Uygulama Advance Braille Klavye

ugurgurbuz39

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Yaş
27
Konum
Türkiye
Katılım
11 Eylül 2019
Konular
13
Mesajlar
53
Forum puanı
99
Puanları
18
Merhaba arkadaşlar,
Bu gün sizlere körlerin Android işletim sistemlerinde Braille alfabesini kullanarak yazı yazabilmelerini sağlayan Advance Braille Klavye uygulamasını paylaşacağım. Öncesinde bilmeyenler için Braille alfabesi hakkında bilgi vermek isterim.
Braille alfabesi, Luise Braille tarafından icat edilmiş ve 1830'lu yıllarda kullanılmaya başlanmış kabartma kör alfabesidir. Altı adet noktanın farklı kombinasyonlarıyla oluşan bu alfabe, A4 kağıt boyutunda tablet dediğimiz bir aracın içine yerleştirilen kağıda, sivri uçlu bir kalemle bastırılarak noktaların oluşturulmasıyla yazılır. Daha sonraları tablet yerine braille yazı yazmak için daktilolarda geliştirilmiştir. Günümüzde ise Braille baskı yapan çok ileri düzey yazıcılar da bulunmaktadır.
Gelişmekte olan bilgisayar teknolojilerine bağlı olarak, Braille alfabesinin bu alanda da körler tarafından kullanılmasını sağlayan Braille ekranlar geliştirilmiştir. Bilgisayarlarda kullanılan ekran okuyucu uygulamalar ile entegre çalışan bu Braille Ekranlar, bilgisayar ortamında ekran okuyucu uygulama tarafından seslendirilen metinleri Braille kabartma yazı ile anlık olarak görüntüleyebilmekte ve körlerin bu cihazlar üzerinden bilgisayara yazı yazabilmelerini sağlamaktadır. Günümüzde ise elektronik ortamda bulunan grafiklerin anlık olarak kabartmaya dönüştürülerek körler tarafından incelenebilmesini sağlayan cihazlar geliştirilmektedir.
Akıllı cep telefonları ile birlikte, geliştirilen MultyTouch (çoklu dokunma) destekli ekranlar ile Braille yazı yazılabileceğini düşünen Harri Pasanen adlı bir yazılımcı, MBraille adında ilk mobil uygulamayı geliştirmiştir. İlk olarak iOS işletim sisteminde çalışan bu uygulama, Android tarafında 10 parmak destekli MultyTouch desteğinin geç gelmesi, TalkBack ekran okuyucusunun uygulama ile tam uyumlu çalışamaması sebeplerinden tamamlanamamış ve geliştirimi durdurulmuştur.
Android tarafında sonraları bazı uygulama geliştiricileri tarafından Braille klavyeler geliştirilmeye çalışılsada, özellikle TalkBack tarafından sistemin uyumsuz çalışması sebebiyle tam randımanlı bir verim elde edilememiştir. Google'ın ise bu konuda hiç bir adımı şimdiye kadar olmamıştır. Ancak Apple tarafından MBraille uygulaması sisteme entegre "Ekrandan Braille Girişi" özelliği altında Voice Over ekran okuyucusuna dahil edilmiştir ve harici bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaksızın iOS kullanıcısı körlerin Braille yazması mümkün hale gelmiştir.
Forumumuzda da paylaştığım Jieshuo ekran okuyucusu uygulaması ile birlikte Braille klavye uygulamalarının kullanımını engelleyen "Dokunarak Keşvet" özelliğinin otomatik olarak askıya alınması sağlandığından, Android tarafında körler tarafından Advance Braille Keyboard uygulaması ilk Ekrandan Braille Girişi uygulaması olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Hala bazı eksiklikleri de olsa geliştirilmesine güncel olarak devam edilen Advance Braille Keyboard (ABK) uygulaması, Ömer Yeşiltaş adlı kör bir arkadaşım tarafından Türkçe'ye çevrilmiş; Tarafımca hazırlanmış Liblouis açık kaynak kodlu Braille Tabloları da entegre edilerek Türkçe Braille alfabesi kısaltmalı olarak yazılabilir hale getirilmiştir.
Not: Bu klavyeyi kullanabilmek için Türkçe Braille alfabesini bilmek gerekmektedir.
Uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra, Dil ve Giriş ayarlarından etkinleştirip, varsayılan klavye olarak seçmeniz gerekir. İlgili ayarlara uygulamayı açtığınızda çıkan seçeneklerden hızlıca erişim sağlayabilirsiniz.
Uygulamayı yükledikten sonra, Ayarlarından dili Türkçe olarak seçmeniz ve Braille Dönüştürme motorunu Liblouis veya Varsayılan olarak belirlemeniz gerekir. Kısaltmalı Türkçe yazmak için Liblouis seçilebilir. Standart yazmak için varsayılan dönüştürücü motorunu da seçebilirsiniz. Sonrasında ise ayarlar \ Ekrandan Braille Girişi seçeneğinden, "El ile" seçeneğini seçip, bir yazım alanında klavyeyi etkinleştirip, Braille yazmak için ilgili nokta konumlarını atamanız gerekmektedir. Uygulama ekrana dokundukça bir sonraki nokta konumu için sizi yönlendirmektedir. Nokta konumlarını yeniden atamak için, dört parmağınız ile ekrana 3 saniye boyunca basılı tutup, nokta konum belirleme işlemini yeniden yapabilirsiniz.
Konuya yabancı olan gören arkadaşlar,
web sitesinden metinlerin Braille görsel çıktılarına bakabilirler. Ayrıca Türkçe Braille alfabesi noktalarını aşağıda paylaşıyorum.

Türkçe Braille Alfabesi Noktaları::
A:1
b:12
c:14
ç:16
d:145
e:15
f:124
g:1245
ğ:126
ı:35
i:24
j:245
k:13
l:123
m:134
n:1345
o:135
ö:246
p:1234
r:1235
s:234
ş:146
t:2345
u:136
ü:1256
v:1236
y:13456
z:1356
q:12345
x:1346
w:2456

Advance Braille Keyboard uygulamasını aşağıdan indirin ve kurulumu için:
1. abk-keyboard.zip dosyasını klasöre çıkarın.
2. Uygulama kısmi apk dosyalarından oluştuğundan, adb üzerinden yükleme yapılabiliyor. Forumdan bir arkadaş bu uygulama apk dosyalarını birleştirebilmemuz hususunda destek olursa ayrıca güzel olur. Ancak bir çözüm geliştirilnceye kadar adb üzerinden yüklenmesi zorunlu malesef. abk-keyboard klasörünü adb dizininize kopyalayınız.
3. Telefonunuzun geliştirici seçenekleri açık, usb hata ayıklama ve usb üzerinden yüklemelere izin vermenin etkin olması gerekmektedir. Eğer hazırsanız aşağıdaki komutu adb komut ekranında yazarak yüklemeyi tamamlayabilirsiniz:
adb install-multiple adb-keyboard\1.apk adb-keyboard\2.apk adb-keyboard\3.apk adb-keyboard\4.apk
Telefonunuzda bir onay ekranı gelirse onaylayın ve kurulumu tamamlayın.
İlerleyen günlerde klavyenin detaylı ayarlanması ve kullanımına ilişkin bir VideoCast hazırlayarak sizlerle paylaşacağım.
 
Üst Alt