Rehber 12.5 sürümlerinin kurulması+twrp ve root + twrp ile sürüm düşürmek. (bilgiler gidecek)

kera706

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Karim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
54
Bu rehber telefonunuzda android 10 sürümünün mevcut olduğunu ve bu sürüme uygun twrp - nın kurulu olduğunu düşünüyor.
Bu rehber yazılırken android 11 için fastboot sürümler çıkmamıştı. Şimdi ise android 11 için fastboot sürümler mevcuttur. Ona göre 12.5 sürümlerinin kurulmasını fastboot üzerinden tavsiye ediyorum. Hem temiz ve hem de tehlikesiz kurulum sayılıyor. Böyle kurulum zamanı eski sürümlerden de kuyrukların (kalıntılar) kalma ihtimali az oluyor veya hiç olmuyor.
0. Android 11 sürümünü ve lazım olan tüm dosyaları indirip telefonun hafıza kartına atıyoruz (hafıza kartı yoksa bilgisayarda saklıyoruz).
1. Twrp ya gidiyoruz ve resimde gördüğünüz tüm alanları işaretleyip WİPE ediyoruz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
2. Ev tuşu ile geri dönüp twrp yı yeniden başlatıyoruz.
3. İnstall basıp sürümü kuruyoruz. Sürüm kurulduktan sonra ev tuşu ile tekrar twrp ana ekrana geri dönüyoruz.
4. Resimde gördüğünüz alanları MOUNT ediyoruz ve ev tuşu ile ana ekrana dönüyoruz.
5. Vendor dosyasından recovery-from-boot.p bulup siliyoruz. Twrp ana ekrana geri dönüyoruz.
6. İnstall basıyoruz, sağ aşağı tarafta İMG seçiyoruz ardından indirdiyimiz twrp-3.5.2_11-1-UNOFFICIAL-begonia.img seçip recovery alanına yüklüyoruz.
Yüklemeden sona ana ekrana dönüyoruz.
7. Twrp - yı yeniden başlatıyoruz.
8. İnstall basıp patchedvbmeta.zip yüklüyoruz, ardından close-avb.zip yüklüyoruz. Eğer root (magisk.zip) kuracaksınız ise close-avb.zip yüklemeye gerek yok.
9. İnstall basıp Magisk-23.0(23000).zip yüklüyoruz.
10. Wipe basıyoruz Data format , yes yazıyoruz.
11. Sistemi başlatıyoruz.
Telefonda artık 12.5 sürümü kurulu ise ve yalnız twrp ve root atmanız gerekiyorsa
Konu 'MIUI V12.5 sürümleri için twrp+root (Veri kaybı olmadan)' Rehber - MIUI V12.5 sürümleri için twrp+root (Veri kaybı olmadan)
TWRP ile sürüm düşürmek
1. Twrp ya gidiyoruz, resimde olduğu gibi işaretleyip wipe ediyoruz.
2. İnstall basıp aşağıda sağ tarafta İMG seçiyoruz. TWRP_3.5.1_10-MIUI_12.5.img üzerine tıklayıp recovery alanına yüklüyoruz. Ardından twrp ana ekrana dönüyoruz.
3. Twrp - yı yeniden başlatıyoruz.
4. İnstall basıp android 10 sürüm kuruyoruz.
5. Twrp ana ekrana geri dönüyoruz, Reboot basıp ve ardından kapat basıp telefonu kapatıyoruz.
6. Güç tuşu ile telefonu açıyoruz.

Son düzenleme:

mehmetalisagan1

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Ali
Cihazım
Redmi note8 pro
Konular
3
Çin modeli telefonlar için işe yarıyor mu

mehmetalisagan1

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Ali
Cihazım
Redmi note8 pro
Konular
3
Hocam bugün telefonu twrp üzerinden MIUI 12.5 e güncelleyeceğim. Güncellemeyi wipe yapmadan yani bilgilerimi silmeden yapsam sorun yaşar mıyım

Son düzenleme:

kera706

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Karim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
54
Hocam bugün telefonu twrp üzerinden MIUI 12.5 e güncelleyeceğim. Güncellemeyi wipe yapmadan yani bilgilerimi silmeden yapsam sorun yaşar mıyım
Sorunun yaşanıp yaşanmaması hangi romdan geçmeyinize bağlı. Ancak genelde temiz kurulum daha iyi. Global romdan geçiyorsunuzsa, 3 nokta üzerinden kurun, ardından twrp ve gerekiyorsa root atın. Bu zaman bilgileri koruya bilirsiniz.

mehmetalisagan1

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Ali
Cihazım
Redmi note8 pro
Konular
3
Sorunun yaşanıp yaşanmaması hangi romdan geçmeyinize bağlı. Ancak genelde temiz kurulum daha iyi.
bir önceki global sürümden geçecektim ama temiz kurulum yapmam daha iyi olacak sanırım .temiz kurulum yapacağım teşekkür ederim yardımlarınız için

kera706

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Karim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
54
bir önceki global sürümden geçecektim ama temiz kurulum yapmam daha iyi olacak sanırım .temiz kurulum yapacağım teşekkür ederim yardımlarınız için
Önceki mesaja bakın.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bilgi kaybı ile hatta bl kilidi açıksa en iyisi fasboot rom kurun. Bu daha temiz kurulum.

Fasboot rom çıktıktan sonra bl kilidi açık olanlar için bu yöntem aktüel değil. Kimde bilgisayar yoksa o zaman kullana bilir.

Son düzenleme:

mehmetalisagan1

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Ali
Cihazım
Redmi note8 pro
Konular
3
Önceki mesaja bakın.

Bilgi kaybı ile hatta bl kilidi açıksa en iyisi fasboot rom kurun. Bu daha temiz kurulum.

Fasboot rom çıktıktan sonra bl kilidi açık olanlar için bu yöntem aktüel değil. Kimde bilgisayar yoksa o zaman kullana bilir.
fastboot ile attıktan sonra twrp ve rootu nasıl halledebilirim

kera706

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Karim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
54