İpucu Android'in Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Gizli Özelliği

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok haddini bil yeter.!!!
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
yok
Cihazım
yok
Konum
yok
Katılım
13 Ocak 2018
Konular
51
Mesajlar
313
Forum puanı
714
Puanları
108
You must be registered for see images attach


Aktif olarak dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android. Bu bilinirliğin yanı sıra, herkes elindeki akıllı telefonun bütün yazılımsal özelliklerinden faydalanmıyor. Günümüzde her cihazın optimizasyonunun donanımdan çok yazılımla yapıldığını düşünürsek, bu özellikleri bilmeniz yararınıza olacaktır.

1. Telefonumu Bul Özelliği
Bazı Android kullanıcıları bu özelliği sadece iPhone'da var sanıyor olabilir. FMIP adındaki bu teknoloji sizlerin de emrine amade. Ayarlar'a girdikten sonra Güvenlik & Konum sekmesine gidin ve Cihazımı Bul özelliğini aktif edin. Aynı Google hesabıyla, herhangi bir bilgisayardan Google'a 'Cihazımı Bul' yazarsanız telefonunuzu çaldırabilirsiniz.

2. Hızlı Ayarlar Sekmesini Değiştirin
Bildiğiniz gibi hızlı ayarlar sekmesi ekranınızın hemen üstünde ve Wi-Fi ve parlaklık gibi birçok seçenek içeriyor. Bu sekmeyi özelleştirmek için tek yapmanız gereken şey çubuğu tek parmakla değil çift parmakla çekmek olacak.

3. Yeni Uygulamalarınız Kısayol Oluşturmasın
Eğer ki siz de ana ekranı tertemiz kullanmayı seviyorsanız, otomatik kısayollar sinirlerinizi bozuyor olabilir. Çok basit bir ayarla bunun önüne geçebilirsiniz. Ana ekranınızda herhangi bir boş alana parmağınızla basılı tutun. Home ayarlarına gittikten sonra 'Ev Ekranına Kısayol Ekle' seçeneğini kapatabilirsiniz.

4. Telefonunuzu Ekrana Yansıtın
Bu özelliği kullanma olasılığınız biraz düşük olsa da çok hoş bir özellik. Chromecast destekli bir akıllı televizyonunuz veya cihazınız varsa, ayarlar sekmesinden 'Bağlı Cihazlar' sekmesine giderek 'Yayınla' demeniz yeterli.

5. Pil Kullanımını Özelleştirin
Akıllı telefonlar ne kadar gelişirse gelişsin şarjınızın daha uzun gitmesi halen büyük bir problem olmaya devam ediyor. Ayarlar sekmesine giderek Pil kısmına tıklayın. Pil Optimizasyonu kısmından iyileştirme seçeneğini pasif hale getirin. Bu sayede e-postalarınızın ve bildirimlerinizin görülmemesi durumunun önüne geçersiniz.

6. Acil Durumlar İçin Bilgilerinizi Doldurun
Ayarlar sekmesinden Kullanıcılar ve Hesaplar sekmesine giriyoruz. Acil Durum Bilgileri sekmesine girdikten sonra oldukça detaylı bilgiler doldurabiliriz. Hayatta ne zaman başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Burada acil durumda aranacak kişiler gibi sekmeleri doldurmak oldukça iyi olacaktır.

7. Metinleri Seçerken Kanser Olmayın
Bu özellik belki de listemizdeki en bilinmeyenlerden biri. Eğer ki bir metni kopyalamak ve karakterleri alabilmek için çıldırıyorsanız, tek yapmanız gereken metnin kendisine değil 'Boşluk' tuşuna basılı tutarak seçim yapmak olacak. Böylece karakterleri istediğiniz gibi alabilirsiniz.

8. Cortana'yı Neden Kullanmayasınız?
Microsoft Cortana'yı 'default' sesli asistanınız olarak kolayca ayarlayabilirsiniz. Google Play üzerinden yazılımı kurduktan sonra Ayarlar sekmesine gidiyoruz. Uygulamalar ve Bildirimler sekmesine gittikten sonra Gelişmiş sekmesine gidiyoruz. Burada varsayılan uygulamalara giderek Asistan uygulamasına tıklayarak Cortana'yı seçiyoruz.

9. Veri Kullanımınızı Sınırlayın
Eğer siz de dışarda mobil veri üzerinden vakit geçirenlerdenseniz, mobil verinizin çabucak bitmemesi için bu ayarı kullanabilirsiniz. Ayarlar'a giderek bağlantı ayarları sekmesine geliyoruz ve Veri Tasarrufu modunu aktif hale getiriyoruz. Hepsi bu.

10. Telefonunuzda Fazladan Yer Açın
Android'in muhteşem bir akıllı depolama seçeneği var. Bu özelliği aktif ederseniz Google'ın bulut sistemini otomatik olarak aktiflemesini sağlarsınız. Tek yapmanız gereken şey ayarlara giderek 'Akıllı Depolama' özelliğini aktif etmek olacaktır.

Kaynak:
 
Üst Alt