Haber 5G Türkiye ’ye ne zaman gelecek

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere 5G üzerine ilk testeler 2018’de yapılmaya başlanmıştı. Aslında 2018 öncesinde de pek çok şirket kendi bünyesinde 5G üzerine testler yapıyordu. Lakin 2018 ile birlikte bu testler global ölçekte gerçekleşmeye başladı.
Eğer büyük bir aksilik olmazsa 2019’un ikinci yarısından itibaren bazı ülkeler 5G ’ye resmen geçmiş olacaklar. Fakat bu hemen öyle birden bire gerçekleşmeyecek. Adım adım, ilçe ilçe, şehir şehir 5G’ye geçilecek.

Yani operatörler bu hizmeti öncelikli olarak belli başlı bölgelerde verecekler. Sonrasında ise tüm ülke genelinde 5G servisleri kullanıma sunulmuş olacak. Peki 5G’yi kullanmaya başlayacak olan ilk ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor mu? Bizi asıl ilgilendiren soru bu.

5G destekli cihaz sayısı artıyor
5G Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusunu yanıtlamadan önce, 5G destekli akıllı telefonlardan da biraz bahsedelim. Malum, son dönemde 5G destekli olarak duyurulan model sayısında önemli bir artış yaşandı. Fakat yinede üreticiler tam anlamıyla 5G’ye geçmiş değiller.

Son duyurulan modellere baktığımızda genelinin 4G destekli olduğunu görüyoruz. 5G için duyurulan modeller ise genelde özel bir versiyon halinde karşımıza çıkıyor. Peki neden? Aslında bu sorunun yanıtı son derece basit. 5G şu anda çok yeni bir teknoloji. Doğal olarak yeni olduğu için de hayli pahalı.

Üreticiler 5G modemlerinin maliyetini ister istemez akıllı telefon fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla 5G destekli telefonlar, 4G destekli modellere göre hayli pahalı oluyor. O yüzden kullanıcılar genel olarak 5G yerine 4G destekli modellere yöneliyorlar.

Kısaca özetlemek gerekirse, 5G teknolojisine geçmek için yeterli şartların sağlanmasından ziyade, kullanıcıların da kesenin ağzını biraz açmaları gerekiyor.

Türkiye’ye ne zaman gelecek?
Şimdi gelelim asıl konumuza. Yani 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusunun yanıtına. Malum, az önce de belirttiğimiz üzere 2019 itibariyle bazı ülkeler 5G teknolojisini kullanmaya başlayacaklar. Fakat bu teknolojinin ülke geneline yayılması, en iyi ihtimalle bile 2 – 3 seneyi bulacaktır.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan geçtiğimiz yıl Mart ayında Mobil Dünya Kongresi’nde konu ile ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Sayan;

“Barcelona’ya geldik, hemen hemen bütün şirketler 5G’le ilgili deneyimlerini sunuyor. Biz de özellikle cumhurbaşkanımızın gösterdiği vizyon çerçevesinde 2023‘te kendi milli şebekesiyle 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bugün bütün bağlantılarımızı kuruyoruz, operatörlerimize neler yapmaları gerektiği gösteriyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de 5G koordinasyon kurulu BTK bünyesinde oluşturuldu. BTK’nın Hacettepe, ODTÜ, Bilkent, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone‘la birlikte kurmuş olduğu 5Gvadisi çalışmalarını sürdürüyor.

Konu ile ilgili ilk testlerin bizim kendi mühendislerimiz, kendi operatörlerimizce yapılacağı “Test Path” de Mart ayı sonunda faaliyete geçmiş olacak. Mart ayında, Ankara‘da 5Gvadisinde ekipmanları test ediliyor olacak. Bakacak olursak, özellikle bir önceki Barcelona seyahatiyle GSMA, bu işin merkezi. GSMA toplantılarında bu standardın sanılandan daha önce geleceği ortaya çıkmış durumda. Artık standartlaşmayı bile beklemeden, 5Gile ilgili ilk uygulamalar yapılıyor olacak. Biz 4.5G frekans ihalesinde dedik ki, teknoloji nötr bir frekans ihalesi yapıyoruz. Yeni teknolojiler herhangi bir ihaleye gerek kalmaksızın kullanılıyor olacak. İnşallah en kısa sürede ülkemize getireceğiz ve şunu söyleyebilirim, ilk kullanan ülkelerden biri olacağız.” demişti.

Kısaca özetlememiz gerekirse, Türkiye’de ön görülen tarih 2023. Elbette bu tarih bazı teknik nedenlerden ötürü sarkma da gösterebilir.

Açık konuşmak gerekirse, şimdi ya da 2020’de geçmenin bizim için pek bir avantajı olmayacaktır. Çünkü ürünlerin sayısı şu anda çok az. Az olmasından ziyade fiyatlar da hayli üst seviyelerde.

2023’e kadar cihaz sayısının artacağını ve fiyatların düşeceğini varsayabiliriz. Elbette yine de bekleyip göreceğiz.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Gelmese de olur

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
5G geldiğinde bizim Pocolar ömrünü (3-4 yıl) tamamlamış olur.

