Haber Akıllı telefonların tamir edilebilirliği - Mi 9'culara özel :)

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Geçtiğimiz yıllarda FNAC bilgisayarlar üzerinde bir çalışma ve inceleme başlatmıştı. Buna göre bilgisayarların parça değişimi, sökülüp, takılması bir nevi kısaca bir kullanıcı tarafından tamir edilebilirliği hakkında testler ve bu testlere göre de istatistikler yapmaya başlamıştı. Bu yıl ise FNAC yeni bir çalışma başlatarak bu test ve istatistikleri akıllı telefonlara yapmaya başladılar. Yakın bir zamanda yayınladıkları "Tamir edilebilirlik endeksi" son yılın amiral gemilerini içermekte.

Peki bu testler tam olarak nedir?

FNAC teknoloji firmasının LaboFNAC adı altında kurulan teknoloji inceleme bölümünde akıllı cihaz modellerinin bir kaç belirli kritere göre araştırması yapılıyor. Bu kriterler;

• Resmi yardım belgeleri
  • Modülerlik ve erişilebilirlik
  • Yedek parça
  • Paçaların fiyatı
  • Yazılım yükleme
Resmi yardım belgeleri
Üretici tarafından sağlanan cihaz hakkında detaylı dokümantasyon belgeleri araştırılıyor. Bu belgeler basılı yayın, dijital yayın yada video yayın olabilirler.

Modülerlik ve erişilebilirlik
Cihazların herhangi bir kullanıcı tarafından, en asgari araç ve gereçler ile söküle bilirliği test ediliyor. Cihazı sökerken her bir adım değerlendiriliyor ve sonuç olarak en az ve basit adımda söküle bilirliği ölçülüyor.

Yedek parça
Üreticilerin yedek parçaların buluna bilirliği hakkında verdikleri güvence ve taahhütler inceleniyor ve derecelendiriliyor. Bu derecelendirmeye göre
5 yıldan fazla parça kullanılabilirliği vaat eden markalara 10 puan değerinde belirli bir ölçeğe göre hesaplanır; 4 yıl boyunca kullanılabilirlik için 8 puan, 3 yıl boyunca kullanılabilirlik için 6 puan ve en az 2 yılsa 4 puan. Kullanılabilirliği düşükse veya üretici bu konuda iletişim kurmuyorsa, ürüne puan verilmez.
Ayrıca, piyasadaki OEM yedek parçalarının mevcudiyetini de göz önünde bulunduruluyor.

Parçaların fiyatı
Yedek parça fiyatlarının ürünün kendi fiyatına yüzde ile oranı inceleniyor. Bu yüzdeye göre puan veriliyor. Örneğin, bir ekranın fiyatı, bir arka cam, yük modülü ve Açma / Kapama düğmesi yeni ürünün fiyatının% 40'ını aşarsa, puan 0 olacaktır. Öte yandan, bu toplamın altındaysa Yeni ürünün% 20'sinde puan, bu kriter için 20/20 olacaktır.

Yazılım yükleme
Yazılım kısmı telefonunun düzgün çalışması için gerekli bir unsurdur. Bu nedenle, ürünün herhangi bir kullanıcı tarafından sıfırlanabileceğini doğrularız.
Diğer şeylerin yanı sıra, üreticinin akıllı telefonun ROM'una ücretsiz erişim izni verip vermediğini, yani kullanıcının özellikle gelişmiş yükleme seçeneklerine erişebilmesine olanak tanıdığını kontrol ediliyor.

Xiaomi Mi 9 sökülmüş hali

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Huawei P30 sökülmüş hali

Test sonuçları tablosu

Üst Alt