Rom [AOSP] ArrowOS OFFICIAL Android 11 OSS Vendor [9T Pro | K20 Pro] 23.01.2022

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
Eyvallah hocam ama yapacak bir şeyler muhakkak vardır. Vazgeçmeyin, sıfırdan temiz kurulum ile romu ilk mesajdaki yöntemle kurup, Magisk Hide aktif edip, görseldeki seçenek şu an işlem yapılı olduğundan Restore diyor ama normalde yeniden paketle gibi bir seçenek var, onuda seçip Magisk farklı adla adlandırıldıktan sonra cihazı yeniden başlatalım. SafetyNet'i geçiyor mu bakalım. Daha sonra Google hesaplarına giriş yapalım.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Yok tabii ki hocam, sorabilirsiniz.

Launcher sistemdeki ana uygulamanın yerini aldığından güncelleme akabinde varsayılana dönmesi normaldir. Farklı kurulum yöntemleri deneyebilirsiniz. Magisk, Quick Switch ile seçim vs. (yine istedğiniz sonucu almayabilirisiniz, denemekte fayda var)

Bu arada her gün güncelleme yapmanızı önermem. Sistemin işleyişiyle ilgili bir sorun olmadığı sürece ve çok büyük değişiklik yoksa mevcut yapıda kalabilirsiniz.
Hocam, diğer hocamızın tam olarak sorunu google playde ki sertfikasız olması mı ? Eğer sorun buysa şu şekilde de çözebilir; romu kurarken magiski yüklemesin playstore direkt sertfikalı geliyor ve istediği uygulamaları indirebilir. Daha sonra magiski cihaza kursada sertfika uçmuyor.

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
UnlnViTeD bir de hocam farkettiniz mi bilmiyorum uygulama gizleme ve şifrelemede güvenlik açığı var, ayarlar kısmından uygulamalara kolayca erişiliyor ve şifresiz giriş yapılıyor.Şimdi ''ayarlar''ı gizle veya şifrele diyeceksiniz fakat onu şifrelesekte bildirim panelinden ayarlara tıklayınca şifre sormadan uygulamayı açıyor.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Hocam, diğer hocamızın tam olarak sorunu google playde ki sertfikasız olması mı ? Eğer sorun buysa şu şekilde de çözebilir; romu kurarken magiski yüklemesin playstore direkt sertfikalı geliyor ve istediği uygulamaları indirebilir. Daha sonra magiski cihaza kursada sertfika uçmuyor.
Bir kaç sorunu vardı. Hepsi çözüldü galiba son olarak sertifika problemi yaşıyordu. Belki de onuda çözmüştür, atak946 hocamız.

UnlnViTeD bir de hocam farkettiniz mi bilmiyorum uygulama gizleme ve şifrelemede güvenlik açığı var, ayarlar kısmından uygulamalara kolayca erişiliyor ve şifresiz giriş yapılıyor.Şimdi ''ayarlar''ı gizle veya şifrele diyeceksiniz fakat onu şifrelesekte bildirim panelinden ayarlara tıklayınca şifre sormadan uygulamayı açıyor.
Aynen dediğiniz gibi, kendi özelliğinde açık var. Uygulama gizleme/ şifreleme yanılmıyorsam; Paranoid Android'den alınan bir özellikti.

Özelliği kullanmadığımdan ve kurcalamadığımdan fark etmemiştim. (belki kullansam bile farkına varmayacaktım) Bilgilendirme için hocam, ayrıca teşekkürler.

Bu arada Evernote, WhatsApp, Signal için şifreleme kullanıyorum. Uygulamaların kendi içerisinde bulunan özelliği aracılığıyla, problemsiz çalışıyor.

atak946

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murat
Cihazım
Mi 9T PRO
Konular
5
Eyvallah hocam ama yapacak bir şeyler muhakkak vardır. Vazgeçmeyin, sıfırdan temiz kurulum ile romu ilk mesajdaki yöntemle kurup, Magisk Hide aktif edip, görseldeki seçenek şu an işlem yapılı olduğundan Restore diyor ama normalde yeniden paketle gibi bir seçenek var, onuda seçip Magisk farklı adla adlandırıldıktan sonra cihazı yeniden başlatalım. SafetyNet'i geçiyor mu bakalım. Daha sonra Google hesaplarına giriş yapalım.

Yok tabii ki hocam, sorabilirsiniz.

Launcher sistemdeki ana uygulamanın yerini aldığından güncelleme akabinde varsayılana dönmesi normaldir. Farklı kurulum yöntemleri deneyebilirsiniz. Magisk, Quick Switch ile seçim vs. (yine istedğiniz sonucu almayabilirisiniz, denemekte fayda var)

Bu arada her gün güncelleme yapmanızı önermem. Sistemin işleyişiyle ilgili bir sorun olmadığı sürece ve çok büyük değişiklik yoksa mevcut yapıda kalabilirsiniz.

