İpucu Android'i Nasıl Olabildiğince Güvenli Hale Getirebilirim ?

Batuhanyildirm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
6
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Mobil güvenlik büyük bir problem, muhtemelen şimdi her zamankinden daha fazla. Çoğu zaman telefonlarımızda, finansal bilgiler, takvim randevuları, aile fotoğrafları ve cihazlarımızda depolanan bilgiler bulunuyor.Ve bu bilgilerin güvenli olup olmadığı ise bir çok kullanıcı için hala muallakta.Android telefonunuzu bir nebze de olsa nasıl güvenli hale getirebileceğimiz hakkındaki yazımızı gelin beraber inceleyelim ;

Öncelikle Google hesabımız üzerinden ilerleyelim.Bu kısımda yapmamız gereken " " kısmını aktif ederek biraz daha güvenliği sağlamak.

Cihazlarımız üzerinde Google hesaplarının rutin şekilde açık olduğunu düşünürsek,öncelikli olarak Google hesaplarımızın biraz daha güvenlik içermesi bizim için daha iyi olacaktır.Elbette ki bunu daha önce yapan kişiler vardır aramızda ama bu zamana kadar bundan haberdar olmayan kişilerin bir an önce yapmasını öneririm.Bunun dışında Google hesap ayarlamızdan bağlı olan cihazlar,uygulamalar vs. kontrol ederek gereksiz veya kullanmadığınız,güvenmediğiniz uygulama varsa iletişimini kesmeniz daha doğru olacaktır.

Gelelim cihaz üzerinde yapacaklarımıza ;

Bir çoğumuzun bildiği gibi öncelik olarak yapmamız gereken cihaza bir kilit parolası eklemek olacaktır.Bu durum cihazı farklı kişilerin eline geçse bile bir nebze de olsa en azından datalarınıza erişememesi adına yardımcı olacaktır.

Bu kısıma ayarlar>güvenlik>ekran kilidi kısmından ulaşabilirsiniz.Buna ek olarak parmak izi okuyuculu olan cihazlarda parmak izi kilidi de eklenebilir.

Bu aşamalara ek olarak yapmamız gereken diğer bir aşama ise cihazımı bul özelliğinin aktif halde olması.Bunun için ise yine aynı şekilde ayarlar>güvenlik>cihazımı bul sekmesinden aktif edebilirsiniz.Bu durum aktif ve telefonunuzu bulamıyorsanız Google'dan "Find My Phone" diye arayarak Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra cihazınızın son alınan lokasyon bilgisi ekranda gösterilir.

Ve bunlara son ek olarak yapmamız gereken şey Google Play Protect'i aktif etmek olacak.Uygulama anroid 8.0'dan itibaren standart olarak açık halde yüklü olarak gelmektedir.Bu uygulamanın çalışma mantığı ise dışarıdan veya Play store içerisinden yüklenen uygulamalara tarama yaparak farklı bir durum varsa bizi buna karşı uyarıyor,aynı zamanda da telefon içerisinde yüklü olan uygulamaları rutin şekilde kontrol etmeye devam ediyor.Bunu da bir güvenlik önlemi olarak sayabiliriz.Unutmadan söylemek gerekir ki bilmediğiniz siteler içerisinden herhangi bir uygulama indirmesi yapmayınız.Yapılan bu işlemler cihazınıza virüs bulaşması söz konusu olabilir.

Google Play Protect'in aktif olup olmadığını kontrol etmek için ; ayarlar >güvenlik>Google Play Protect veya ayarlar>hesaplar>Google>Google Play Protect sekmelerini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bir diğer konu ise cihaz üzerinden şifreleme (data encryption)
Android'in eski sürümlerinde şifreleme gibi seçenek yoktu.Google daha sonra yeni sürümlerde beraber bunu cihazlara adapte etti, ancak manuel olarak etkinleştirmeniz gerekiyordu. Bu günlerde, Android yeni nesil tüm cihazlarda varsayılan olarak şifrelenmiştir ve bunu kapatamazsınız.

Bu, telefonunuzdaki tüm hassas verilerin önyükleme sırasında okunamayan, şifreli bir durumda saklandığı ve şifrenizi, PIN'iniz girene kadar şifresinin çözülmediği anlamına gelir.

Evet Android'i bu yapacağınız aşamalarla biraz daha güvenli hale getirebilmek mümkün.Fakat unutmayın ki açık kaynak kodlu cihazlar kullanmaktayız.

Konu sahibi:
ben biraz daha Türkçe'ye adapte ederek düzenledim,kendime göre bazı cümleleri anlaşılabilir şekilde yazdım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Eline sağlık hocam, dikkate alınması gereken bir konu olmuş.

Leyneli

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
NecO
Cihazım
Redmi note 5
Konular
0
Androidi ne yaparsan yap güvenli hale getiremezsin. O yüzden millet iphone a dünya para veriyor.

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Androidi ne yaparsan yap güvenli hale getiremezsin. O yüzden millet iphone a dünya para veriyor.

Kullanmasını bilmek gerek biraz hocam. Tüm tedbirleri aldıktan sonra hiçbir şey olmaz. Fakat bunda firmalarında önemi var, şöyle ki; düzenli olarak güvenlik yamaları için güncelleme yayınlayacaklar, açıkları kapatacaklar vs. Onlar üzerine düşeni yaptıktan sonra bilinçli kullanıcı olmak tamamen yetiyor.

Batuhanyildirm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
6
Eline sağlık hocam, dikkate alınması gereken bir konu olmuş.
Teşekkürler hocam :)

Hocam kullanıma bağlı bir durum aslında senelerdir android kullanıcısıyım,tüm banka bilgilerim,kendimce datalarım vs telefonumda kayıtlıdır.Bu zamana kadar herhangi bir durum yaşamadım.

Leyneli

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
NecO
Cihazım
Redmi note 5
Konular
0
Genel olarak diyorum tabi önlemleri almak lazım yine de. Androidde çalıyo isterlerse. Ama iosta yapamıyorlar diye biliyorum. Andeoid güncellemesi yükseldikçe izinlerde artıyor. İzinsiz aldıklarını gösterecek bi uygulama olsa keşke.

Batuhanyildirm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
6
Genel olarak diyorum tabi önlemleri almak lazım yine de. Androidde çalıyo isterlerse. Ama iosta yapamıyorlar diye biliyorum. Andeoid güncellemesi yükseldikçe izinlerde artıyor. İzinsiz aldıklarını gösterecek bi uygulama olsa keşke.

Zamanında insanların iCloud hesaplarını patlatıp bir çok bilgiyi aldıklarını unutmayalım hocam :) İzinler konusunda da güvenilir uygulamalar içerisinde herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Zamanında insanların iCloud hesaplarını patlatıp bir çok bilgiyi aldıklarını unutmayalım hocam :) İzinler konusunda da güvenilir uygulamalar içerisinde herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

O bambaşka bir hikaye zaten. haha--

Leyneli

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
NecO
Cihazım
Redmi note 5
Konular
0
O telefondan değilde pc den diye hatırlıyorum. Emin değilim ama. Online olduktan sonra zaten hiçbir şeyin garantisi yok. Casa de papelde (doğruysa) adamlar telefonu açar açmaz kameraya bağlandılar. Herşey mümkün.

Batuhanyildirm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
6
O bambaşka bir hikaye zaten. haha--
Yani sonuçta güvenlik olarak bakacaksak hiç biri güvenli değil,pat diye gider valla :D
O telefondan değilde pc den diye hatırlıyorum. Emin değilim ama. Online olduktan sonra zaten hiçbir şeyin garantisi yok. Casa de papelde (doğruysa) adamlar telefonu açar açmaz kameraya bağlandılar. Herşey mümkün.

Yani bunun a markası b markası yok hocam bilinçli kullanıcı olup gerekenleri yaparak cihazı kullanmaya devam etmek en doğrusu :)

Üst Alt