İnceleme 2007 den günümüze kadar Android Yolculuğu.

ikiekmekbimaltepe

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Not 7
Konular
418
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Android Sürüm 1.5: Cupcake

• Android 1.5 Cupcake 2009 yılında piyasaya sürüldü, Android sürüm adları geleneği bu sürümle başladı.
  • Cupcake sürümü, daha fazla dokunmatik ekranlı telefonun piyasaya çıkması nedeniyle gerekli olan ilk ekran klavyesi de dahil olmak üzere çok fazla gelişme sağladı.Pcake, üçüncü taraf uygulama widget'ları için bir çerçeveye sahipti.
  • Bu cup cake'i farklı kıldı ve video kaydının ilk seçeneği onunla geldi.
  • Cupcake tamamen widget'larla ilgiliydi

Android Sürüm 1.6: Donut

• Android 1.6, Donut, 2009 sonbaharında tanıtıldı.
  • Donut, farklı boyutlarda ekranlar ve çözünürlüklerde çalışma yeteneğine sahip daha iyi bir versiyondu.
  • Bu sürümle CDMA ağları desteği de eklendi.
  • Android Donut ile Univesal arama kutusu seçeneği tanıtıldı

Android Sürümleri 2.0 - 2.1 - Eclair

• Android Eclair, Donut'un piyasaya sürülmesinden altı hafta sonra piyasaya sürüldü.
  • Güncelleme altı ay sonra Donut'ta yayınlandı.
  • Bu sürümün en önemli özelliği, navigasyon dışında gerçek zamanlı trafik bilgisi ile sesli navigasyonun eklenmesi, aynı zamanda canlı duvar kağıdı, metinden konuşma işlevine ve o sırada iOS'a özel olan yakınlaştırma yeteneğine özel tutam eklemişti.

Android Sürüm 2.2: Froyo

• Android 2.2, Froyo, performans geliştirmelerini getiren Eclair'den dört ay sonra piyasaya sürüldü.
  • Froyo, ses ekranları ve ana ekranın altındaki standart yuva gibi bazı önemli özelliklere sahipti.
  • Froyo ayrıca web tarayıcısına flash desteği aldı.

Android Sürüm 2.3: Gingerbread

• Android'in Gingerbread 2010'da piyasaya sürüldü ve Android'in ilk maskotu bugün bildiğimiz yeşil renkli robotu piyasaya sürdü.
  • Gingerbread, yeşil ve siyah arka plan, pürüzsüz tasarım ve kullanıcı arayüzü ile kullanıcı deneyimine dayanıyordu

Android 3.0 - 3.2: Petek

• Petek 2011 yılında Motorola Xoom tarafından 3.1 ve 3.2 güncellemelerini alan bir tablet için piyasaya sürüldü.
  • Petekte Android maskotu mavi renklerle gösterildi ve önemli bir değişiklik olmadı.
  • Honeycomb, Motorola tarafından söz konusu tabletle sınırlı olduğu için akıllı telefonlarda deneyim kazanmadı.

Android Sürüm 4.0: Dondurmalı Sandviç

• Dondurma Sandviç ayrıca 2011 yılında piyasaya sürüldü ve modern tasarım ve kullanıcı arayüzü ile modern çağa daha fazla hizmet etti.
  • Bu sürüm hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde kullanıldı.
  • Icecream'de Sandwich swiping, kullanıcıların bildirimleri ve son uygulamaları hızlıca kaydırabildikleri işletim sistemi etrafında daha uygun bir yöntem haline geldi.