Romu en baştan kurdum magisk yüklemeden açtım telefonu daha sonra magisk ı kurdum Hide ayarlarını tekrar yaptım düzeldi hocam teşekkür ederim ilgin ve sabrın için.

Rom genel olarak iyi çok beğendim ama biraz daha eksikler var sanki hissettiriyor aktif kullanırken, zamanla tam oturacaktır diye düşünüyorum zaten rahatsız edici birsey yok romda. (örneğin Bluetooth kulaklığıma otomatik bağlanmıyor elle bağlan demem gerekiyor gibi diger romlarda otomatik bağlanıyordu, birde kesiyor bazen müzik dinlerken)

Launcher sorunu düzelmedi kendi launcheri de kullanișsız geliyor keşke son halini export edip güncellemeden sonra import edebilseydim ama onu da bulamadım

Eger bulursam genel bilgi için paylaşırım burada

Tekrardan teşekkür ederim.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Romu en baştan kurdum magisk yüklemeden açtım telefonu daha sonra magisk ı kurdum Hide ayarlarını tekrar yaptım düzeldi hocam teşekkür ederim ilgin ve sabrın için.
Eyvallah hocam, ne demek.

Rom genel olarak iyi çok beğendim ama biraz daha eksikler var sanki hissettiriyor aktif kullanırken, zamanla tam oturacaktır diye düşünüyorum zaten rahatsız edici birsey yok romda. (örneğin Bluetooth kulaklığıma otomatik bağlanmıyor elle bağlan demem gerekiyor gibi diger romlarda otomatik bağlanıyordu, birde kesiyor bazen müzik dinlerken)
Hem Bluetooth hoparlör hem de Bluetooth kulaklık kullanıyorum. İkisi de sorunsuz çalışıyor ve otomatik bağlanıyor. (ArrowOS 23.03.2021 sürümünde)

Launcher sorunu düzelmedi kendi launcheri de kullanișsız geliyor keşke son halini export edip güncellemeden sonra import edebilseydim ama onu da bulamadım

Eger bulursam genel bilgi için paylaşırım burada

Tekrardan teşekkür ederim.

Linkteki OnePlus Launcher'i Magisk aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Yedek alma programlarıyla Launcher'in yedeğini alıp, yedeği yükleyince düzen ve ayarlar olduğu gibi geliyor. (SwiftBackup uygulamasında denedim)

Geçenlerde de değinmiştim, her gelen güncellemeyi hemen yapmanızı önermem. (Çok büyük değişiklik yoksa, mevcut yapıda sorun yoksa...) Çünkü aşırı bir güncelleme geliyor ve romun tam olarak oturmasına izin vermiyor.

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
Eyvallah hocam, ne demek.

Hem Bluetooth hoparlör hem de Bluetooth kulaklık kullanıyorum. İkisi de sorunsuz çalışıyor ve otomatik bağlanıyor. (ArrowOS 23.03.2021 sürümünde)

Linkteki OnePlus Launcher'i Magisk aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Yedek alma programlarıyla Launcher'in yedeğini alıp, yedeği yükleyince düzen ve ayarlar olduğu gibi geliyor. (SwiftBackup uygulamasında denedim)

Geçenlerde de değinmiştim, her gelen güncellemeyi hemen yapmanızı önermem. (Çok büyük değişiklik yoksa, mevcut yapıda sorun yoksa...) Çünkü aşırı bir güncelleme geliyor ve romun tam olarak oturmasına izin vermiyor.
Hocam arrowdan memnunum ama nedensizce deli gibi pixel romu deneyesim var :) pixelin son sürümlerini denediniz mi hocam ?

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Hocam arrowdan memnunum ama nedensizce deli gibi pixel romu deneyesim var :) pixelin son sürümlerini denediniz mi hocam ?
Hocam Vanilla Varyantı bulunmayan romlardan genelde uzak duruyorum.

Pixel Experience OSS vendor GApps varyantını denedim. Deneyecekseniz eğer dikkat etmeniz gereken bir husus var: Persist yedeğini muhakkak alın. Sonrasında sensör problemi ve kamera açılmama problemlerini çözebilmek için...

