Rehber Swift Backup İle ROOT OLMADAN Yedekleme

XenRuu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hasan
Cihazım
Note 12 Pro 5G
Konular
2

Yönetim Notu ve Uyarısı
Bu rehber ile sadece uygulama kurulum dosyaları yedeklenmektedir. Uygulama verilerinin yedeklenebilmesi için Root yetkisi zorunludur.

Detaylı bilgi : Rehber - Swift Backup İle ROOT OLMADAN Yedekleme

Herkese merhaba, forum ailesi.
Android rehberi ile karşınızdayım.
Umarım işinize yarar beğenirsiniz.

Bugün rootlu-rootsuz yöntem ile Swift Backup kullanımını göstereceğim.

Öncelikle temel gereksinimler:
Minimal Adb and fastboot

:)
İsimlere tıkladığınızda gerekli sitelere yönlendirileceksiniz.

Rootlu ve rootsuz yöntem olarak 2'ye ayrılır:

Yöntem 1 rootsuz ADB ile: (shızuku)
  1. Shizuku uygulamasını Play Store'den indiriyoruz.
  2. Shizuku uygulamasına giriyoruz.

3. Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

4. ADB ile kullanı seçiyoruz.

5. Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
  6. Minimal ADB and Fastboot şu komutlar ile erişim veriyoruz.
  7. adb shell sh /storage/emulated/0/Android/data/moe.shizuku.privileged.api/start.sh
  8. Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

9. Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

10. Shızuku uygulaması yetkilendi.
  11. Swift Backup uygulamasına giriyoruz zaten shızuku yetkisi istiyor. Her zaman diyoruz ve keyfini çıkarıyoruz.
  12. Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
    Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Not: Yedekleriniz dahili Depolama/Swift Backup klasöründe olacaktır. TWRP üzerinden format data ya da data sildiğiniz işlemlerde bu klasördeki yedeği sdcard, OTG USB'ya da bilgisayara kopyalayarak güvene alınız. Daha sonra eski yerine taşıyarak restoreyi yapabilirsiniz.

Forumda konu olmaması garip konu için çok yoruldum ama değdi.
Keyifli formatlar ROM yüklemeler :)

Yazma düzenleme ekleme-çıkartma: XenRuu

Eğer yaparsanız sorumluluk size aittir. Brick, botloop vs hiçbir şeyden ötürü sorumluluk kabul etmiyorum. Yaptığınız her şey size aittir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular
9

Minimal Adb and fastboot

7. adb shell sh /storage/emulated/0/Android/data/moe.shizuku.privileged.api/start.sh

11. Swift Backup uygulamasına giriyoruz zaten shızuku yetkisi istiyor. Her zaman diyoruz ve keyfini çıkarıyoruz.

Not: Yedekleriniz dahili Depolama/Swift Backup klasöründe olacaktır. TWRP üzerinden format data ya da data sildiğiniz işlemlerde bu klasördeki yedeği sdcard, OTG USB'ya da bilgisayara kopyalayarak güvene alınız. Daha sonra eski yerine taşıyarak restoreyi yapabilirsiniz.

Eğer yaparsanız sorumluluk size aittir. Brick, botloop vs hiçbir şeyden ötürü sorumluluk kabul etmiyorum. Yaptığınız her şey size aittir.
Çok teşekkür ediyorum değerli hocam. Sürekli satın almış olmama rağmen, yaklaşık 1 yıldır telefonu Rootlamadan kullandığım için sadece arama ve mesajları yedekleme yapıp geri yükleyebiliyordum. En kısa zamanda bu yöntemi deneyeceğim. 👏👏👏

XenRuu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hasan
Cihazım
Note 12 Pro 5G
Konular
2
Çok teşekkür ediyorum değerli hocam. Sürekli satın almış olmama rağmen, yaklaşık 1 yıldır telefonu Rootlamadan kullandığım için sadece arama ve mesajları yedekleme yapıp geri yükleyebiliyordum. En kısa zamanda bu yöntemi deneyeceğim. 👏👏👏
Elinize sağlık hocam
Teşekkürler hocalarım
Maalesef HİÇ BİR YERDE rootsuz yöntem anlatılmamış

Rootlu telefondan rootsuz telefona geçenler içinde gerekli bir konuydu bence

veliahht

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
NAZİF
Cihazım
Mİ_6
Meslek
İŞSİZ
Konular
3

Minimal Adb and fastboot

Emeğine sağlık
Bişey soracağım rootsuz yöntem şudur demiş ve yapılması gereken işlemleri sıralamışsın fakat root lu yöntem şudur sıralama şu şekilde dir dememişsin ayrıntılı bilgi daha iyi sonuç verir şimdiden teşekkürler.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

