İpucu Android Terimler Sözlüğü

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
ADB: Android Debug Bridge, android yüklü cihazları pc'den yada başka platformlardan kontrol edilmesine olanak tanıyan köprü aracı.

ADK: Android Development Kit, Geliştiricilerin program geliştirmek için kullandığı altyapı

BASEBAND: Cihazın kablosuz alıcı/vericilerine verilen genel addır. Baseband version, baseband rom olarak gözükebilir ve diğer adı radio rom'dur.

BOOTLOADER: Telefonun açılması için gereken bölgedir. Bilgisayardaki Bios gibi düşünebiliriz, türkçede önyükleyici denilebilir.

BOOTLOADER UNLOCK: Bootloader kilidinin açılıp, kernel değiştirilmesine olanak tanır.

BRICK / BRICKED: Yazıılımsal çökmüş ve kurtarılamayan cihazlar için kullanılan bir kelime, kiremit/tuğla.

BUG: Hata, bir program'ın yapması gereken işlevi yapamamasından doğan hatalara Bug denilir.

BUSYBOX: Embedded linux çözümleri için gnu araçlarının kırpılmış versiyonlarını tek bir executable içinde toplamış çözüm. alıntıdır.

CWM: Bir recovery programı ismi.

DE-ODEX: Geliştiriciler tarafından program geliştirirken alan tasarufu adına .dex dosyalarını açıp apk içine ekledikleri ortam.

Dev. / Developer: Program yazan ve geliştiren kişi, geliştirici.

Flash / Flash Memory: Yeniden programlama, Elektronik olarak yeniden programlanabilen hafıza çeşididir.

Kernel: Android işletim sisteminde işlemci ve batarya kullanımına karar veren mekanizma, çekirdek.

Nandroid yada Nandroid Backup: Herhangi bir recovery programıyla kullanıcının kendi cihazındaki rom'un yedeğini almasına denilir.

OC-Overclock-Overclocking: İşlemciyi fabrikasyon değerinin üzerinde çalıştırma işlemidir.

Recovery: Android işletim sisteminde pc olmadan yazılım yüklemeye,yedeklemeye ve farklı işlemlere olanak sağlayan kurtarma programı.

ROM: Read Only Memory, Cihazda gördüğünüz tıkladığınız her yer rom bellek içerisinde saklanan android sisteminde çalışır.

Root: Cihaz üzerinde " su " superuser yetkileri almanızı sağlayan işlem, kelime anlamı kök. Root yetkilerine sahip olduğunuzda cihazda yazılımsal değişiklikler yapabilirsiniz.

Shell yada SSH: Secure shell yada ssh olarak bilinen sistem aynı ağda bulunan cihazların güvenli bir data kanalı üzerinden eşleştirilmesine olanak tanır.

Stock: Orjinal ve modifiye edilmemiş, fabrika ayarı.

Simlock / Sim unlock: Simlock, yurtdışı şebekelerine kilitli cihazlarda bulunan kilit türü, şebeke kilididir. Cihazın kilitli olduğu şebeke harici çalışmasını engeller. Simlock unlock, simlock kilidini kod girerek açmak.

su / SU: "Super user", Root izinleri demek, windows'da admin, linux'de super user.

Underclock / Underclocking: Batarya kullanımını arttırmak için işlemciyi olması gerekenden yavaş çalıştırmak.

APK: Android Package anlamına gelen .apk formatı android sistemde kurulum setıup dosyalarıdır.

SBF: Single Binary File, Motorola fabrika rom dosyalarıdır, yüklemek için rsd lite yada MSU kullanılır.

.tar: zip dosyasına benzeyen, çoklu dosyaları tek dosyada sıkıştırma formatı

.tgz: TGZ dosyaları genelde Slackware Linux 'e program kurmak için kullanılır.

.zip: Sıkıştırılmış dosya formatı, birden çok dosyayı tek dosyada bulundurmak için kullanılır.