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
91
dostum
5G son kullanıcı açısından getirisi nedir ?

ama mobil data ihtiyacı olanlar için bant genişliği olsun, tepki süreleri açısından EVET Geçelim derim
ama bir tlf da bu tv ler vs için eğer video yüklemesi vs yapmıyor isen.. canlı yayın işinde kullanmayacak isen.... gereksiz
Gelmesin mi ?

TABİKİ en yeni ve sorunsuz teknolojiyi bende istiyorum

şimdi... hepimizi forum gereği xioami cihaz hayranı veya sempatizanıyız...
yakın zamanda çıkmış 2 cihazın teknik farkını birçok kişiye anlatamıyorum

redmi note 7/pro .... mi 8 se.... ve mi9 se....

bu cihazlar arasında en büyük farklardan bir tanesi wifi bant aralığı
kullanılan BT ler aynı sanırım veya çok ufak bir ALT seri farkı olsa bile wifi lerinde çok belirgin fark var onun da sebebi içindeki işlemci 6xx ve 7xx in getirdiği fark

bizler bireysel kullanıyoruz. ve birçok kişi aldığı tlf unu ne masaüstü nede mobil bilgisayarları ile kullanmıyor. benim NB um var ve dolayısı ile de alacağım tlf daki bant genişliği ve hız frekansı çok önemli... type c bağlantısı teorik olarak önemsiz gözükse bile usb 2 kullanan cihazları kullanmak istemiyorum.. neden ? yeni modem masaüstü anakartlar artık USB 3.1 i bile bırakıyor ve çok çok daha hızlı bir yapıya geçiyor.

hepimiz tlf un işlemci hızına vs dikkat ediyoruz ama kullandığı wifi si bt si olsun veya dahili bellek okuma hızı... tf kart okuma hızlarını sorgulamıyoruz ?

ama iş yedek alma.. yeni rom yükleme zamanı geldiğinde hepimizin canı sıkılıp morali bozuluyor... çünkü yedekleme veya var olan yedeğin aktarım süresi çok UZUNNNNNNN olduğundan.
şahsen denediğim bir olay.
e7400 serisi işlemcileri bilirsiniz. ürün sanırım 2008 de satışları oldu diye aklımda yada daha da eski olabilir. arkadaşımda bu kasalardan vardı 2-3 tane... aldım ssd disk. ram leri zaten 4 idi.. ssd diske win8.1 i kurdum... arkadaşım inanamadı aynı kasa olduğuna.. bir disk makineyi şaha kaldırdı.. artık anlık excel açıp kayıtlar program load süreleri derkennnnn yaptığı masraf almayı düşündüğü yeni kasaların yanında çok ufak kaldı....

cihazları veya yeni teknolojileri hemen acil takip etmek veya herşeyin en yenisini ENNNNN SONNN MODELİ ni kullanma manyaklığı yerine, en uygun ve mantıklısını kullanmak...

ben yarın yapılacak lansmanda mi9 se satışları müjdesini bekliyorum. umarım olurda istediğim fiyat endeksinde teknik özellikleri uygun cihaz almış olurum

selamlar saygılar

Tortue

Software Developer.
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
Xiaomi 11 5G
Meslek
Full Stack Dev.
Konular
134
İlk olarak 4G kapsamını çoğaltsınlar, ondan öncesinde internet altyapısı için çalışmaları gerekiyor bence.

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
İlk olarak 4G kapsamını çoğaltsınlar, ondan öncesinde internet altyapısı için çalışmaları gerekiyor bence.
aynen öyle. 5G ye gecsek ne olacak orda burda hic biri cekmedikten sonra

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
Mi 8 lite 4G sorunlu. 5 g de sebekede gidecek. :) ;D Saka bir yana ben 4.5 g yi gelistirmelerini yani tam oturtmalarini tercih ederim. İnsanlarin 5 G ye ihtiyaci oldunu dusunmuyorm. Tabi operator sirketlerinin bankalarin devlet dairelerinin ihtiyaci vardir. Ama halk tarafinda 4.5 g yeterli dedikler mbps degerini verseler hic bir sorun kalmayacak. Bazi yerlerde 90 mbps olan 4 G de bazi yerde 10 15 cekiyor.

Biscuit

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
İç İletişim Uzmanı
Konular
14
hocam Vodafone'da çalışıyorum. Bu hafta SWAP (baz istasyon değişimleri) var. Yavaş yavaş yapıyorlar

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
hocam Vodafone'da çalışıyorum. Bu hafta SWAP (baz istasyon değişimleri) var. Yavaş yavaş yapıyorlar

hocam kusura bakma ama çalıştığın şirket şu anda 4.5G hızı ve konuşma kalitesi bakımından Türkiye'deki en kötü şirket konumunda. Bu kötü algıyı silmek için bir uğraşları var mı acaba?

Biscuit

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
İç İletişim Uzmanı
Konular
14
hocam kusura bakma ama çalıştığın şirket şu anda 4.5G hızı ve konuşma kalitesi bakımından Türkiye'deki en kötü şirket konumunda. Bu kötü algıyı silmek için bir uğraşları var mı acaba?
o kadarını bilemiyorum, ancak uğraşlar var diye biliyorum. Daha fazla detaya sahip bir departmanda çalışmıyorum ne yazıkki

Üst Alt