Yardım 4G sorunu

Playbook

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Xiaomi
Konular
9
Arkadaşlar bu cihazda benim gibi 4G sorunu yaşayan var mı ? İlk aldığımda çalıştı fakat internet paketi bitince bir daha 3G den 4G ye geçiş yapamadım .bu sorunu yaşayıp çözen varsa bana yardımcı olabilirse sevinirim ,teşekkürler.

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Hali hazırda kullanılabilir interneti olan bir simkart takıp deneyebilirsiniz misiniz? Telefondan mı yoksa içinde bulunduğunuz kota dolması sebebiyle mi bunu anlayabiliriz.

Oyla:

karizma_1612

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hüseyin
Cihazım
Xiaomi Mi8
Meslek
HASTABAKICI
Konular
8
Arkadaşlar bu cihazda benim gibi 4G sorunu yaşayan var mı ? İlk aldığımda çalıştı fakat internet paketi bitince bir daha 3G den 4G ye geçiş yapamadım .bu sorunu yaşayıp çözen varsa bana yardımcı olabilirse sevinirim ,teşekkürler.
Hat vadofone ise kafasına göre takılıyor hocsn ben çok cektim vadofone den oradan biliyorum

Oyla:

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Hat vadofone ise kafasına göre takılıyor hocsn ben çok cektim vadofone den oradan biliyorum

Hattan ziyade operatörlerin geneli farklı markalardaki cihazları tanımlamakta tembellik ediyor diyelim.. :)

Ben redmi 5 plus da volteyi(görüntülü konuşma ve normal telefonla konuşurken internet bağlantısının edge yada 3g ye düşmemesi) etkinleştirebildim.

Vodafone 4.5g olmuyor desede ekran görüntüsünün üst köşesinde görebilirsiniz :)

Ekli dosyalar

• IMG_20180905_135052.jpg
    IMG_20180905_135052.jpg
    341,5 KB · Görüntüleme: 61
Oyla:

bayon

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi MİX/ Mi4
Meslek
Kabin Memuru
Konular
31
Hattan ziyade operatörlerin geneli farklı markalardaki cihazları tanımlamakta tembellik ediyor diyelim.. :)

Ben redmi 5 plus da volteyi(görüntülü konuşma ve normal telefonla konuşurken internet bağlantısının edge yada 3g ye düşmemesi) etkinleştirebildim.

Band 20 desteğinin olmadığı cihazlarda vodafone 4g sıkıntısı yaşanıyor maalesef hocam bir çok kullanıcı sıkıntısını dile getirdi burda :)

Oyla:

faysaLTaran

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Faysal
Cihazım
Mi Note 3
Konular
0
4g sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız Global Version olan cihazlardan almalısınız. Ama bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus var: bazı çakal satıcılar çinden-hindistandan getirdiği cihazlara sadece Global "Rom" yükleyerek Global adı altında satıyorlar. Bu yüzden Xiaomi telefon alırken güvenilir yerlerden almalı ve cihazın sadece Global Rom değil Global Version olup olmadığı teyit edilmesi.
Bu konuya dikkat ettiğiniz taktirde 4G'deki çekmeme veya band20 (800mhz) gibi problemlerde ortadan kalkacaktır.
Unutmayın: cihazı Turkcell veya Türk Telekom ile kullanacak olursanız elbette böyle bir sorun yaşamazsınız yani Global Version olmasına gerek kalmaz ancak yarın cihazı satmak istediğiniz taktirde alacak kişinin de Vodafone hat kullanmıyor olması gerekecek ve bu durumda satarken yine sıkıntı çekeceksiniz. O yüzden en iyisi en başından gerekirse biraz bekleyerek Global Version almak.

GSM operatörlerinin uygulamalarında cihazın 4.5G uyumlu olmaması sorunu ise tamamen operatörden kaynaklı yazılımsal bir durum.
İsteseler bugün dahi düzeltebilirler. Ancak Xiaomi Evofone ile ülkemize "resmi" anlamda henüz yeni giriş yaptı.
Eylül ayı içerisinde MI Shopların açılışıyla birlikte zannediyorum GSM Operatörleriyle konuşarak bu sorunun da üzerinden gelecektir Evofone.
Bu sayede Xiaomi telefonlarımızı tüm uygulamalarda sorunsuzca kullanabileceğiz :)

Oyla:

karizma_1612

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hüseyin
Cihazım
Xiaomi Mi8
Meslek
HASTABAKICI
Konular
8

Zaten sorgulamada tanımıyor ama 4.5 g kullanıyor telefonlar

Oyla:

Playbook

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Xiaomi
Konular
9
Arkadaşlar ben zaten Türk Telekom kullanıyorum. Müşteri hizmetlerini yaklaşık 4 5 kere aradım ne yaptıysak çözülmedi. Manuel olarak ağa kayıt olmaya çalıştığımda 4G görünüyor fakat ağa kayıt olmuyor telefon kullanılamıyor diye bir uyarı alıyorum manuel de. Bir de telefonu alışveriş mağazasından aldım evo garantisi altında.. türk Telekom mobil uygulamasında telefon hat 4,5G desteği görünüyor fakat cihaz desteği kısmında çizgi çıkıyor. Müsteri hizmetleri bir problem görünmediğini söylüyorlar ama 4G geçişi olmuyor . Sadece H+. Anlayacağınız bı çözüm bulamadım. Bakalım ilerleyen zamanda düzelecek mi göreceğiz.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hali hazırda kullanılabilir interneti olan bir simkart takıp deneyebilirsiniz misiniz? Telefondan mı yoksa içinde bulunduğunuz kota dolması sebebiyle mi bunu anlayabiliriz.
Kota derken o nasıl oluyor hocam ? Şuan onu yapamam ama deneyeceğim saolun cevabınız için.

