulamazsanız "Show all XXX assets" kısmından her bütün desteklenen kernelleri bulabilirsiniz. Bulduğunuz kernel'i telefona atınız. KernelSU uygulamasını henüz kurmadıysanız oradan indirip kurabilirsiniz.
2-a. Custom recovery'de flashlamak için oradaki isim formatı AnyKernel3-androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi).zip olanı bulmak daha kolay olacaktır. 2-b'de belirteceğim img dosyalarını da kullanabilirsiniz. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir.
2-b. Fastboot'tan flashlanabilecek img dosyalarının isim formatı androidV-x.y.z_(orijinal kernel tarihi)-boot("-lz4" veya "-gz" olabilir, hiçbiri de olmayabilir, bu kernelde kullanılan sıkıştırma formatını gösteriyor).img.gz olacaktır. Orijinal kernel tarihi kısmı önemli değildir. Kernelin hangi formatla sıkıştırıldığı üreticiye göre değişmekle birlikte bu üçünden biridir. Xiaomilerde gz veya sıkıştırılmamış (eksiz) kernel kullanılmakla beraber isterseniz her üçünü de indirip teker teker deneyebilirsiniz. Yalnız bütün bu img dosyaları gz ile ayrıca sıkıştırılmış olduğundan önce onların içinden img'yi çıkarmayı unutmayınız.
3. İkinci adımda hangisini indirdiğinize göre custom revocery veya fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz. fastboot'ta hepsini denemek istiyorsanız, telefon bootloop'a girerse panik yapmanıza gerek yok, fastboot'a tekrar girip diğerlerini flashlayarak deneyebilirsiniz.

Güncellemek için yukarıdaki adımları güncel KernelSU uygulaması ve boot.img/AnyKernel3-xxx.zip ile tekrar takip ediniz.

Kernel Modülü (LKM) yöntemi (Yamalama yöntemi de diyebilirsiniz):

Bu yöntemde telefonunuzun stok boot.img'nindeki kernele root erişimi ve modül desteği sağlayan bir kernel modülü (LKM) eklenir. Sadece GKI kernellerde kullanılabilmekte olup, telefonunuzun boot.img dosyasını ve hatta kernelini değiştirmeden root yüklemeye olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kernel versiyonu eşleşen bir boot.img arama zahmeti de ortadan kalkmış olur. Son olarak sonradan KernelSU'yu güncellemeniz gerekirse, stock boot.img'ye gerek kalmadan Magisk veya APatch gibi doğrudan yamalayarak güncellemenize de olanak sağlar.

1. Daha önce yapmadıysanız GitHub kısmında son sürümde "Show all XXX assets"e tıkladıktan sonra listede görünen KernelSU apk'sını telefona yükleyip kurunuz.
2. Ardından telefonunuzun güncel firmware'ine ait stok boot.img dosyasını bulup telefona atınız.
3. KernelSU uygulamasının "Yüklü değil. Yüklemek için buraya tıklayınız" kısmına tıklayınız.
4. Yamalanacak boot.img dosyasını telefondan bulup seçiniz.
5. Yamalama başarılıysa Download klasöründe yamalanmış boot.img olacak (ismi kernelsu ile başlıyor).
5-a. Bunu TWRP,OrangeFox Recovery gibi custom recovery ile flashlayabilirsiniz.
5-b. Stok recovery kullanıyorsanız patchlenmiş boot.img'yi bilgisayarınıza geri atıp fastboot(samsung için odin) ile flashlayabilirsiniz.
6. Flashladıktan sonra cihazı yeniden başlatınız.

Güncellemek için APatch ve Magisk gibi doğrudan yamalama yapabilirsiniz. KernelSU uygulamasını güncelledikten sonra KernelSU'yu yüklemek için tıkladığınız yere tıklayarak güncelleme sürecini başlatabilir, ardından Doğrudan Kur'a (Direct Install) tıklayarak yamalama yapabilir, ardından telefonunuzu yeniden başlatarak yamalamayı tamamlayabilirsiniz.

Küçük bir uyarı: Yukarıdaki yöntemlerin birini seçtikten sonra güncellemek için de aynı yöntemi kullanmak zorundasınız. Yani GitHub'taki boot.img ya da AnyKernel3-xxx.zip'lerinden birini flashladıysanız tekrar onlardan birini flashlayarak güncellemeniz gerekmekte. Yamalama yöntemi ile yüklediyseniz yine KernelSU uygulaması içinden güncellemeniz gerekiyor. Eğer bir yöntemden diğerine geçecekseniz öncelikle KernelSU'yu kaldırmanız, ardından diğer yöntemle tekrar yüklemeniz lazım. KernelSU'yu (ve APatch'ı) kaldırmak için stok boot.img flashlamak yeterli.

