Rehber Android Kaynak Dosyaları ve Kullanıcı Dosyaları.

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Android işletim sisteminde temel olarak oluşturulan dosyalar “system”, “cache”, “userdata”, “persdata”, “google drive Files” …. dosyalarıdır. Her android sürümü için oluşturulan bu dosyalar farklılık gösterebilir.

“SYSTEM” KLASÖRÜ

Adından da anlaşılacağı üzere sistem dosyalarının bulunduğu klasördür. Dosya yolu ise “System/Root/” olarak görünür. System/Root dosya yolu içerisinde bulunan bazı klasörler ise app, bin, cameradata, csc, etc, fonts, framework, lib, lost-found, media, xbin… gibi klasörlerdir. Bunu bir ağaç olarak gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz birbiri içerisinde açılan klasör ağaçları. Örnek olarak bir kaçını ele alacak olursak,

System/Root/app dosya yolu: Bu dosya yolunda android’in içerisinde hazır gelen uygulamaların tutulduğu veriler bulunmaktadır. Örnek uygulama söyleyecek olursak Chrome, Gmail, Google, Hangouts, Maps…. uygulamalarıdır. Peki bu uygulamalar içerisinde hangi veriler var diye soracak olursanız. Arkadaşlar bu yol içerisinde örneğin “System/Root/app/Chrome/ dosya yolu içerisinde Chrome uygulamasının “.apk(kurulum)” dosyası vardır yani setup’lanmamış apk dosyası. Tabi bu diğer uygulamalar içinde geçerli(Gmail, Google, Hangouts) hepsinin dosya yolları içerisinde kendilerine ait apk dosyaları mevcuttur.

System/Root/fonts dosya yolu:

System/Root/media dosya yolu:
Bu dosya yolu içerisinde android işletim sistemi içerisinde bulunan .png uzantılı resimlerin ve audio klasörü (system/root/media/audio/notifications – ringtones) .ogg uzantılı ses dosyaları bulunmaktadır.

System/Root/framework dosya yolu: Android işletim sisteminin sisteminin iskeletinin oluşturulduğu dosyaların bulunduğu bölümdür. Dosya içerisinde neler olduğunu soracak olursanız bir kaç örnek verelim. appwidget.jar, android.policy.jar, com.google.android.maps.jar, content.jar…….. gibi dosyalar bulunur ve bu listeyi uzatıp gidebiliriz.

“USERDATA” KLASÖRÜ

Bu klasör içerisinde android – telefon kullanıcısının verilerinin tutulduğu bölümdür. Bu dosya yolu içerisinde “Userdata/Root” klasörü mevcuttur. Userdata/Root dosyası içerisinde ise “app, backup, camera, dalvik-cache, data, media …. gibi klasörler bulunur. Bu klasörlerin içerisinde bulunan verilerin ne olduğunu aşağıda açıklamaya çalışacağız.

Userdata/Root/app dosya yolu: Bu dosya yolu içerisinde kullanıcı tarafından telefona indirilen uygulamaların temel bilgilerinin bulunduğu “base.apk” dosyaları bulunmaktadır. Her uygulama klasörünün altında sabit “base.apk” dosyası bulunmaktadır. Örneğin: “userdata/root/app/com.android.chrome/base.apk”

Userdata/Root/backup dosya yolu: Bu bölüm adından da anlaşılacağı üzere kullanıcının yedekleme yapmasını sağlayan dosyaların bulunduğu bölümdür. Bu dosya içerisinde “com.android.internal.backup.LocalTransport”, com.google.android.gms.backup.BackupTransportService” gibi dosyalar mevcuttur.

Userdata/Root/dalvik-cache dosya yolu: Bu dosya yolu altında telefonda yüklü olan uygulamalarının ön belleklerinin tutulduğu yerdir. Bunu yapmasının nedeni uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlamaktır.

Userdata/Root/data dosya yolu: Bu dosya yolu içerisinde telefonda bulunan uygulamaların dosyalarının bulunduğu bölümdür. Chrome uygulamasını örnek verecek olursak Userdata/Root/data/com.android.chrome/….. içerisinde app_chrome, app_tabs, app_textures, cache, code_cache, files, no_backup,shaders gibi chrome uygulamasının dosyaları vardır.

GECELERRRR

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Melih
Cihazım
Masüstü PC
Konular
7
Ben de 4.4.2 ve 5.1 Android sürümlü cihazlar var. onlarda da böyle de System dışında hiçbir klasör yok.

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
Üst Alt