Rehber 4G ile 4,5G Arasındaki Fark Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Forumda, sıkça "telefonumun ekranında 4,5G yazmıyor" veya "telefonum 4,5G çekmiyor" şeklinde yorumlar, serzenişler okuduğum için bu konu başlığı altında bilgilendirme yapmak istedim... Gelelim konu başlığımıza; 4G ile 4,5G arasındaki fark nedir? diye sormuştuk, öncelikle belirteyim, HERHANGİ BİR FARK YOKTUR, hatta ve hatta dünyada ve ülkemizde 4,5G diye bir teknoloji YOKTUR, dolayısı ile olmayan bir teknolojiyi, telefon üreticileri telefonlarına koymaları da mümkün değildir... :)

Gelelim, konunun detayına;

Ülkemiz operatörlerinin 4G teknolojisine geçme hazırlıklarında, siyasi bir kişiliğimiz (isim vermiyorum) bütün dünya 4G'ye geçecek, bizim de farkımız olsun, 5G'ye geçelim demiş ancak, o günkü teknolojik yapı ve gelinen nokta itibariyle bunun mümkün olmayacağı kendisine söylendiğinde; "yine farkımız olsun" mantığı ile "5G'ye geçilmiyorsa, 4G'den farklı olarak adı 4,5G olsun" diyerek, bir nevi, ülkemiz operatörlerine bu ismin kullanılması talimatını vermiştir... Ülkemizde de; "hayır efenim o durum öyle değil böyledir" diyebilecek bir babayiğit olmadığı için; 1 Nisan 2016 tarihinde 4G'ye geçilirken ismi 4,5G olmuş fakat teknolojik alt yapısı 4G olarak kalmıştır...

Tabi, onlar öyle deyince, öyle olmuyor... Teknolojik olarak zaten 4,5G diye bir şey yokken, biz 4,5G olsun dediğimizde ancak bu kadar oluyor işte...

Özetle; ülkemizde kullanılan teknolojinin varlığı ve adı 4G'dir, bu yüzden telefon ekranlarında 4,5G çıkmaz... Operatörler istedikleri kadar, 4,5G desinler, öyle bir teknolojileri olmadığını kendileri de bildiği halde, siyaseten yalamalık yapmak adına sesleri çıkmamaktadır... Telefon ekranında 4,5G yazan bir marka ben henüz görmedim, gördüm veya var diyenler varsa, cevabını da ona göre vereyim artık.

yn~~

JohnSmith96

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mido
Konular
10
Elinize sağlık hocam, yalnız şunu da eklemek isterim, bazı Samsung ve vestel cihazlarda 4.5G yazdığını gördüm bu da 4.5g olduğu anlamına gelmiyor.

Progressive

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
3
O iş öyle değil. Normal 4g 100 mbit desteği verir. Bizde biraz gelişmişi olan LTE-Advanced var. Bizimkiler kolay olsun diye 4.5g demiş hepsi bu. Hızı 450mbit e kadar çıkabiliyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Turkcell kullanıyorsanız Xiaomi telefonlarınızda bazı yerlerde 4G+ yazdığını görebilirsiniz.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Elinize sağlık hocam, yalnız şunu da eklemek isterim, bazı Samsung ve vestel cihazlarda 4.5G yazdığını gördüm bu da 4.5g olduğu anlamına gelmiyor.
Samsung cihazları bilmiyorum ama Vestel'lerde bu ibarenin (4,5G) olabileceğini tahmin ettiğim için konunun son paragrafına yazmıştım... Ekranında 4,5G yazan telefonların yazılım ile yapıldığını ve sebebinin de, yine "siyasi yalakalık" olduğunu belirteyim o zaman... :)

Konu hakkında detaylı açıklama okumak isteyenler Google amca'ya "yahu nedir bu 4,5G muhabbeti" yazarak, çıkan ilk sonuçtaki Güven Sak'ın yazısını okuyabilirler, buradan link veremiyorum... ;)

O iş öyle değil. Normal 4g 100 mbit desteği verir. Bizde biraz gelişmişi olan LTE-Advanced var. Bizimkiler kolay olsun diye 4.5g demiş hepsi bu. Hızı 450mbit e kadar çıkabiliyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Turkcell kullanıyorsanız Xiaomi telefonlarınızda bazı yerlerde 4G+ yazdığını görebilirsiniz.

Tamamen haklısın... !!

Progressive

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
3
Samsung cihazları bilmiyorum ama Vestel'lerde bu ibarenin (4,5G) olabileceğini tahmin ettiğim için konunun son paragrafına yazmıştım... Ekranında 4,5G yazan telefonların yazılım ile yapıldığını ve sebebinin de, yine "siyasi yalakalık" olduğunu belirteyim o zaman... :)

Konu hakkında detaylı açıklama okumak isteyenler Google amca'ya "yahu nedir bu 4,5G muhabbeti" yazarak, çıkan ilk sonuçtaki Güven Sak'ın yazısını okuyabilirler, buradan link veremiyorum... ;)

Tamamen haklısın... !!
Ama vestel falan her yere 4.5g yazıyor olabilir evet orda haklısın. Lg de ve Samsungda da aynı şey var onlar da mı yalaka acaba?

Ökkeş Kökleyen

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ökkeş
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
0
Karalama amaçlı açılmış bir başlık. Forum yönetiminin böyle art niyetli üyeleri uyarması şart..

4.5G'nin ne kadar gerçek olduğunu ufak bir araştırmayla öğrenebilirsiniz.

Bakınız:
Şebeke türleri:

4G:

4.5G:

4.5G balon değil gerçekdir, ülkemizde de bu hizmet sunulmaktadır.

bymcs

вчmcs
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MCS
Cihazım
Mi 8
Konular
11
çünkü o saydığın markalar Türkiye için özel rom çıkaran markalar.
Xiaomi de böyle bir şey yok adamlar global takılıyor.

Hamitackgz61

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hamit
Cihazım
Xioami Mi A2 Li
Konular
1
4.5 g diye bir teknoloji yok denemez, evet böyle standart yok fakat 4.5g nin 4g den daha hızlı ve avantajlı olduğu yanlar araştırılarak öğrenilebilir.. "Birebir aynılar " demek yanlış o yüzden.. 4.5g vardır, hatta 3.5g de vardır, 3g ibaresinin" H"sdpa olarak gösterilmesi de bundandır..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt