Rehber Android'de RAM önemli mi?

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Android'de RAM'in önemli olup olmadığına dair araştırma yapıldı. Bakalım yüksek RAM miktarları Android deneyimine katkı sağlıyor mu?

Akıllı telefon üreticileri, Avrupa ülkelerinde 4 GB RAM'li amiral gemisi modellerini satışa sunsa da, Çin'de bu amiral gemilerinin 6 GB RAM'e sahip olan modellerini satıyor. Bunun nedeni ise Çin'li üreticilerin artık hemen hemen her üst seviye telefonunda 6 GB veya 8 GB RAM'e yer veriyor olması. Peki, Android'de RAM bu kadar önemli mi?

Bildiğiniz gibi Android'de birçok RAM temizleme uygulaması yer alıyor. Tamamen cihazı yormaktan başka bir işe yaramayan bu uygulamalar, sözde kullanılan RAM'i temizleyerek cihazı rahatlıyor. Ancak bunu Android, yapısından dolayı otomatik olarak kendisi yapıyor.

Android telefonlara fazla RAM koyma mantığı da bu şekilde işliyor. 2 GB RAM'e sahip olan Android telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı yer alıyor. Yani günlük kullanım için 2 GB RAM hayli hayli yeterli. Kaldı ki 5. bir uygulama açtığınızda ise Android kullanılmayan uygulamaları RAM'den silip size akıcı bir deneyim sunuyor.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Diğer bir test ise 6 GB RAM üzerinden yapılıyor. Bu testte daha fazla uygulama açık bırakılıyor. Kalan boş miktar RAM ise 3.7 GB olarak tespit ediliyor. Ancak 3.7 GB RAM öyle boş kaldığı ile duruyor.

Yani buradan anlayacağınız üzere üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM'e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.

Teknolojioku.com'dan alıntıdır

karizma_1612

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hüseyin
Cihazım
Xiaomi Mi8
Meslek
HASTABAKICI
Konular
8
Android'de RAM'in önemli olup olmadığına dair araştırma yapıldı. Bakalım yüksek RAM miktarları Android deneyimine katkı sağlıyor mu?

Akıllı telefon üreticileri, Avrupa ülkelerinde 4 GB RAM'li amiral gemisi modellerini satışa sunsa da, Çin'de bu amiral gemilerinin 6 GB RAM'e sahip olan modellerini satıyor. Bunun nedeni ise Çin'li üreticilerin artık hemen hemen her üst seviye telefonunda 6 GB veya 8 GB RAM'e yer veriyor olması. Peki, Android'de RAM bu kadar önemli mi?

Bildiğiniz gibi Android'de birçok RAM temizleme uygulaması yer alıyor. Tamamen cihazı yormaktan başka bir işe yaramayan bu uygulamalar, sözde kullanılan RAM'i temizleyerek cihazı rahatlıyor. Ancak bunu Android, yapısından dolayı otomatik olarak kendisi yapıyor.

Android telefonlara fazla RAM koyma mantığı da bu şekilde işliyor. 2 GB RAM'e sahip olan Android telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı yer alıyor. Yani günlük kullanım için 2 GB RAM hayli hayli yeterli. Kaldı ki 5. bir uygulama açtığınızda ise Android kullanılmayan uygulamaları RAM'den silip size akıcı bir deneyim sunuyor.

Diğer bir test ise 6 GB RAM üzerinden yapılıyor. Bu testte daha fazla uygulama açık bırakılıyor. Kalan boş miktar RAM ise 3.7 GB olarak tespit ediliyor. Ancak 3.7 GB RAM öyle boş kaldığı ile duruyor.

Yani buradan anlayacağınız üzere üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM'e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.

Teknolojioku.com'dan alıntıdır

mi6 buna dağil değil ama değil mi s8 4000 tl verip 4g ram li telefon almaktansa mi6 2000 tl gibi fiyata almak mantıklı değil mi yani 6gb ram fazla deyip almamak olmaz

edo35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
erdal
Cihazım
Xiaomi mi6
Konular
4
Bende boşta 3.2 den fazla ram hiç gözükmedi bazen 2.7 lere düşüyor. 3.7 lik bir boşluk görmedim

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
fazla mal göz çıkarmaz :P ama miui için gereksiz zaten ram management konusunda fazlasıyla agresif :)

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
mi6 buna dağil değil ama değil mi s8 4000 tl verip 4g ram li telefon almaktansa mi6 2000 tl gibi fiyata almak mantıklı değil mi yani 6gb ram fazla deyip almamak olmaz
Konunun Mİ6 ve S8'le hiç bir alakası yok, ikisininde yazılımları ve donanımları farklı...şimdi buraya bir ayfoncu gelse, diyecekki, bizimki sadece 2 GB Ram'li ve hiç kasma ve donma olmuyor, o zaman ne diyeceksiniz?

karizma_1612

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hüseyin
Cihazım
Xiaomi Mi8
Meslek
HASTABAKICI
Konular
8
Konunun Mİ6 ve S8'le hiç bir alakası yok, ikisininde yazılımları ve donanımları farklı...şimdi buraya bir ayfoncu gelse, diyecekki, bizimki sadece 2 GB Ram'li ve hiç kasma ve donma olmuyor, o zaman ne diyeceksiniz?
ben 4gb ram ile 6gb ram ornek verdim telefon modeli olarak lg g6 da olurdu 4gb ram aklıma s8 geldi

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
ben 4gb ram ile 6gb ram ornek verdim telefon modeli olarak lg g6 da olurdu 4gb ram aklıma s8 geldi
Bende zaten aynı şeyi söylüyorum...model ile işimiz yok, ikincisi Xiaomi zaten F/P Cihazı....buradaki en önemli cümle şu: 'Yani buradan anlayacağınız üzere üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM'e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.'

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Hocam bugün böyle olabilir ancak 6-8 gb Ram'li cihazlar en 2-3 sene güncelleme alacak. Yazılımlar çok hızlı gelişiyor ve donanım gereksinimleri ve boyutu artıyor. Bugün için o miktarlar aşırıya kaçılmış, göz boyamak için konulmuş gibi dursada yarın için vazgeçilmez olacak. :)

MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Hocam bugün böyle olabilir ancak 6-8 gb Ram'li cihazlar en 2-3 sene güncelleme alacak. Yazılımlar çok hızlı gelişiyor ve donanım gereksinimleri ve boyutu artıyor. Bugün için o miktarlar aşırıya kaçılmış, göz boyamak için konulmuş gibi dursada yarın için vazgeçilmez olacak. :)

MI 4S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Biz Xiaomici olduğumuz için zaten sorun yok....Mi Max 4 vye 5 nasılsa 8-10 GB Ram'li çıkar8=)haha--

yasinsil

#Hash
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
OnePlus 5
Meslek
Uçak Teknisyeni
Konular
11
Acaba "maçkolik" uygulamasını 10-15 dk kullanıp arkada chrome ile işlem yapabiliyormusunuz ? şahsen benim 3 gb ramli telefonum mi5 de maçkoliği açıp arka plana aldıktan sonra chrome da işlem yaparken takılmalar yaşıyorum.(Boşta 500-600mb ram varken)

2016 Aralık ayında bu sorundan dolayı konu açmıştım. Birde buraya sorayım.

Birde ios kıyaslaması meselesi var. IOS da bu facebook uygulaması kaç mb ram kullanıyor acaba ?

Üst Alt