Resmi olarak desteklenmiyorsa KernelSU yükleme:

Cihaz modelinize göre KernelSU destekli custom kernel bulmanız gerekmektedir. Bunu arayıp bulabilirseniz oradaki talimatları izleyerek yükleyebilirsiniz. Güncellemeniz gerekirse yine bulduğunuz custom kernel'de güncelleme çıktığında oradaki talimatları izleyip güncellemeyi yüklemeniz gerekiyor.

Her ikisi için de Samsung telefonlarda ek adımlar gerekiyor ama burası MIUI forumu olduğu için telefonunuzun Xiaomi olduğunu varsayıyorum. Çoğu telefon modeli için (Samsung olmayan Snapdragon veya MediaTek çipli telefonlar) bu adımlar yeterli.

Modül yükleme konusunda uyarı:

APatch ve KernelSU kurduktan sonra herhangi bir modül yükleyecekseniz diğer bütün modüllerden önce yüklemenizi öneririm. Bu sıralar çoğu Magisk modülü Zygisk yardımı ile çalışıyor ve APatch ve KernelSU'da Zygisk desteği ZygiskNext yüklenerek sağlanıyor.
Hocam twrp ile magisk flashlarken sadece magisk.img dosyasini flashliyoruz buraya kadar tamam. Ancak biraz daha aciklayici olsak daha iyi olacak mesela telefonun kernelini bul diyorsunuz nasil bulacagim ? Custom romda kernelin modeli numarasina gore mi bulunuyor orjinal rom olsa stock romu indirip dediginiz adinlari yapar flashlarim ama custom romda hangi kernelin kullanildigi bazen yazilmiyor sadece numara var o numara ile bulunabilir mi ? Elite rom lite kullaniyorum. Bu kisinin kullandigi romu paylastigi bir yer bulamadim. Nasil yapacagiz hocam konunuz cok guzel ama bizde ogrenmek istiyoruz. Magisk flashliyorum tek sorun romun kernelini nasil alabilirim. Twrp ile alinabilir mi ? Hangi isimle twrpde gozukuyor ? Biraz yardima ihtiyacim var. Belkide cok basittir. Benim icinde suan telefona twrp yuklemek basit ama onceden bilmiyordum cok zor geliyordu zor diye birakmadim. Simdi ben ogrendim basklarina gosteriyorum onlara zor geliyor suan ama ogrenince basit olacak. Lutfen en basit sekilde bir anlatim olsun. Sunu yapin sonra bunu yapin gibi yavas yavas asama asama. Siz anlatiyorsunuz ama bir yeri kaciriyoruz sizin bildiginiz ama bizim bilmedigimiz bir yr var ve siz farkinda degilsiniz. Suc sizde degil siz o yeri atladiginiz bilmiyorsunuz. Lutfen nasil yapabilirim ? Tesekkur ederim simdiden.

Reagle

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Reagle
Cihazım
Redmi Note 10S
Meslek
öğrenci
Konular
21
Hocam twrp ile magisk flashlarken sadece magisk.img dosyasini flashliyoruz buraya kadar tamam. Ancak biraz daha aciklayici olsak daha iyi olacak mesela telefonun kernelini bul diyorsunuz nasil bulacagim ? Custom romda kernelin modeli numarasina gore mi bulunuyor orjinal rom olsa stock romu indirip dediginiz adinlari yapar flashlarim ama custom romda hangi kernelin kullanildigi bazen yazilmiyor sadece numara var o numara ile bulunabilir mi ? Elite rom lite kullaniyorum. Bu kisinin kullandigi romu paylastigi bir yer bulamadim. Nasil yapacagiz hocam konunuz cok guzel ama bizde ogrenmek istiyoruz. Magisk flashliyorum tek sorun romun kernelini nasil alabilirim. Twrp ile alinabilir mi ? Hangi isimle twrpde gozukuyor ? Biraz yardima ihtiyacim var. Belkide cok basittir. Benim icinde suan telefona twrp yuklemek basit ama onceden bilmiyordum cok zor geliyordu zor diye birakmadim. Simdi ben ogrendim basklarina gosteriyorum onlara zor geliyor suan ama ogrenince basit olacak. Lutfen en basit sekilde bir anlatim olsun. Sunu yapin sonra bunu yapin gibi yavas yavas asama asama. Siz anlatiyorsunuz ama bir yeri kaciriyoruz sizin bildiginiz ama bizim bilmedigimiz bir yr var ve siz farkinda degilsiniz. Suc sizde degil siz o yeri atladiginiz bilmiyorsunuz. Lutfen nasil yapabilirim ? Tesekkur ederim simdiden.
Hocam yapmanız gereken rom da boot.img dosyasını bulup apatch üzerinden yama yapmak sonrasında recovery veya fastboot üzerinden patch ettiğiniz boot dosyasının flash edin

