Rehber Android'de Flashlamak Nedir.?

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Android'de Flashlamak cihazda bulunan işletim sistemi dosyalarınızın sil baştan silinip yeniden yazılmasıdır.

Başka bir şekilde ise cihazınızın yaptığı orijinal yazılım güncellemelerini Flashlayarak ta yapabilirsiniz.
Bu güncellemeler genellikle büyük güncellemeler olarak adlandırılırlar.
Kullandığınız telefonun firmasından gelen güncellemelerin olmasının yanı sıra bilgisayarınız dan ya da CWM (recovery menü) kullanarak yapabileceğiniz ROM yüklemeleri olarak adlandırdığımız işleme Flashlamak denir.

Üst paragrafta anlattığımı bu paragrafta ise daha basit cümleler ile anlatıma yer vermek istiyorum.
Flashlama yapmak demek en basit olarak ROOT yetkisine sahip olan Android telefonlar da Recovery Menüsünü kullanarak ROMları cihaza yükleme olarak ya da hazırlanan Android uygulamalarını direk sistem dizinine yüklemek için yapılan bu işlemine verilen ad ; Flashlama yapmakttır.

Temel olarak Recovery Menü üzerinden yapılan yükleme işlemine Flash Yapma denildiğini anladık.
Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli husus yapılacak yüklemelerden önce sistem yedeği almanızda fayda vardır.
Nedeni ise uyumsuz bir dosya flashlandığın da sistemin içeriğine zarar vererek telefonunuzun çökmesine veya hatalı çalışmasına hatta telefonunuzun çalışmamasına neden olabilir.

Bu yüzden yükleyeceğiniz dosya öncesinde Recovery Menüde yer alan “Backup” sekmesini kullanarak sistem dosyalarınızın tam olarak yedeğinizi alabilirsiniz.
Eğer bir sorunla karşılaşırsanız tekrardan Recovery Menüde yer alan “Restore” seçeneğiniz den almış olduğunuz sistem yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

Üst Alt