Android Sürümleri 4.1 - 4.3: Jelly Bean

• Jelly Bean 2012 ve 2013 yıllarında 4.1 ila 4.3 sürümlerinde piyasaya sürüldü.
  • İşletim sisteminde daha fazla kullanıcı dostu hale getiren çok sayıda iyileştirme ve cilalama yapıldı.Google Now, yapay zeka, kolayca genişletilebilir ve etkileşimli bildirimler ve sesli arama sistemi sağlayan Jelly Bean ile tanıtıldı.Hızlı ayarlar paneli ve kilit ekranındaki widget'lar ilk kez Jelly Bean ile ortaya çıktı.
    Android Sürüm 4.4: KitKat

KitKat 2013'lerin sonunda piyasaya sürüldü.Bu sürüm OK Google destek ve tasarım değişiklikleri ile geldi zencefilli kurabiye ve petek siyah - mavi değiştirildi.Daha açık arka planlar, şeffaf durum çubuğu ve beyaz simgeler işletim sistemine daha iyi bir görünüm kazandırdı.

Android Sürüm 5.0 ve 5.1: Lolipop

Android lolipop, 2014 sonbaharında piyasaya sürüldü. Lollipop, Android'e "Tamam, Google" komutuyla eller serbest ses kontrolü gibi yeni özellikler tanıttı., Birden fazla kullanıcı için destek.Bu sürümde daha sonra 5.1 güncellemesi ve sürümü ile düzeltilen birçok hata vardı.

Android Sürüm 6.0: Zefir

,

Marshmallow 2015 yılında piyasaya sürüldü, lolipop üzerinde sadece küçük bir güncelleme yapıldı.Bu sürüm Android'in ekran arama özelliğini sundu.Ayrıca parmak izi tarayıcı, USB tip c desteği ve daha fazla uygulama izni desteği de getirdi.

Android Sürüm 7.0 ve 7.1: Nuga

İlk olarak 2016'da piyasaya sürüldü.Android 7, performans, güvenlik ve üretkenlik için yeni özellikler satın aldı.Android 6.0 üzerinde iyi bir yükseltmeydi

Android Sürüm 8.0 ve 8.1: Oreo

Oreo 2017 yılında piyasaya sürüldü. Oreo, uygulamalar üzerinde PIP modu, bildirim erteleme ve diğer kontrolleri içeriyordu.Bu sürüm aynı zamanda akıllı telefonlar için bir sonraki büyük android güncellemelerini kolayca vermeyi kolaylaştırdı.

Android Sürüm 9: Pasta

Pie, Ağustos 2018'de piyasaya sürüldü.Pie, hareket navigasyon sistemi, güç yönetimi ve ekran parlaklık kontrolü için daha akıllı sistemler, ekran görüntüsü için etkili bir yöntem içeriyordu. Pie ile dijital refah da tanıtıldı.

Android Sürüm 10: Q

Android Q'nun beta önizlemesi Mart 2019'da başladı.Yazılım ayrıca güncellenmiş izin sistemleri, güvenlik yamaları ve cihaz korumasını içeren başlık altında birçok iyileştirmeye sahiptir.Resmi haberlere göre Google, son sürümden önce 2019'da toplam 6 Android Q beta güncellemesi yayınlayacak.

Peki Siz ilk olarak hangi android sürümü ile tanıştınız ?

Abdullah Aydoğan

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
Redmi 8
Konular
4
İlk Android deneyimimi Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile yaşamıştım. Sonrasından gelen bir güncellemeyle Android 4.1.2 Jelly Bean kullanmaya başlamıştım. (Samsung Galaxy S3 Mini)

Ek olarak aşağıdaki Android sürümlerini de kullandım.

ASUS Zenfone 3 ---> Android 6.0 Marshmallow - Android 8.0 Oreo arası sürümler / Custom ROM ile Android 9.0 Pie
Xiaomi Redmi 8 ---> Android 9.0 Pie

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Froyo ile başlamıştım ilk macerama. Sonrasında 2.3.6 ile kaldığım yerden devam ettim fakat bugüne kadar gelmiş geçmiş en stabil ve akıcı android sürümü tartışmasız kitkat'ın 4.4.4 sürümüdür. Bunun üzerine bir versiyon görmedim. 2010-11'den bu yana her türlü romu denemiş biri olarak gerek stock, gerek custom her açıdan en iyisi kitkattı. :)

Üst Alt