Haber Hugo Barra Xiaomi'den ayrılıyor

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

3.5 sene önce Google'dan Xiaomi'ye geçen ve şirketin başkan yardımcısı olan Hugo Barra, bugün Facebook'tan yaptığı açıklama ile Şubat ayında görevini bırakarak Amerika'daki Silikon Vadisi'ne geri döneceğini açıkladı.

Barra, ayrılışı için Çin'deki ortamın hayatını sağlığını olumsuz etkilemesini gösterdi.

Şakayla karışık (küresel anlamda) Xiaomi'yi, doğumuna yardım ettiği ilk bebek olarak gösteren Barra, kısa bir süre önce Hindistan'da 1 milyar dolarlık yıllık ciroya ulaşılmasını, 20 ülkeye Xiaomi markasını sokabilmelerini ve CES 2017 fuarında aldıkları 3 ödülü örnek göstererek şirketin küresel genişlemede iyi bir yolda olduğunu belirtti.

Xiaomi'den Barra'dan boşalan koltuğun Xiang Wang tarafından doldurulacağı, şirketin kurucularından Bin Lin tarafından açıklandı.

Kaynak:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
İyi mi oldu kötü mü oldu ya bizi etkilemez mi karar veremedim... Madem Hugo Barra gitti artık söyleyebilirim :D

Xiaomi'nin Türkiye'ye gelmemesinin en büyük nedeni Hugo Barra'nın açıklamasında belirttiği üzere kişisel nedenler. Xiaomi ile anlaşmaları gereği Hugo giriş yaptıkları her ülkeyi kendisi kontrol etmek zorunda. Tüm sorumluluk ona ait. Haliyle çok yoğun bir temposu var ve ailesiyle bile görüşemiyor. Bu yoğun tempo gerçekten de sağlığını etkiliyor. Türkiye ise çok sıkıntılı bir konumda. Çok da uzatmadan Hugo'nun Türkiye için vakit ayıramaması nedeniyle ülkemize gelmediklerini söyleyebilirim.

Diğer yandan artık Xiaomi global sorumlusu olan Xiang Wang'ın çok değişik bir adam olduğunu duydum. Daha önceki görevi cihaz tedariğiydi. Hani hepimizin eleştirip kızdığı bu Xiaomi telefonları niye satmıyor, neden stok yok falan diye eleştirdiğimiz bölümün başkanı... Bugün Mi Mix veya Note 2 almaya çalışıp da bulamayan, siyah Mi5s bekleyen arkadaşlar işte sorumlunun ismi bu :D v artık bizden de sorumlu :) Bir yandan bu değişik arz politikasının satışlara olumlu yansıması artı olarak görünürken, diğer yandan kullanıcıların moral bozukluğu büyük eksi. Global'de ne şekilde farklılıklar yaratacak gerçekten her hangi birinin tahmin edebileceğini sanmıyorum. Elbette ki şahsen tanışmamış hiç konuşmamış biri olarak dedikodular üzerinden bu yorumu yapıyorum ama Wang'ın kişiliği ve Barra'nın kişiliiklerini kıyaslayınca Xiaom'nin global politikalarında ciddi değişimler bence sürpriz olmayacaktır.

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
cantara hocam, bence iyi oldu.

Haberi verirken yorumumu yapmak istemedim. Bana göre Xiaomi'nin genişlemesi şimdiye kadar tam bir fiyasko oldu. Barra da bu işin sorumlusu olduğuna göre başarısızlık onun eseri olmalı.

Lei Jun 23 Nisan 2014'te Türkiye'nin de dahil olduğu 10 ülkeye gireceklerini açıklamıştı. Neredeyse 3 sene dolacak. Türkiye dahil o listedeki ülkelerin yarısına giremediler. Ülkemizde yeni yeni paralel ithalatçılar el attı da öyle bulunabiliyor.

Girdiği yerlerde de piyasaya sürdüğü ürünler hayal kırıklığı. 1 milyarı aşkın nüfusuyla Xiaomi'nin ikinci evi olarak adlandırdığı Hindistan'a bakıyoruz,

- Mi 5s yok.
- Mi 5s Plus yok.
- Mi Note 2 yok.
- Mi 5 32GB modelinden başka yok. Giriş fiyatı Çin fiyatına yakındı. Çin'de Mi5 bir sürü indirim gördü, Mi6'nın gelişi yakınken hala Hintlilere indirim yapılmıyor.
- Redmi Note 4'ü çok geç soktular. Redmi Note 3 Snapdragon 650 ile gelirken, Note 4 Snapdragon 625 ile geldi.
- Hala Mi4i satıyorlar.

Diğer pazarlara baktığımızda durum Hindistan'dan daha kötü. Örneğin Endonezya'da sadece Mi4i ve Redmi 2 var. Brezilya'da sadece Redmi 2 var.

Xiaomi'nin ikinci evi Hindistan'da Mi5s yok, ama Xiaomi'nin girmediği Türkiye'de Mi5s var.

Xiaomi'nin ikinci evi, verginin maksimum %14 olduğu Hindistan'da 32GB Mi5'in fiyatı 1271TL, al-satçıların elinden geçerek, üstüne %56 verginin bindiği Türkiye'de 1099TL.

Hugo Barra ile batı pazarlarında Xiaomi markasını duyurmaya çalışıyor da, ürünün yokken adını duyursan ne olur?

Adam batılı anlayışla karını arttırmaya çalışıyor belki, ama Xiaomi bu değil ki.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
cantara hocam, bence iyi oldu.

