Haber Abonelik iptali çilesi bitti.

Bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren kanuna göre artık abonelik iptalleri internet üzerinden yapılabilecek. Böylelikle müşterilerin abonelik iptali çilesi bitiyor.

İnternet, uydu, mobil abonelik vb. gibi sistemlere tek tuşla abonelik başlatılırken, aboneliği iptal etmek istediğinizde zahmetli bir sürece giriliyor. Firma sizden faks çekmenizi, kargo yollamanızı veya şubeye gitmenizi istiyor. Bugün itibariyle bu zahmetli süreç sona erdi.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girek kanun değişikliği ile artık abonelik iptali işlemi internetten yapılabilecek. Yasanın önceki halinde kullanıcının iptal talebini yazılı bir şekilde sunması gerekiyordu. Bundan sonra kullanıcılar ilgili firmanın sitesinden veya e-devlet vb. sistemlerden abonelik iptali yapabiliyor.

Torba yasanın başka bir maddesine göre bankaların elektronik ortamdan sözleşme başlatabilmesine imkan tanınıyor. Müşteriler banka şubesine gitmeden, imza atmadan sözleşme başlatabilecek. Fiziki belge, ıslak imza kullanılmadan banka ve kredi kartı çıkarılabilecek.

Abonelik iptalinin elektronik ortamdan yapılmasına imkan tanıyan kanunda şu ifadeler yer alıyor:

"MADDE 10 – 5809 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümleler eklenmiş ve dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesinde yer alan “yazılı olarak” ibaresi “taleplerini” şeklinde değiştirilmiştir."

Kanunun önceki halinde söz konusu cümle şu şekildeydi:

"Aboneler yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir."

Yeni düzenlemeyle birlikte söz konusu cümle şöyle oldu:

"Aboneler taleplerini bildirmek kaydıyla aboneliklerini her zaman sona erdirebilir."

Reaxionreis

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Web Geliştiricisi
Konular
9
Bilgilendirme için teşekkürler hocam.
Tam ihtiyacımız olan şey sonunda oldu desenize

mesro09

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Sergen
Cihazım
mi9se
Konular
25
Çok şükür. Bağlarken telde bağlıyorlar. İptale gelince şehir merkezine gelin İlçedeyken

Ironsides

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Not Found
Cihazım
Xiaomi Mi 13u
Meslek
Mod
Konular
315
Sözleşme kurulurken sözlü kuruluyor, iptal edilirken yazılı. Böyle bir zihin saçmalığı yıllardır sürüyor. Parası olanın iptal etme gibi bir çilesi olmadığı için gündeme gelmeyen mesele ne oldu da gündeme gelip yasaya dahil oldu, şaşırdım.

blackrow67

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
DoğuHan
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
16
Oh be şimdi şu digitürkü bi iptal edelim :)

Üst Alt