Yardım Akıllı Saatler ve Veri Özgürlüğümüz, AmazFit Cor 2 & GadgetBridge

ManazA

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Manaz
Cihazım
Mi 8
Konular
4
Henüz GTS ve GTR ürünlerinin çıkmadığı bir zamanda AmazFit Cor 2 aldım.
Çünkü Mi 3 ve 4'ü denedim ve Açık Kaynak APP çalıştırma zorluklarını ve sürekli GPS Bağlantısı talebi nedeniyle hiç sevmedim.
Sonunda epey tecrübe kazandım ve bütün Fit uygulamalarını az çok denedim.
Öncelikle Resmi Uygulamaların yani Mi Fit ve AmazFit uygulamalarının Widget özellikleri yok, yani saat verilerini Telefon Ana Sayfası üzerinde görebileceğiniz ekran eklentisi.
Bu yüzden Widget üzelliğine önem verdiğim için bütün uygulamaları denedim.
İçlerinde beğendiğim Mi Bandage vardı, Mi Fit uygulamasından bağımsız çalışabiliyordu. Yapıcısı mükemmel bir APP yazmış ancak Widget üzerinde Uyku verisi göstergesi yoktu ve gün içindeki uykuları göstermiyordu. Yani Gece az uyudunuz, gündüz tamamlamak istediniz, veriyi takip edemiyorsunuz.
Diğer beğendiğim uygulama ise AmazFit Notify uygulaması. Bu uygulama da çok güzel hazırlanmış, diğerlerinin hepsi bana göre Yetersiz. Bu uygulamanın eksisi de MiFit'ten bağımsız çalışamaması.
Mi Bandage ve AmazFit Notify uygulamalarının Premium özelliklerini test etmek için satın almak istedim, ancak satışları sadece Google Play üzerinden olduğu için elde edemedim,
Çünkü, Kişinin Verisi Kendisinindir ilkesine inandığım için Rootlu Global Mi8 Telefon ve Özel Rom (LineAgeOs 17.1 - Android 10) kullanıyorum.
Google hizmetlerinden nefret ediyorum, benim uykumla, yüzümle, sesimle, aramalarımla ilgili ne varsa hepsini çevrimiçi kendi serverlarına kaydediyor. WhatsApp ve FaceBook da kullanmıyorum tabiatıyla.
Sosyal Medya ile insanları nasıl topluca hareket ettirdiklerini, toplumsal verilerin insanlığın zihni olduğunu ve zihinleri yönetmeye başladıklarını Arap Baharı, Daiş Örgütü ve son olarak da Corona Paranoyası örneklerinde yaşadık ve yaşıyoruz.

Her neyse, AmazFit Cor 2 seçtiğim en uygun üründü. Özellikleri benim için yeterliydi, GPS olmasa da olur dedim. Olsaydı da OpenMap ile kullanır yine GoogleMap'a ihtiyacım olmazdı.
Şu anda GTR, GTS ve henüz Türkiye'ye gelmemiş AmazFit X gibi yeni modellerin, kullandığımız Mi4 veya Cor 2 gibi yatay saatlere çok büyük bir alternatif olduğunu da düşünmüyorum. Tek önemli farkları BlueTooth 5.0 olmaları ki bu önemli bir ayrıntı. Telefon ile Cihaz arasındaki mesafeyi neredeyse 10 kat artırıyor.
Bu yüzden, Akıllı Saati değiştirmek için yeniden arayışa girdim. Türkiye'de GTS ile Bip arasında gidip geldim. Tabiatıyla GTS BlueTooth 5.0 ve Jiroskop özellikleri ile önde ancak bu saatlerde de uyku monitörünün sağlıklı çalışmadığı çok konuşuluyor. (Yuvarlak saatleri sevmediğim için, değerlendirmemim dışında olduğunu not etmeliyim.)

AmazFit Cor 2 ile idare ediyorum. Şu anda tek eksiği Türkçe Dil Desteği olmaması.
Telefon Uygulaması olarak da GadgetBridge'yi kullanıyorum. Bana göre kusursuz çalışıyor, Şimdilerde GB ile AmazFit Cor 2 arasında "Telefonumu Bul" fonksiyonunda bir sorunum var, bu da Rom'dan mı kaynaklanıyor yoksa GB'den mi hala araştırıyorum. Bu arada GadgetBridge uygulamasını tam olarak Türkçe'ye de çevirdim. Cihazı test ederek çeviriyi sürekli düzeltiyorum, GB'nin 0.43.0 versiyonundan itibaren kullanımda.

Bütün bunları niye yazdım, Tecrübelerimi size aktarmak için. Ve gerektiğinde bilgi paylaşımı için. Burada bu konuları tartışabiliriz. Yaşım, tahminimce çoğunuzdan çok ilerde.

En iyi iyi Öğretmen tecrübedir.

Akıl yaşta değil baştadır.

Bu yüzden, AmazFit Cor 2 için Türkçe Dil Desteği formülü bilen varsa ve katkıda bulunursa sevinirim.

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
Hocam telefonda root varsa lucky patcher ile internetsiz çalışan çoğu uygulamayı internet ile çalışan uygulamalrın ise bir kısmını premium yapabiliyorsun uygulama içi satın alamalarıda bedava yapıyorsun
Konuyu açan kişi güvenlikten bahsediyor hocam. Söylediğiniz şey tam zıt şuan anlattığı şeylerle

Oyla:
Üst Alt