XenRuu

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hasan
Cihazım
Note 12 Pro 5G
Konular
2
Bişey soracağım rootsuz yöntem şudur demiş ve yapılması gereken işlemleri sıralamışsın fakat root lu yöntem şudur sıralama şu şekilde dir dememişsin ayrıntılı bilgi daha iyi sonuç verir şimdiden teşekkürler.
Hocam rootlu yöntem sitede var emek hırsızlığı olmasın dedim

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular
9
Bir şey farkettim, daha önce yedeklenmiş bir uygulamanın geri yüklemesini yapmak istediğimde apk yi yüklüyor "veri" için root yetkisi istiyor.

Toorop

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ceyhun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
3
Anlatımınız ve emeğiniz için teşekkürler. Çok önemli bir noktayı atlamışsınız, root erişimi olmadan uygulamaların verileri yedekleme ve geri yükleme yapılamıyor. Sadece uygulamaların kurulum dosyaları yedeklenebiliyor ve geri yüklenebiliyor diye biliyordum ki Swift Backup geliştiricilerinin kendi yazana göre de mümkün değil. Daha önce adb backup komutu ile mümkün olsa da artık Google tarafından desteğinin kesildiği ve çoğu uygulamanın bunu desteklemediği yazıyor. Shizuku'nun burada yaptığı tek iş adb yardımı ile uygulamaları tek tek değil de toplu olarak geri yüklemeye yardımcı oluyor. İşe yarar mı, elbette fakat sadece apk yedeklemek ve geri yüklemek için bu kadar zahmete girmek ve Shizuku ile uğraşmak yerine herhangi bir apk yedekleme uygulaması veya direk adb ile yedekleyerek şuan bulduğum tek satırlık kod ile de toplu olarak geri geri yükleme yapılabiliyor. Bunun için de tabii dosyaları bilgisayarda veya farklı bir telefonda tutmak gerekecek, yedek aldığımızda da zaten bunu yaptığımız için de sorun olacağını sanmıyorum, hatta dosyaları tekrar telefona atmak yerine direk yükleyebileceğimiz için hem depolama hem zamandan kazancımız bile olacaktır.

Apk dosyalarını ister herhangi bir uygulama ile ister adb ile yedekledikten sonra isimlerinde boşluk olmadığından emin olarak bir klasör içine alıyoruz, adb sürücüleri yüklü değilse yükleyip cd ile kurulum dosyalarının olduğu konuma geliyoruz.
Sisteminizde emulatör çalışıyor veya birden fazla cihaz adb ile bağlıysa, aşağıdaki kod içinde yıldızlı yere işlem yapmak istediğiniz cihazınızın adb devices komutunu verince çıkan adresi yazarak
Kod:
for %e in (*.apk) do adb -s *** install %e

Sistemde sadece işlem yapmak istediğiniz cihaz bağlıysa daha kısa olan
Kod:
for %e in (*.apk) do adb install %e
komutu ile de geri yükleme yapabilirsiniz. Komut satırında iki komut için de permission denied hatası verebilir, geliştirici seçeneklerinde USB Debugging açık olduğu sürece uygulamalar sorunsuz olarak yüklenecektir, uygulamaların boyutuna göre kurulum süreleri değişiklik gösterebilir fakat CMD ekranında her uygulamanın yüklemesini ayrı ayrı gösterdiği için takip edebilirsiniz. Geliştirici seçeneklerinde USB Debug kısmında Install via USB seçeneği kapalı olduğu halde yükleme yapabildim. Ayrıca, adb ile uygulama yedekleme komutlarını verme gereği duymadım fakat isteyen olursa ekleyebilirim.

Swift Backup kullanmamın en önemli nedeni veri yedekleme ve geri yükleme yapabiliyor olması fakat siz root olmadan, hatta rootlu-rootsuz yazınca ve verileri geri yüklemeyi yapamadığı hakkında hiçbir bilgi vermeyince bunu da yapabiliyor gibi bir anlam çıkıyor, maalesef mümkün değil, bu durumu belirtmediğiniz için bu kadar detaylı ve aynı işlemin yapılabileceği güvenli bir alternatif bir seçenek yazdım. Konuyu düzenleyerek uygulamaların verilerini root erişimi olmadan geri yüklemenin mümkün olmadığını belirtirseniz yanlış anlaşılmanın önüne geçebilirsiniz.