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Hocam Vanilla Varyantı bulunmayan romlardan genelde uzak duruyorum.
Vanilla Varyantı bulunmayan romlardan uzak durmanızın sebebi içlerinin çok dolu olması mı yoksa başka sebepleri de var mı? angel~~

Bu arada ben dediğiniz gibi Crdroid ve Evolution X romlarına şöyle bir baktım. İkisinin farklı farklı artı/eksileri var.
Crdroid'in artıları: Vanilla varyantı var, roma özel yaptıkları özelleştirme menüsü tamamen Türkçe, bazı çok lazım olmayan ama keyifli özelleştirmeleri var volte&vowifi simgelerini değiştirmek gibi.
Crdroid'in eksisi özelleştirme kısmına bildirim pencereleri ile ilgili seçenek koymuşlar fakat genel özelliğini yitirmiş. Yani bildirim pencerelerinde istediğimiz uygulamaları kara listeye alamıyoruz o yüzden de diyelim ki film izlerken, oyun oynarken vb. durumlarda ekrana bildirimler düşüp duruyor.

Evolution X romun artıları: Kurulumdan mıdır nedendir bilmem ama Magisk kurmaya şu an için gerek kalmadı, google play üzerinden uygulamalar iniyor ve problem çıkarmıyorlar. Telefona güzel yerinde özelleştirmeler yapabileceğiniz özellikler mevcut. Gördüğüm kadarıyla XDA forumunda da Arrow Os ile birlikte en çok etkileşim alan rom.

Evolution X romun eksileri: Ben mi görmedim diyeceğim ama Vanilla varyantı yok. Romu özelleştirmek için ekledikleri menü ve romun bazı kısımları tam anlamıyla Türkçe'ye çevrilmemiş. Özelleştirmeleri uygularken İngilizce bilmiyorsanız çeviri programından yardım almak gerekir. GAPPS'li bir rom olduğu için birçok Google uygulaması da beraberinde geliyor. (Örneğin Play Store'da güncellenmesi için gelen bazı bildirimler: Pixel Animasyonlu duvar kağıdı, canlı altyazı ve ses, ar için google play hizmetleri google metin okuma, sesler, settings services, Android Accessibilitiy Suite şeklinde uzuyor.)

Genel manada AOSP romlarda gördüğüm eksi durumlar:

-Uygulama çekmesini kapatmaya izin vermiyor. Launcher yükleyip öyle müdahale edebiliyorsunuz.
-Uygulama çekmecesinde klasörlemeye izin vermiyor.
-Düzgün bir Dosya Yöneticisi, Not uygulaması, kamera uygulaması vb. gelmiyor bunları hep ekstra yüklemek gerekiyor.

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
LionKing17 hocam,
Vanilla = Temiz AOSP = Roma has yapılan özelleştirmeler hariç, her şeyin kişinin kontrolünde olması. İster GApps yükler, ister MicroG yükler, ister Non-GApps kullanırsın. Birde GApps versiyonlu romların optimizasyon problemleri olabiliyor. Mesela BitGApps kullanıyorum, BitGApps kullanan rom yok. Genelde A11 için NikGApps A10 için OpenGApps kullanılırdı.

Şahsen şu an birçok kullanıcının kullandığı, Google: Chrome, Haritalar, Telefon, Mesajlaşma, Asistan, Dijital Denge, Hesap Makinesi, Takvim, Fotoğraflar, Arama, Drive vs kullanmıyorum.

midnight hocam,
Bugün yayınlanan güncellemede uygulama kilitlemede ki açığı kapatmışlar. Ana ekran ayarlarından güvenlik sekmesine taşınmış.

Üstüne 2 tane yeni saat eklemişler. (404 Project ve Fluid Project)

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
LionKing17 hocam,
Vanilla = Temiz AOSP = Roma has yapılan özelleştirmeler hariç, her şeyin kişinin kontrolünde olması. İster GApps yükler, ister MicroG yükler, ister Non-GApps kullanırsın. Birde GApps versiyonlu romların optimizasyon problemleri olabiliyor. Mesela BitGApps kullanıyorum, BitGApps kullanan rom yok. Genelde A11 için NikGApps A10 için OpenGApps kullanılırdı.

Şahsen şu an birçok kullanıcının kullandığı, Google: Chrome, Haritalar, Telefon, Mesajlaşma, Asistan, Dijital Denge, Hesap Makinesi, Takvim, Fotoğraflar, Arama, Drive vs kullanmıyorum.
Cevap için teşekkür ediyorum. Arrow Os romu yüklüyken denememiştim Whatsapp görüntülü arama geldiğinde otomatik olarak pop up kamerayı açıyor mu? Şu an Evolution X romundayım ve kamerayı otomatik açıyor. Bunu önlemek için çözümler sunulmuş izinlerden kamera iznini kapatın, uygulamaya kilit koyun, cep modunu açın en azından cebinizde açılmaz diye. Eu Rom'da böyle bir problem yoktu.

Üst Alt