Haberi verirken yorumumu yapmak istemedim. Bana göre Xiaomi'nin genişlemesi şimdiye kadar tam bir fiyasko oldu. Barra da bu işin sorumlusu olduğuna göre başarısızlık onun eseri olmalı.

Lei Jun 23 Nisan 2014'te Türkiye'nin de dahil olduğu 10 ülkeye gireceklerini açıklamıştı. Neredeyse 3 sene dolacak. Türkiye dahil o listedeki ülkelerin yarısına giremediler. Ülkemizde yeni yeni paralel ithalatçılar el attı da öyle bulunabiliyor.

Girdiği yerlerde de piyasaya sürdüğü ürünler hayal kırıklığı. 1 milyarı aşkın nüfusuyla Xiaomi'nin ikinci evi olarak adlandırdığı Hindistan'a bakıyoruz,

- Mi 5s yok.
- Mi 5s Plus yok.
- Mi Note 2 yok.
- Mi 5 32GB modelinden başka yok. Giriş fiyatı Çin fiyatına yakındı. Çin'de Mi5 bir sürü indirim gördü, Mi6'nın gelişi yakınken hala Hintlilere indirim yapılmıyor.
- Redmi Note 4'ü çok geç soktular. Redmi Note 3 Snapdragon 650 ile gelirken, Note 4 Snapdragon 625 ile geldi.
- Hala Mi4i satıyorlar.

Diğer pazarlara baktığımızda durum Hindistan'dan daha kötü. Örneğin Endonezya'da sadece Mi4i ve Redmi 2 var. Brezilya'da sadece Redmi 2 var.

Xiaomi'nin ikinci evi Hindistan'da Mi5s yok, ama Xiaomi'nin girmediği Türkiye'de Mi5s var.

Xiaomi'nin ikinci evi, verginin maksimum %14 olduğu Hindistan'da 32GB Mi5'in fiyatı 1271TL, al-satçıların elinden geçerek, üstüne %56 verginin bindiği Türkiye'de 1099TL.

Hugo Barra ile batı pazarlarında Xiaomi markasını duyurmaya çalışıyor da, ürünün yokken adını duyursan ne olur?

Adam batılı anlayışla karını arttırmaya çalışıyor belki, ama Xiaomi bu değil ki.

Hocam diğer yandan satışlar da düşük... 1.5 milyar nüfuslu Hindistan'da yapılan 1 milyonluk satış başarı gibi gösteriliyor. Oysa nüfusa oranlarsak ülkemizde satılan Xiaomi'ler bile daha başarılı sayılmalı bence :)

Geçen yıl konulan hedef 100 milyondu ama şişirilen rakamlarla bile 75 milyonluk bir satış yapıldı.

Dünyanın en büyük pazarlarından olan Brezilya ve Rusya'da satış yapıyoruz diyorlar ama model yok...

Örnekler çoğaltılabilir ama ben de size katılıyorum global satışlar konusunda Hugo Barra bu işi pek beceremedi. Hedeflerin çok uzağında kalındı. Kendisini çok seviyorum çok tatlı bir adam ama başarısız oldu...

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Hocam diğer yandan satışlar da düşük... 1.5 milyar nüfuslu Hindistan'da yapılan 1 milyonluk satış başarı gibi gösteriliyor. Oysa nüfusa oranlarsak ülkemizde satılan Xiaomi'ler bile daha başarılı sayılmalı bence :)

Geçen yıl konulan hedef 100 milyondu ama şişirilen rakamlarla bile 75 milyonluk bir satış yapıldı.

Dünyanın en büyük pazarlarından olan Brezilya ve Rusya'da satış yapıyoruz diyorlar ama model yok...

Örnekler çoğaltılabilir ama ben de size katılıyorum global satışlar konusunda Hugo Barra bu işi pek beceremedi. Hedeflerin çok uzağında kalındı. Kendisini çok seviyorum çok tatlı bir adam ama başarısız oldu...

Kesinlikle Hindistan rakamları o ülkenin büyüklüğüne göre çok ahım şahım değil. Örneğin Mi5'i Çin'deki gibi 230$ seviyesinden satsalar Hintliler kapışırdı. Sattığı telefon başına daha çok kar ediyor, ama Xiaomi bu değil ki.

Barra, çıkıyor anlatıyordu, maliyetine yakın satıyoruz. Maliyet düştüğünde indiriyoruz diye. Çin'de fiyatı düştüğüne göre Mi5'in maliyeti düşmüş olmalı. O zaman Hindistan'da niye düşmüyor?

Tamam nüfus çok, ama adamlar fakir. O yüzden Xiaomi gibi bir markanın büyük avantajı var bu gibi ülkelerde. Mi4 henüz tanıtılmamışken, Mi3 indirimde iken o fiyatla fırtına gibi girmişlerdi Hindistan'a. Hintliler fiyat konusunda hassaslar, çok da gururlular. Çok kez rastlıyorum, burası çöplük mü diye sitem ediyorlar. Yeni modellerini, yeni ürünlerini ülkelerinde görmek istiyorlar.

Örneğin Mi6 tanıtıldığında Türkiye'de 1500TL gibi bir fiyatla piyasaya çıksa, iPhone 7, Samsung S8 ve LG G6 gibi cihazlar 4000TL civarında fiyatlarda iken bunu satmak için Hugo Barra'ya mı ihtiyaç olur?

Edit: Samsung S8 yerine S7 yazmışım.

Son düzenleme:

ertanx

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Mi 6
Meslek
Teknisyen
Konular
48
Giden Gider Kalan Sağlar Bizimdir... Guaire ve cantara hocam yorumlar on numara bu arada, keyifle okudum.

Üst Alt