Oyla:

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Arkadaşlar ben zaten Türk Telekom kullanıyorum. Müşteri hizmetlerini yaklaşık 4 5 kere aradım ne yaptıysak çözülmedi. Manuel olarak ağa kayıt olmaya çalıştığımda 4G görünüyor fakat ağa kayıt olmuyor telefon kullanılamıyor diye bir uyarı alıyorum manuel de. Bir de telefonu alışveriş mağazasından aldım evo garantisi altında.. türk Telekom mobil uygulamasında telefon hat 4,5G desteği görünüyor fakat cihaz desteği kısmında çizgi çıkıyor. Müsteri hizmetleri bir problem görünmediğini söylüyorlar ama 4G geçişi olmuyor . Sadece H+. Anlayacağınız bı çözüm bulamadım. Bakalım ilerleyen zamanda düzelecek mi göreceğiz.

Kota derken o nasıl oluyor hocam ? Şuan onu yapamam ama deneyeceğim saolun cevabınız için.

İnternet paketim bitti demiştiniz onunla ilgili olarak kota dedim :)

4g sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız Global Version olan cihazlardan almalısınız. Ama bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus var: bazı çakal satıcılar çinden-hindistandan getirdiği cihazlara sadece Global "Rom" yükleyerek Global adı altında satıyorlar. Bu yüzden Xiaomi telefon alırken güvenilir yerlerden almalı ve cihazın sadece Global Rom değil Global Version olup olmadığı teyit edilmesi.
Bu konuya dikkat ettiğiniz taktirde 4G'deki çekmeme veya band20 (800mhz) gibi problemlerde ortadan kalkacaktır.
Unutmayın: cihazı Turkcell veya Türk Telekom ile kullanacak olursanız elbette böyle bir sorun yaşamazsınız yani Global Version olmasına gerek kalmaz ancak yarın cihazı satmak istediğiniz taktirde alacak kişinin de Vodafone hat kullanmıyor olması gerekecek ve bu durumda satarken yine sıkıntı çekeceksiniz. O yüzden en iyisi en başından gerekirse biraz bekleyerek Global Version almak.

GSM operatörlerinin uygulamalarında cihazın 4.5G uyumlu olmaması sorunu ise tamamen operatörden kaynaklı yazılımsal bir durum.
İsteseler bugün dahi düzeltebilirler. Ancak Xiaomi Evofone ile ülkemize "resmi" anlamda henüz yeni giriş yaptı.
Eylül ayı içerisinde MI Shopların açılışıyla birlikte zannediyorum GSM Operatörleriyle konuşarak bu sorunun da üzerinden gelecektir Evofone.
Bu sayede Xiaomi telefonlarımızı tüm uygulamalarda sorunsuzca kullanabileceğiz :)

Bu konuyla ilgili şunu söyleyebilirim telefonun versiyonu ile ilgili tek sıkıntı değiştirilmesi gereken bir ayar sonuç olarak kullanılan işlemci ve chipset çoğunlukla herşeyi destekliyor fakat ülkelerin iletişim yasaları ve kullanılan baz istasyonu teknolojilerine göre ayar yapılıyor.

Arama bölümüne *#*#4636#*#* yazdığımızda oradaki volte etkinleştirme ve tercih edilen ağ türünü ayarlama kısmında küçük bir değişiklik yaptığımızda telefon istediğimiz şekilde bağlantı sağlayabiliyor. Ben bir çok ayarı denedim çevremde vatan Teknosa gibi yerlerden alınan android cihazlarınkiyle karşılaştırdım... Bir çoğu çalışıyor fakat ülkemiz için sanırım (henüz kırsala gitmedim ama) LTE\CDMA\UMTS auto (prl) seçeneği bunun haricinde diğer seçenekler görüşme yaparken interneti 3g yada edgeye düşürüyor. Yapmanız gereken doğru ayarı yapmak sadece.

Söylediklerim farklı ülkeler için yazılan işletim sistemlerinde açılamayabilir. Örneğin birleşik arap emirlikleri gibi ülkelerde aşırı kısıtlama mevcut. Global yada ülkemiz için olan işletim sistemlerini yükleyerek bu durumu ekarte edebilirsiniz.

Şu 800 MHz band olayına gelecek olursak o bölgelerde 4g yazması 3gden daha yavaş çalışması anlamına gelir. Ayrıca dediğim gibi işlemci desteği oldugu sürece aktif edebilirsiniz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz üzere görüşme esnasında ne 4.5g den düşüyor nede herhangi bir hata yaşamıyorum telefonu aldığımda ise söylemiş olduğum ayarları yapmadığım için bu şekilde kullanamıyordum.

Son düzenleme:
Oyla:
Üst Alt