Soru Android den yazıcı kullanımı ?

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
Merhaba arkadaşlar

android tabanlı cihazlar artık hayatımızın bir vazgeçilmezi oldu
Dolayısı ile onların var olan eski-yeni sistemler ile nasıl uyumlu çalışır konusunda ben biraz geri kaldım. Ve sizlerden bu konuda yardım rica ediyorum.

Şirket içinde Wifi özelliği olan veya olmayan yazıcılarım var. Yazıcılarımın IP leri SABIT.
Kişilerin serbestce internete çıkmalarını bloke ettim. IP ve mac bazlı çıkış izinleri var. ama herkesin kullanımına açık pop3 ve google map gibi hizmetleri ayrı tutuyorum.
Dolayısı ile yazıcılarda ip olmasına rağmen bunların herhangi bir cloud ile bağlantısını sağlatmıyorum.

Şimdi.. LAN daki ister wifi özelliği olsun olmasın hepsinin ip si sabit demiştim.
Şimdi google da ufak araştırma yaptığımda birçok kişinin hp ise hp yazılımını indir.. canon vb için yazılım indirmemi belirtiyor veya kimisi de cloud üzerinden gönderimlerden bahsediyorlar

Örneğin.. Yan bina da LAN ıma bağlı olan yazıcıdan bana gelen mail i nasıl yazdırabilirim ?

Android cihazlardan LAN daki yazıcı ekleme kaldırma işlemlerini nasıl yapabilirim ?

veya LAN & wifisi olmayan herhangi bir yazıcıyı otg üzerinden android cihazıma bağlayıp da kullanma imkanım varmı ?
Ana şartım kullanıcının İnternet Erişimi OLMADAN...

hadi kafa yoralım ... ama tecrübe edilmiş olsun lütfen...

başarılar

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi sorumu devam eden aramalarımda bulduğum en basit paylaşımlardan birini ekleyim ama asıl hedefimi halen bulabilmiş değilim

a) Play Store üzerinden Solvaig JSC firmasının Direct Print Service yazılımını android cihazınıza indiriyorsunuz
b) Github üzerinde paylaşılan Direct Print Server yazılımını da pc nize kuruyorsunuz...

programı pc nizde servis olarak çalıştırıyorsunuz... ve sizin pc nize yüklü - tanımlı yazıcıları sanal bir yöntem ile erişim/paylaştırma yapıyor. Dolayısı ile network deki veya pc nizin erişebildiği yazıcılara ancak gönderim yapabiliyor.

Daha sonra.... android cihazınızda Print menüsü bunun Adobe Reader - Gmail - Word gibi yazılımlar ile android cihazınızdan... kendi pc niz vasıtası ile tanımlı yazıcılara Print gönderis, yapabiliyorsunuz.. Misal bir txt dosyayı klasik görüntüleme yazılımları ile açtığınız da maalesef onlarda bir print menüsü göremediğim.. direct print servisine erişemediği için de yazdırma işlemi yapamıyorsunuz

Kısmen bu benim sorunumu çözüyor ama reel mana da değil.
1) Her yazıcıyı kendi bilgisayarıma tanıtmak zorundayım.. buda aktif yazıcı driverları pc imde oldukça performans sorununa sebep olacak
2) yazdırma işlemi için kendi bilgisayarımı sürekli açık tutmak zorundayım
3) tanımlı olmayan veya network e bağlı olmayan bir yazıcıya bir erişim sağlatmıyor.. onlar için daha farklı metod ve yazıcı erişimi gerekiyor

şuan ki de birşey ama asıl isteğim değil

endera

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ender
Cihazım
Redmi Note4G
Konular
12
iyi gunler, bende kendı buldugum çözümü söyleyim...

elimde rasprry pi3 vardı, birde usb den bağlaya bildigim hp 2060 serisi yazıcım vardı. ıkısı yan yana ve salonda duruyorlardı.. amacım yazıcı wifi agına eklemektı tabı bunu yaparkende raspbrry pi3 kullanmaktı.... sanırım sizin cihazlarda zaten wifi li printerler yanı raspiye gerel yok .....

