Haber Android 13 ile arka planda çalışan uygulamaları kontrol etme.!

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Kaynak:

Ağustos veya Eylül ayında duyurulması beklenen 13’ün, milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren yeni özellikleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ortaya çıkan son iddialar, Android 13 ile arka planda çalışan uygulamaları kontrol etmenin değişeceğini gösteriyor.

Android telefonlarda, arka planda çalışan uygulamaları kontrol edememek yıllardır can sıkıyor. Amiral gemisi modellerde bile bir süre sonra uygulamadan bildirim alamaz ve uygulamanın kendi kendine kapandığını görebilirsiniz. Ancak Android 13, uygulama kapatma konusunu nihayet ele alacak.

Özellikle performans tarafında önemli yeniliklere sahip olacağı dile getirilen Android 13; oyunlarda daha kısa yükleme süresinden bir uygulamanın aşırı pil kullanımını bildirmeye kadar çeşitli yeniliklere yer verecek. Son sızıntı, arka planda çalışan uygulamaların yönetiminin Android 13 ile kolaylaşacağını gösteriyor.
“Multi-Generational Least Recently Used” (MGLRU) olarak adlandırılan özellik, bir süredir Chrome OS’de kullanıma sunulmuştu. MGLRU, arka planda en az kullanılan uygulamaları kapatarak performansı artırabilir. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaların ne zaman kapatılacağına dair kullanıcıya yetki verecek.

Bu özellik, Android kullanıcılarının performans konusunda büyük artışlar yaşamasını sağlayacak iki sonuca sahip. kswapd isimli bir Android kod diziliminin işlemci üzerindeki etkisi yüzde 40 azalırken, Android’de yetersiz bellekten kaynaklanan uygulama kapatılmasında yüzde 18’lik düşüş tespit edildi.

Google mühendisi, şirketin MGLRU’yu 1 milyon Android cihazda test ettiğini söyledi, ancak bu rakama Chrome OS Sanal Makinesi’nin Android Runtime’ı dahil edildiğini unutmamak gerekiyor. Yani bir milyon cihazın çoğu büyük ihtimalle akıllı telefon değildi.

Google’ın MGLRU isimli özelliği Android 13 ile yayınlayıp yayınlayamayacağı henüz belli değil. Fakat hangi Android’le gelirse gelsin tüm kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunacağı konusu aşikar.

Kaynak:

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
91
geçen android 13 yükledim tamamen hayal kırıklığı idi 3 5 özellik dısında birşey yok inşallah stabil sürümde geliştirirler yazılımı

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
geçen android 13 yükledim tamamen hayal kırıklığı idi 3 5 özellik dısında birşey yok inşallah stabil sürümde geliştirirler yazılımı
Elde ki sürüm Beta bile değil ve elde ki sürümde farklılık hiç yok denecek kadar az üzerinde çok çalışılması lazım.

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
91
Elde ki sürüm Beta bile değil ve elde ki sürümde farklılık hiç yok denecek kadar az üzerinde çok çalışılması lazım.
evet ama 5 6 aya çıkacak diyorlar benim pek ümidim yok a13 ten

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Iphone 14 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
180
evet ama 5 6 aya çıkacak diyorlar benim pek ümidim yok a13 ten
Google A12 de bocaladı zaten bana göre çıkışı 6 ayı geçer çünki şu günlerde google a12 de ara sürüm planlıyor.

Üst Alt