Rehber Android Recovery'i kısaca Tanıyalım.!

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Android işletim sisteminin en kritik bölümüne şöyle girilir böyle çıkılır demeden direkt olarak Recovey konusuna giriş yapacağım.

Android Recovery Mod (Android geri yükleme modu), cihazların en kritik ve önemli bölümlerinden biridir.
Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için genellikle tüm bu işletim sisteminin bulunduğu tüm cihazlarda bu seçenek bulunur.
Bu işlem teknik olarak cihazın açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için standart bir arayüzdür.
Root olmayan çoğu cihazda Stock Recovery Mod menüsü vardır.
Android işletim sistemi, sorun çıkarmaya en müsait sistemlerden biri olmasına rağmen sorunları çözmek için en geniş çözüm yöntemlerini sunan bir sistemdir.
Android Recovery Mode sayesinde pek çok farklı sorunu hızla ortadan kaldıracak çözümler bulabilirsiniz.

• Reboot system now ile cihazı yeniden başlatabilirsiniz.
  • Wipe cache partition ile cihazın önbelleğini silebilirsiniz.
  • Wipe data/factory reset ile cihazı sıfırlayabilirsiniz.
  • Reboot to bootloader ile cihazın önyükleyici menüsünü açabilirsiniz.
  • Enter fastboot ile Pixel cihazlarda fastboot işlemi yapabilirsiniz.
  • Apply update from ADB ile ADB güncellemesi yapabilirsiniz.
  • Apply update from SD card ile SD kart üzerinden yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.
  • Mount /system ile çekirdek dosya ve klasörlere erişebilirsiniz.
  • View recovery logs ile kurtarma modunda yapılmış işlemleri görüntüleyebilirsiniz.
  • Run graphics test ile GPU testi yapabilirsiniz.
  • Run locale test ile dil çeviri testi yapabilirsiniz.
  • Power off ile cihazı kapatabilirsiniz.

– Reboot System Now:

Cihazı geri yükleme modundan çıkarıp normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlar.
    – Reboot to Bootloader:
    Bu yöntem, cihazınızı kapatıp sistemin sorunsuz çalışan haline geri getirmek için oluşturulan kurtarma sistemidir. Bootloader, cihaz başlatılırken cihazın işletim sistemini yüklemesini sağlamaya yarayan bir programdır.
    – Apply Update From ADB:
    Bu seçenek ile telefonunuza bilgisayar bağlantısı üzerinden ön yükleme sistem dosyaları atabilirsiniz.
    – Apply Update From SD Card:
    Harici hafıza kartı, USB flaş disk gibi donanımlardan cihazınıza ön yükleme sistem dosyaları atmanızı sağlar.
    – Wipe Data / Factory Reset:
    Bu seçenekle cihazınızdaki tüm verileri silip fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.
    – Wipe Cache Partition:
    Telefonda bulunan işletim sistemi ve uygulamaların cache yani kalıntı dosyalarını silmenizi sağlar.
    – Mount / System:
    Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.
    – View Recovery Logs:
    Geriyükleme işleminde bir hata ile karşılaşır ve sebebini bilmiyorsanız, bu dosya sayesinde nerede hata olduğunu anlayabilirsiniz.
Kaynak: Tek bir kaynağı yok sizler için hazırlanmış bir derlemedir...

lckdora

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
s e r
Cihazım
Mi11 Lite 5G NE
Meslek
İşsiz
Konular
26
Yararlı bilgi teşekkürler hocam.

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Android işletim sisteminin en kritik bölümüne şöyle girilir böyle çıkılır demeden direkt olarak Recovey konusuna giriş yapacağım.

Android Recovery Mod (Android geri yükleme modu), cihazların en kritik ve önemli bölümlerinden biridir.
Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için genellikle tüm bu işletim sisteminin bulunduğu tüm cihazlarda bu seçenek bulunur.
Bu işlem teknik olarak cihazın açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için standart bir arayüzdür.
Root olmayan çoğu cihazda Stock Recovery Mod menüsü vardır.
Android işletim sistemi, sorun çıkarmaya en müsait sistemlerden biri olmasına rağmen sorunları çözmek için en geniş çözüm yöntemlerini sunan bir sistemdir.
Android Recovery Mode sayesinde pek çok farklı sorunu hızla ortadan kaldıracak çözümler bulabilirsiniz.

• Reboot system now ile cihazı yeniden başlatabilirsiniz.
  • Wipe cache partition ile cihazın önbelleğini silebilirsiniz.
  • Wipe data/factory reset ile cihazı sıfırlayabilirsiniz.
  • Reboot to bootloader ile cihazın önyükleyici menüsünü açabilirsiniz.
  • Enter fastboot ile Pixel cihazlarda fastboot işlemi yapabilirsiniz.
  • Apply update from ADB ile ADB güncellemesi yapabilirsiniz.
  • Apply update from SD card ile SD kart üzerinden yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.
  • Mount /system ile çekirdek dosya ve klasörlere erişebilirsiniz.
  • View recovery logs ile kurtarma modunda yapılmış işlemleri görüntüleyebilirsiniz.
  • Run graphics test ile GPU testi yapabilirsiniz.
  • Run locale test ile dil çeviri testi yapabilirsiniz.
  • Power off ile cihazı kapatabilirsiniz.

– Reboot System Now:

Cihazı geri yükleme modundan çıkarıp normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlar.
    – Reboot to Bootloader:
    Bu yöntem, cihazınızı kapatıp sistemin sorunsuz çalışan haline geri getirmek için oluşturulan kurtarma sistemidir. Bootloader, cihaz başlatılırken cihazın işletim sistemini yüklemesini sağlamaya yarayan bir programdır.
    – Apply Update From ADB:
    Bu seçenek ile telefonunuza bilgisayar bağlantısı üzerinden ön yükleme sistem dosyaları atabilirsiniz.
    – Apply Update From SD Card:
    Harici hafıza kartı, USB flaş disk gibi donanımlardan cihazınıza ön yükleme sistem dosyaları atmanızı sağlar.
    – Wipe Data / Factory Reset:
    Bu seçenekle cihazınızdaki tüm verileri silip fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.
    – Wipe Cache Partition:
    Telefonda bulunan işletim sistemi ve uygulamaların cache yani kalıntı dosyalarını silmenizi sağlar.
    – Mount / System:
    Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.
    – View Recovery Logs:
    Geriyükleme işleminde bir hata ile karşılaşır ve sebebini bilmiyorsanız, bu dosya sayesinde nerede hata olduğunu anlayabilirsiniz.
Kaynak: Tek bir kaynağı yok sizler için hazırlanmış bir derlemedir...
Ellerinize sağlık hocam,gözden kaçmış bir konu olmuş kusura bakmayın,
Konunuz sabit+

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Ellerinize sağlık hocam,gözden kaçmış bir konu olmuş kusura bakmayın,
Konunuz sabit+
Rica ederim önemli değil, ulaşılabilirliği olursa arayan bilgiye daha çabuk ulaşılır, teşekkürler.

kaan1840

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Eren Kaan
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
1
Murad Ali Hocam "Wipe cache partition" her telefonda olmuyor mu? Benim eski telefonumda vardı ama şuan kullandığım Xiaomi Redmi Note 9S telefonumda yok. Ses yükseltme tuşuna basılı tutunca gelen menüde "Factory Reset" ve "Reboot system now" sekmesi var.

Üst Alt