raspy için ilgilenenler varsa bu kısmıda okusunlar oncelıkle raspian jessie sürümünü sd karta yazdırdım... raspy cihazımı bununla boot ettim artık cıhazın uzerınde bir lınıx yazılım vardı....

uzerıne cıhaza pc den ssh ıle erıserek cups prınter serverı kurdum... mutesem oldu artık prınterımı wifi agına dahıldı... laptopum ve pc ım artık yazıcımı goruyor ve cıktı alabılıyordum

dedım kı android telefonumdan da yapabilirmiyim.. ufak arastırma sonrasında "PrinterShare" uygulamasını buldum heme apk yı ındırdım kurdum ve hemen program prınterı gordu ve cıktı aldı...

yanı benım sorunum cozuldu.. sız sadece bu ufak yazılımı kurarak sorunu cozebılırsınız sanırım..

iyi gunler,

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
endera
verdiğin veya bulduğun çözüm ise resmen extrem olmuş ve okurken çok çok mutlu oldum... inlove~~ clap~~ tebrik ederim (ama son kullanıcı bazında.... ufak sorunları olcak... )

ben LAN için yeni bir yazılım denemesi daha yaptım ve oldukça başarılı buldum bunu...

kendi ihtiyacıma kendim sonuçlar buldum... netde bu konuda oldukça fazla bir birinin aynı ve gerçekten işe yarayan paylaşım sayısı oldukça az.. Ev kullanıcılarının ağırlıkta olduğu basit çözümler yerine işe yönelik bir çözüm şunu gördüm

burdan bu yazılımı iniriyoruz. Ve çalışmaya başladığında ilk yapmamız gereken ekranın alt kısmında select kısmına girmek ve network ümüze bağlı yazıcıları seçtirmek. bunun için gelen ekrandan wifi simgesine bakan seçenekten near seçimi ile yakındaki.. cep tlf veya tabletimizin erişebildiği LAN veya wifi yazıcı erişimleri listeletmek.. gelen listeden hangi yazıcıyı kullanmak istiyor isek onu seçmek..
Bu seçim de karşımıza yazıcı driver seçimi çıkar.. Ben helen ekrandan Generic driver ı seçtim ve dolayısı ile de kendi sitesinde her yazıcı ile uyumlu olabilecek... bir yazdırma driver ını seçtim.. Siz özel baskı yapacaksanız o yazıcı modeline ait driver ı yükletmeniz gerek ki ben klasik yazdırma yapacağım için Generik Driver ı internet den 1 DEFALIK indirdim ve yüklettim. Yazıcı seçimim den sonra ana ekrandaki

ne yapmak istiyor isem Gmail den yazdırmak.. Android cihazdaki resim dosya veya kurulu programlar ve bu program ekranına gelen seçenekler ile devam ediyorsunuz.
Daha önce klasik text dökümanları yazdıramadığımdan bahsetmiş idim (bildiğiniz txt dosya...)
O dökümanı seçtim kendisi bir render işleminden sonra gereken bir yazılım vs var ise netden indiriyor.. Dolayısı ile cihazınızın 1 defaya mahsus o tür dosyalar için gerekli paketleri indirmesine izin vermeniz gerek.. Akabinde ekrana sayfa seçimi geliyor.. bu diğer programlar da da mevcut.. misal adobe reader ile pdf leri yazdırmak istediğinizde tüm sayfalar seçili geliyor.. siz kısmi yazdıracaksanız bu seçimleri düzeltmeniz gerekiyor.. Ekran da ön izleme durumunda belirlemeniz gerek.. Aşağıdaki yazdır (Print) butonuna basmanız halinde işlem başlıyor.
Extra bir örnek ise...
Bir resim dosyası var... Boyutu büyük/küçük default seçim olan A4 e sığmadı veya ufak kaldı.. Print butonunun üzerindeki Options ile boyut işlemlerinde değişiklik yapabiliyorsunuz

Şahsi fikrim oldukça kullanışlı olduğu..

Zaman içinde artı eksi yönlerini paylaşırım.. Şuan için bu kadar

endera

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ender
Cihazım
Redmi Note4G
Konular
12
Zaten bende "PrinterShare" programını söylemiştim.. sizde onu kullanmaya başlamassınız.. zaten tek yol oraya cıkıyor sanırım

Üst Alt