Son düzenleme:

19sezer

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sezer
Cihazım
Poco X2
Konular
4
Hocam indirdiğiniz custom romun içinde boot.img dosyası bulunuyor onu farklı bir klasöre çıkarın sonrasında apatch uygulamasında çıkardığınız dosyayı yamalayın ve yamaladığınız dosyayı twrp ile flaşlayın

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Custom romda kernelin modeli numarasina gore mi bulunuyor orjinal rom olsa stock romu indirip dediginiz adinlari yapar flashlarim ama custom romda hangi kernelin kullanildigi bazen yazilmiyor sadece numara var o numara ile bulunabilir mi ?
Hocam symbuzzer arkadaşımız yanlış kelime kullanmış sadece.
Hocam yapmanız gereken rom da boot.img dosyasını bulup apatch üzerinden yama yapmak sonrasında recovery veya fastboot üzerinden patch ettiğiniz boot dosyasının flash edin
Bu arkadaşımızın dediği gibi.
Elite rom lite kullaniyorum. Bu kisinin kullandigi romu paylastigi bir yer bulamadim.
Bunu yüklemek için bir zip dosyası indirip twrp'den flashlamış olmanız lazım. Aradığınız boot.img dosyası bu zip'in içinde bir yerde. Bunu çıkarıp, telefona atıp, magisk kurar gibi kuracaksınız apatch uygulamasından. Destekleniyorsa (resmi olarak) KernelSU da o şekilde kurulabilir.

Son düzenleme:

Asinam_45

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Onur
Cihazım
POCO X3 PRO
Konular
1

Hocam indirdiğiniz custom romun içinde boot.img dosyası bulunuyor onu farklı bir klasöre çıkarın sonrasında apatch uygulamasında çıkardığınız dosyayı yamalayın ve yamaladığınız dosyayı twrp ile flaşlayın

Hocam symbuzzer arkadaşımız yanlış kelime kullanmış sadece.

Bu arkadaşımızın dediği gibi.

Bunu yüklemek için bir zip dosyası indirip twrp'den flashlamış olmanız lazım. Aradığınız boot.img dosyası bu zip'in içinde bir yerde. Bunu çıkarıp, telefona atıp, magisk kurar gibi kuracaksınız apatch uygulamasından. Destekleniyorsa (resmi olarak) KernelSU da o şekilde kurulabilir.
Hocam hepinize ayri ayri tesekkur ederim. İlk zip cikariminda bott dosyasi gozukuyordu. Aslinda bu kadar basitmis ama bilmiyoruz 🙂 suan tam olarak anladim. Vende yana yana kernel dosyasi ariyordum. Orda boot dosyasi oldugunu biliyordum ama tam olarak ne ise yaradigini nerde kullanildigini bilmiyordum. Umarim mesajlariniz diger arkadaslarimizada faydali olur hepinize tekrardan tesekku ederim sagolun varolun🙂👍

TheSingular

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Xiaomi 12T
Konular
1
Hocam hepinize ayri ayri tesekkur ederim. İlk zip cikariminda bott dosyasi gozukuyordu. Aslinda bu kadar basitmis ama bilmiyoruz 🙂 suan tam olarak anladim. Vende yana yana kernel dosyasi ariyordum. Orda boot dosyasi oldugunu biliyordum ama tam olarak ne ise yaradigini nerde kullanildigini bilmiyordum. Umarim mesajlariniz diger arkadaslarimizada faydali olur hepinize tekrardan tesekku ederim sagolun varolun🙂👍
Hoacm haberiniz olsun diye söylüyorum, bir Android cihazın kernel'i boot.img dosyasının içine gömülü olarak gelir, bu kernel magiskboot gibi araçlarla boot.img içinden çıkarılıp değiştirilebilir(KernelSU'nun resmi sitesinde var nasıl yapıldığı, ben de denedim onu kendim zamanında, direkt yamalama özelliği eklenmeden önce). Bir de ayrı flashlanabilen kerneller var(twrp falan üzerinden), günümüzde çoğunluğu AnyKernel3 ile paketlenip flashlanabilir hale getiriliyor.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
131
halledildi