Rsd Lite: Motorola'nın resmi yazılım güncelleme aracıdır fakat son kullanıcılar için üretilmemiştir.

Radio rom: Cihazın kablosuz sinyallerini kontrol eden yazılım, bkz : baseband

Widget: ana ekranda uygulamaların içeriğini canlı gösteren araçlar.

Launcher: Android sistemin kendi kullanıcı arayüzü(GUI) üzerinde farklı arayüzler çalıştıran ve yanında özellikler getiren uygulamalar.

Home: Android sistem'in ana ekranı

Sdcard: Secure digital card, hafıza kartı

Ram: Random Access Memory, Programların çalıştırılmadan önce yüklendiği bellek çeşidi.

Cpu: Central processing unit, işlemci.

Chipset: Anakart'ın üzerindeki tüm bileşenleri kontrol eden merkezi ünite.

Soc: System on chip, yeni çeşit mobil işlemci ve gpu ikililerini belirtir.

Gpu: Graphics processing unit, grafik işlemci.

TI: Texas Instruments'ın kısaltması

CID: Carrier ID, HTC cihazlarda SPL içine gömülü olan cihaz bir şebekeye kilitli olup olmadığını belirtir.

SPL: Secondary program loader, htc cihazlarda bootloader ardından gelen bölge.

ext: extented, linuxde kullanılan bir dosya sistemi, apps2ds ve dalvik2sd gibi programların çalışması için gerekir.

fastboot: Adb fastboot komutuyla recovery yada oem yazılım güncelleme araçlarına ihtiyaç duymadan cihaza yazılım yüklemeye yarar.

Goldcard: HTC cihazlarda orjinal RUU formattaki rom dosyalarını standart bir microsd karta yükleyip, sdkarttan telefonu flashlama işlemi, çöken cihazlarda kullanılır.

RUU: Rom update utility, htc cihazlar için rom güncelleme aracı, orjinal rom dosyaları, exe formattakıdır.

logcat: adb logcat komutuyla çalıştırılır ve android sistemde oluşan hataları listeler.

update.zip: Recovery'den flashlanabilir formatta hazırlanmış rom yada güncelleme dosyaları

WWE: World wide english, Rom'un dil paketinin ingilizce olduğunu belirtir.

Wipe: Silme,temizleme. Telefon içindeki bilgileri silmeye yarar. Recovery menüsünde görebilir.

Leak / leaked rom: Üretici tarafından yayınlanmadan önce sızdırılan orjinal rom'lara leak denilir.

OEM: Original Equipment Manufacturer, üretici. Örnek motorola, htc

OTA: Over the air, işletim sistemi güncelleme dosyalarının havadan transferi işlemi ve bu tipte ROM çeşidi.

USIM: Universal Subscriber Identity Module

Buna benzer bir konu 'Android Terimlerinin Anlamlarını Öğrenelim' olarak 20.Haziran 2014 te açılmış, ancak konu okunamıyor

Android Terimlerinin Anlamlarını Öğrenelim

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
36
Teşekkürler hocam, merak edenlere yararlı bilgiler mevcut

Gesendet von meinem MI MAX 3 mit Tapatalk
Android kültürümüzün gelişimine yardımcı olduğunu söyleyebilirim hocam. Anlaşılan konuya daha evvel bayağı bir Fransız kalmışız.wasntme~~facepalm~~

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Android kültürümüzün gelişimine yardımcı olduğunu söyleyebilirim hocam. Anlaşılan konuya daha evvel bayağı bir Fransız kalmışız.wasntme~~facepalm~~
Estağfurullah hocam...daha birlikte öğreneceğimiz çok şey var..Android dünyası derya deniz ..

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
36

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

XiaoMiu

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Harun
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
188
Daha iyi hocam diğeride iyidi değişiklik gerekir bazen :D
Evet değiştirdim...beni herkes bu avatar ile tanıyor nedense..daha iyi değil mi bu yoksa?

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

Üst Alt