Son düzenleme:

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular
9
Mesaj yazmada sorun oluşuyor!
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Anlatımınız ve emeğiniz için teşekkürler. Çok önemli bir noktayı atlamışsınız, root erişimi olmadan uygulamaların verileri yedekleme ve geri yükleme yapılamıyor. Sadece uygulamaların kurulum dosyaları yedeklenebiliyor ve geri yüklenebiliyor diye biliyordum ki Swift Backup geliştiricilerinin kendi yazana göre de mümkün değil. Daha önce adb backup komutu ile mümkün olsa da artık Google tarafından desteğinin kesildiği ve çoğu uygulamanın bunu desteklemediği yazıyor. Shizuki'nin burada yaptığı tek iş adb yardımı ile uygulamaları tek tek değil de toplu olarak geri yüklemeye yardımcı oluyor. İşe yarar mı, elbette fakat sadece apk yedeklemek ve geri yüklemek için bu kadar zahmete girmek ve Shizuki ile uğraşmak yerine herhangi bir apk yedekleme uygulaması veya direk adb ile yedekleyerek şuan bulduğum tek satırlık kod ile de toplu olarak geri geri yükleme yapılabiliyor. Bunun için de tabii dosyaları bilgisayarda veya farklı bir telefonda tutmak gerekecek, yedek aldığımızda da zaten bunu yaptığımız için de sorun olacağını sanmıyorum, hatta dosyaları tekrar telefona atmak yerine direk yükleyebileceğimiz için hem depolama hem zamandan kazancımız bile olacaktır.

Apk dosyalarını ister herhangi bir uygulama ile ister adb ile yedekledikten sonra isimlerinde boşluk olmadığından emin olarak bir klasör içine alıyoruz, adb sürücüleri yüklü değilse yükleyip cd ile kurulum dosyalarının olduğu konuma geliyoruz.
Sisteminizde emulatör çalışıyor veya birden fazla cihaz adb ile bağlıysa, aşağıdaki kod içinde yıldızlı yere işlem yapmak istediğiniz cihazınızın adb devices komutunu verince çıkan adresi yazarak
Kod:
for %e in (*.apk) do adb -s *** install %e

Sistemde sadece işlem yapmak istediğiniz cihaz bağlıysa daha kısa olan
Kod:
for %e in (*.apk) do adb install %e
komutu ile de geri yükleme yapabilirsiniz. Komut satırında iki komut için de permission denied hatası verebilir, geliştirici seçeneklerinde USB Debugging açık olduğu sürece uygulamalar sorunsuz olarak yüklenecektir, uygulamaların boyutuna göre kurulum süreleri değişiklik gösterebilir fakat CMD ekranında her uygulamanın yüklemesini ayrı ayrı gösterdiği için takip edebilirsiniz. Geliştirici seçeneklerinde USB Debug kısmında Install via USB seçeneği kapalı olduğu halde yükleme yapabildim. Ayrıca, adb ile uygulama yedekleme komutlarını verme gereği duymadım fakat isteyen olursa ekleyebilirim.

Swift Backup kullanmamın en önemli nedeni veri yedekleme ve geri yükleme yapabiliyor olması fakat siz root olmadan, hatta rootlu-rootsuz yazınca ve verileri geri yüklemeyi yapamadığı hakkında hiçbir bilgi vermeyince bunu da yapabiliyor gibi bir anlam çıkıyor, maalesef mümkün değil, bu durumu belirtmediğiniz için bu kadar detaylı ve aynı işlemin yapılabileceği güvenli bir alternatif bir seçenek yazdım. Konuyu düzenleyerek uygulamaların verilerini root erişimi olmadan geri yüklemenin mümkün olmadığını belirtirseniz yanlış anlaşılmanın önüne geçebilirsiniz.
Bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam. Sizin anlattığınız yöntemle veriler geri yükleniyor diye anladım. Doğru mu anladım?

Son düzenleme:

Toorop

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ceyhun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
3
Mesaj yazmada sorun oluşuyor!
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bilgilendirme için teşekkür ediyorum hocam. Sizin anlattığınız yöntemle veriler geri yükleniyor diye anladım. Doğru mu anladım?
Yok hocam root olmadan maalesef verilerin geri yüklenmesi mümkün değil, benim yazdığım sadece adb dışında Shizuku..vs gibi bir uygulamaya gerek duymadan topluca uygulamaları geri yükleme için bir alternatif. Adb ile apk dosyalarının yedekleri alınarak hiçbir uygulamaya da gerek kalmadan yapılabilir bir işlem bu fakat topluca yedek alma biraz karışık olabilir, isteyen olursa adb ile topluca uygulamaların kurulum dosyalarını yedek almayı uğraşıp çözmeye çalışabilirim.

Üst Alt