Rehber A/B GSI ROM Kurulumu

• Konbuyu başlatan Singe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 4K

Singe

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Redmi Note 9Pro
Konular
17
Merhaba arkadaşlar bugün sizlere nasıl desteği olan custom rom kurabilirsiniz onu anlatmaya çalışacağım bu anlatacaklarım XDA developers'ta var fakat adımların hepsini kendim denedim Havoc OS kurdum hatta. Türkçe'si olsun ve herkes anlasın diye buraya yazmak istedim.
Her şeyden önce bootloader kilidinin açık olması gerekmekte.
Başlamadan önce gerekli olan dosyalar:

(Hem lazım olacak hem de eğer yanlışlıkla hata yaparsanız geri dönmek için)

(Android 8.1: İşletim sistemi tabanı olarak bunu kullanmamız gerekmekte daha stabil olması için)

(Nano olanı indirin)
(Benim bu rom hoşuma gitti siz başka a/b destekli rom da kurabilirsiniz)

Bölüm 1 Stok Rom'a TWRP Kurma:
Adım 1: MiFlashı kurun ve indirdiğiniz 9.6.4.0 romuna sağ tıklayıp bir klasöre çıkart deyin ve çıkan klasörü masaüstüne taşıyın(kolay ulaşmak için). Son olarak ADB Terminalini kurun onu da masaüstüne bir yere veya kolay ulaşabileceğiniz bir yere kurun.
Adım 2: Telefonu kapatın ve Fastboot moduna girin ve bilgisayara bağlayın, fastboot modundayken mi flashı açın, yukarıdan select e basıp çıkardığınız stok rom klasörünü seçin sağ altta clean all and lock seçili olarak gelecektir bunu clean all olarak değiştirin ve flash deyin.
Adım 3: Telefon açılınca ayarlarını yapın (sakın şifre koymayın veya parmak izi ayarlamayın) kurulunca telefonu kapatın.
Adım 4: Tekrar fastboot modunda başlatın. İndirdiğiniz twrp "img"'ını ve "zip"'ini ADB Terminalinin bulunduğu kısıma atın ve ismini twrp.img ve twrp.zip olarak değiştirin. cmd-here dosyasını açın ve "fastboot boot twrp.img" koduyla twrp'yi boot edin twrp menüsü gelince cancel'e dokunup bilgisayarda "adb push ./twrp.zip /sdcard" yazın telefonda install'a dokunup en aşağıda twrp zip'ini seçip kurun. yeniden başlatmayın ve home tuşuna dokunup reboot a dokunun ve recovery'i seçin twrp açılırsa olmuş demektir.

Bölüm 2 Custom Rom kurulumu
Adım 1: İndirdiğiniz custom rom arşivine sağ tıklayıp buraya çıkart deyin, çıkan img'ı HavocOS olarak yeniden adlandırın ve ADB Terminali'nin olduğu yere atın, stok romu çıkardığınız klasöre gidin orada images var onun içinde userdata.img var bunu da ADB terminalinin olduğu yere atın.

Adım 2: Twrp'de kalan telefonu reboot deyip bootloader'ı seçin. Sırayla şu kodları yazın:
1. "fastboot flash system HavocOS.img" bu 45 saniye kadar sürecek
2. "fastboot flash userdata userdata.img"
3. "fastboot boot twrp.img"

Cihaz twrp ile açılınca tamamdır. İndirdiğiniz magisk zip, magisk manager apk ve gapps nano arşivlerini telefona atın
eğer bilgisayar telefonu görmezse "adb push ./zipismi /sdcard" ile atabilirsiniz ama bunun için o dosyaların adb terminali ile aynı yerde olması gerekir.
Adım 3: Install'a dokunun ve ilk gapps sonra magisk zip'i flashlayın ve reboot system'e dokunun
ve her şey hazır ama yapmamız gereken bir şey daha var sistem encrypt olmadığı için hafıza 2gb oluyor bunu aslına geri döndürelim. Eğer navigasyon barınız açık değilse ayarlardan "havoc settings/navigation bar" yerinden açabilirsiniz
Adım 4: magisk manager apk'sını kurun ve google play store'dan es dosya yöneticisini indirin (başka uygulama da olur amaç root gezgini olmak) ve root gezgini modunu açın izin ver dedikten sonra yerel modu seçin sol üstte "/" işaretine dokunun ondan sonra vendor klasörüne girip etc klasörüne girin orada fstab.qcom dosyasını editleme moduyla açın "force" diye aratın orada "forceencrypt" olan yazıyı "encryptable" yapın.
Adım 5: Telefonu kapatın ve twrp'ye girin cancel'e dokunun ve wipe deyip sağa kaydırın.
Adım 6: Telefon biraz geç açılacak, açılınca tekrar kurulum yapın ve magisk apksını kurun magisk ek kurulumunu yapıp sol üstten modüllere gidip + işaretine dokunun Magisk SELinux zipini telefona atıp seçin kurulum esnasında sakın ekrana dokunmayın, bir uyarı gelecek ses arttırma tuşuna basın ve sıradaki uyarıda ses kısma tuşuna basın, kurulum bitince yeninden başlatın.

Bu kadardı arkadaşlar olabildiğince açık anlatmaya çalıştım diksiyonum kötü ise özür dilerim bu sadece Havoc OS için geçerli değil başka android 9 romlarını da kurabilirsiniz sakın bootloader kilidini kapatmayın.
Google Camera kurmak için terminalden camera2 api kodlarını yazmanız gerekmekte onun için ayrı bir konu var zaten.
Havos OS çok fazla stabil değil ama olabildiğince stabil olması için 9.6.4.0 ile kurduk
Eğer şebeke çekmeme sorunu yaşarsanız fastboot modunda

bunu "fastboot flash modem modem.img" kodu ile flashlayın.

Son düzenleme:

Kadima

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Meslek
Mekatronik Müh.
Konular
11
AB ya da only a farkı nedir acaba bilginiz var mı?

Mehmetkn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Öğrenci
Konular
10

ab olanı flashlarsam bootloop olur mu?

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6
nurxc Abi sen böyle şeylerle ilgileniyorsun sanırım bu rehber bütün custom ab romları için geçerli
Sinc şuan pie yıl beğeniyorum çok tuttum hos rom.cok hızlı YouTube da çentikler tam ekran .hareketlerden sanal tuşlarda yok oluyor.bi twrp yıl çözemedim şifre sorunu filan var .şuan magisk ve modullerle idare ediyorum.luckypatcher çalışmıyor pie de .senin pixel romu denemeye çalıştım fastbotta hata verdi sanırım.yani dostum benim custom rom a geçmem için pie den üstün olması lazım performans pil kullanılabilirlik twrp desteği filan.durum bu...

Aşkısevirem

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi 6
Meslek
Hademe
Konular
2